EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

N-a zis nimeni ca nu-i posibil. Numai ca nu-i la indemina fiecaruia. Nu orice muncitor, functionar, contabil, etc are asa salarii. Si mai ales asa economii la banca. Ori, dupa felul cum a fost prezentata problema, cel putin in Franta, dar dupa cum vad si in alte tari din Europa, se pune accent pe partea lacrimogena: vaaaai, le iau economiile de-o viata bietilor oameni...

Dupa cum si dreapta de aici a urlat cind Hollande a propus in campania electorala impozitarea cu 75% a ceea ce depaseste 1 milion. Pai, citi au asa ceva? Bine, nu (mai) conteaza, ca pina la urma s-a dus pe vale propunerea (odata cu citiva milionari si Gérard Dépardieu care s-au grabit sa treaca frontiera).

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Nici eu nu am 100.000 de euro in banca, si lucrez in middle management, dar nu asta e problema ca exista oameni care au strans cinstit banii astia.

Ci principiul este urmatorul: daca ei au putu face asta fara nicio jena in ceea ce priveste depozitele de peste 100.000 de euro ce crezi ca-i impiedica sa o faca si in ceea ce priveste depozitele de 10.000 de euro sau chiar alea de 1.000 de euro?

Odata ce au facut asta crezi ca mai exista ceva care-i opreasca in viitor? Deci mi se pare normal ca lumea sa fie revoltata. De ce nu au controlat provenienta banilor inainte de a fi depusi, adica acum ca au de unde lua ca in codru, nu-i mai intereseaza ca poate unul a strans asa ca boul ban cu ban si altul mai smecher i-a facut din diferite chestii. Daca e peste 100.000n hai sa na bagam coltii.

Eu stiam ca statul in capitalism nu are nimic de-a face cu luatul asta cu japca din ultimul timp. Deci? De ce credeti ca bine le-a facut astora? Daca maine va face la fel si in statel voastre si chiar si pentru 1.000 de euro, eu ma astept sa iau dobanda nu sa-mi ia cu japca unii, ca d-aia se cheama banca.

De ce nu au avut de la bun inceput conditia asta, adica eu asa stiu ca semnezi acolo niste conditii cand pui bani in banca, ti se spune ce si cum. Nu eu ii pun, aia se folosesc de ei (ca pe principiul asta merg bancile, investesc banii oamenilor si fac multi bani) si dupa cica: hai merci ca acu in loc de 1000 iti dau inapoi vreo 970 sa zic.

Da ce sunt eu? Organizatie de binefacere pentru banci, nu merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

E mai usor sa "furi" din agoniseala de o viata a unor oameni decat sa creezi o politica fiscala durabila si eficienta
Cum spunea si Edip, sa economisesti cateva sute de mii in decursul unei vieti nu e de domeniul fantasticului nici in Germania unde impozitele sunt relativ mari comparativ cu multe alte tari. Dintr-un salariu e mai greu insa din doua salarii - e relativ lejer.

Si, la fel ca si in Grecia, e mai usor sa dai vina pe Germania/Merkel ca cere garantii sau masuri pentru a acorda bani, decat sa dai vina pe propriul guvern si propria politica de rahat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Nici eu nu am 100.000 de euro in banca, si lucrez in middle management, dar nu asta e problema ca exista oameni care au strans cinstit banii astia.

Ci principiul este urmatorul: daca ei au putu face asta fara nicio jena in ceea ce priveste depozitele de peste 100.000 de euro ce crezi ca-i impiedica sa o faca si in ceea ce priveste depozitele de 10.000 de euro sau chiar alea de 1.000 de euro?




hai sa o lamurim o data.
nu a luat nimeni din depozitele oamenilor, ci au lasat sa pice in cap doua banci insolvabile.
este o mare diferenta, initial s-a propus 10% luati din depozite, acum ai x% din ceea ce nu e garantat la 2 banci mari si late si grase si insolvente.

