aspirante optimiste>20ani!(822)FELICITARI SilviaT!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, eu le-am primit pe rand, ultima a venit chiar in ziua in care au zis ei ca voi primi rezultatul. Probabil ca tratamentul tau va fi femibion si eventual aspenter, asta daca nu mai apare ceva. Dar cum mutatia MTHFR se combina cu mutatie de gena PAI in 70% din cazuri (parca), eu mizez pe ea cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

am sunat si mi-au spus ca sunt in lucru..astept sa vedem ce iese.. sa iasa ce o fi si apoi sa aj la dr U sa nu fie prea tarziu..stiu k sunt contratimp mutatiile in sarcina ca oricand se pot intampla neplaceri daca nu iei tratament adecvat. in legatura cu aspenterul nu stiu ce sa zic tinand cont k am avut hemoragie si nu mi a dat de la bun inceput.. probabil ca daca va fi pozitiva una din cele 2 care au mai ramas sa aflu rez sau chiar amandoua ma va baga pr clexan zic eu.. oricum daca am rez pana marti,cum scap de la gineco si imi spune ca e ok fug la dr U sa scap de toate drumurile astea ca ma obosesc teribil..mai ales cel ptr concediu medical m-a capiat..ma trimit peste tot..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Angy poate scapi de celelalte doua mutatii si iti vin negative.

Eu am MTHFR C677T heterozigot si Factorul XIII - V34L heterozigot.

Deocamdata ca si tratament am acid folic si aspenter la fiecare 2 zile.

Oricum sunt curioasa sa vad ce tratament o sa iti dea dr. U. Mie mi-e tare teama de clexanele asta, de injectia in sine dar si de perioada de dinaintea si in timpul cezarienei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui valicutza

nu stiu,ma gandesc ca din cauza antibioticelor si a dietei
la U merg cand am rezultatele, ea ma astepta oricand. vorbim pe mail oricum mereu cand e ceva.
-------------------------------------------------------------
In 2013 imi doresc o pereche de gemeni sanatosi.Doamne ajuta!
mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani


Cred ca o sa ti se regleze CM pana iti da unda verde. La mine s-a reglat deja la 28 de zile. Sper sa nu se deregleze. Deja au trecut 4 CM...

Prin iunie o sa merg si eu la dr. U, dar nu la Fundeni. Ma gandesc poate ca are mai mult timp la clinica privata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubuali

Buna seara fetelor
Angy si eu am aceasta mut hetero c667c si impune tratament cu acid folic sau mai bine zis metafolin si complex de b-uri,daca iei acid folic sau femibion este foarte bine...aceasta mutatie o are peste 40%din populatie deci nu te ingrijora nu este ceva grav...eu le-am primit pe toate o data...iti doresc sa-ti iese si celelalte bine si sa fiti sanatosi...
Va citesc si eu in fiecare zi dar nu am intervenit pana acum...numai bine va doresc si va pup pe toate...


Bubuali ma bucur pentru tine ca ti-a iesit doar mutatia asta si heterozigota. Sigur ca mai bine nu aveai deloc dar bine ca e doar asta si heterozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Fetelor ce doctori in Bucuresti imi recomandati? Care sa aiba si aparatura buna si sa aiba habar si de trombofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

am primit rezultatele un seara asta ai am asa factor xiii heterozigot mthfr negativ si pai homozigot 5g5g maine i le trimit si dr u sa vedem ce zice



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui valicutza

am primit rezultatele un seara asta ai am asa factor xiii heterozigot mthfr negativ si pai homozigot 5g5g maine i le trimit si dr u sa vedem ce zice

-------------------------------------------------------------
In 2013 imi doresc o pereche de gemeni sanatosi.Doamne ajuta!
mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani


Vali e foarte bine nu ai decat factorul XIII heterozigot. PAI e cu genotipul normal. Iti trimit un PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Vali, nu inteleg ceva: PAI1 este homozigot sau nu? In forma 5g/5g e negativ, adica e in forma normala fara mutatii, dar tu ai scris PAI1 homozigot (atunci ar trebui sa fie in forma 4g/4g)!

Daca PAI1 e homozigot, probabil ca vei primi clexane, sau cel putin aspenter. (Iti doresc ca rezultatul sa fie negativ :) )Nu stiu care e tratamentul in combinatie cu factorul XIII.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Exista PAI 5G/5G homozigot si e considerat forma normala. Numai 4G/4G se asociaza cu probleme in sarcina, a zis bine Iarina .
Synevo zice asa:

In ceea ce priveste patologia sarcinii, potrivit unui studiu, prezenta genotipurilor 4G/4G sau 4G/5G este clinic semnificativa pentru dezvoltarea tromboembolismului venos in sarcina. Un alt studiu a aratat ca genotipul 4G/4G, statusul homozigot pentru mutatia Val34Leu a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei.

Pentru un pacient, se raporteaza unul din cele 3 rezultate posibile:
-genotip homozigot 5G/5G;
-genotip heterozigot 4G/5G;
-genotip homozigot 4G/4G.


Homozigotii 4G/4G (frecventa 11% in populatia europeana) prezinta niveluri PAI-1 cu 25% mai mari fata de homozigotii 5G/5G6;10. Niveluri de PAI-1 peste limita superioara a normalului sunt intalnite si in cazul genotipului heterozigot 4G/5G care are o frecventa de 40% in populatia europeana.
Starea de purtator al alelei 4G este asociata cu adipozitate, hipertensiune arteriala si cu un risc usor crescut de infarct miocardic.

Deci, absolut nimic despre forma 5G/5G. Medlife explica atunci cand da rezultat 5G/5G caq este normal (chiar daca este homozigot).


Iarina, Octavian Rotaru/Elias este un medic foarte bun care tine cont de trombofilie, dar te trimite la hematolog (nu impune care, dar multe dintre fetele care merg la el, merg la dr. U).
Colaboreaza cu 2 clinici mari unde face eco pe aparate foarte bune (Voluson 7 sau 8 parca, stiu ca sunt cele mai bune din tara).

Mergi la inceput