e un principiu de aur in capitalism sa-i lasi sa cada pe cei ce nu sunt apti sa se sustina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ce atata lamentare ca le-au luat FMI ul si gasca banii oamenilor? Daca pui banii in actiuni, ai sansa sa cada actiunile, daca pui in banca, ai sansa sa cada banca, daca investesti in pamant si agricultura, ai sansa sa se distruga recolta, etc.
Orice investitie si depozitare comporta un risc.
Depozitele sunt garantate de stat in limita a 100 k euro punct. Tot ce este peste suma asta comporta un risc mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Ce atata lamentare ca le-au luat FMI ul si gasca banii oamenilor? Daca pui banii in actiuni, ai sansa sa cada actiunile, daca pui in banca, ai sansa sa cada banca, daca investesti in pamant si agricultura, ai sansa sa se distruga recolta, etc.
Orice investitie si depozitare comporta un risc.
Depozitele sunt garantate de stat in limita a 100 k euro punct. Tot ce este peste suma asta comporta un risc mai mare.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Una e sa bagi banii in investitii profitabile insa cu risc mare si alta e sa ai banii munciti intr-un depozit la banca. Unii dintre noi pot strange banii astia si fara sa fure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Ce atata lamentare ca le-au luat FMI ul si gasca banii oamenilor? Daca pui banii in actiuni, ai sansa sa cada actiunile, daca pui in banca, ai sansa sa cada banca, daca investesti in pamant si agricultura, ai sansa sa se distruga recolta, etc.
Orice investitie si depozitare comporta un risc.
Depozitele sunt garantate de stat in limita a 100 k euro punct. Tot ce este peste suma asta comporta un risc mai mare.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Una e sa bagi banii in investitii profitabile insa cu risc mare si alta e sa ai banii munciti intr-un depozit la banca. Uniidintre noi potstange banii astia si fara sa fure.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Ai de ales sa-i ti intr-o banca serioasa, intr-o tara serioasa, sau sa-i pastrezi intr-un "paradis fiscal".
Paradisurile fiscale acorda avantaje, dar comporta riscuri mai mari decat o tara ca Germania sau Anglia.
De ce credeti ca s-a plimbat carnea de cal prin Cipru?
Ca sa ascunda niste sume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

De acord cu tine Deceneus insa cati ciprioti isi depun economiile in banci din afara tarii? E impractic pentru un parlit care are 100k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Cum scriam intr-un alt post, scriu influentata de situatia din Franta. Mi se pare nerentabil sa tii un depozit la banca de 100 000 euro. Haideti sa discutam, in ipoteza in care i-ati avea (sau ii aveti sau i-ati avut), ce ati face cu suma asta? Sau chiar mai putin?
Cum i-ati investi?

Noi, sotul meu si cu mine, am dispus de sfertul acestei sume, datorita mostenirilor dupa bunicii nostri. Am cumparat o garsoniera la Paris, banii au reprezentat avansul, restul credit, care e rambursat de chirie. Ce a contat: investitia in "piatra" e sigura, daca nu ai pretentia sa faci speculatie si nu ai nevoie sa vinzi rapid. Am studiat piata, in sensul ca stiam preturile. Am ales un oras unde voi gasi intotdeauna chiriasi. Apartamentul asta, cind va fi platit in intregime, va servi fie pt copii (unul din ei, ca amindoi nu incap!), fie complement la veniturile noastre.

Sintem multumiti de investitia facuta si stiu ca daca am mai avea bani exact la fel am proceda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

ei, privit din perspectiva asta aproape ca ai putea spune ca e o aplicare retroactiva a fiscalitatii - asta ar fi versiunea cinica rau

Mda mai, dar fiscalitatea se aplica banilor in miscare, nu a celor economisiti ...
Cum mai sa se inchida bancile si sa nu ai acces la BANII TAI, decat de 100 EUR pe zi ? Adica a ajuns statul sa hotarasca cat sa cheltui tu pe zi, din BANII TAI ?

Serios, se ridica parul pe mine ... si nu e nici un cuptor sau pizza guy pe langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Marox, cum sunt impozitele pentru a doua casa proprietate in Franta?
In Olanda sunt ucigatoare, pentru ca o a doua casa e semn clar de "bogatie".

Mergi la inceput