O mare problema,,,

O mare problema,,, | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor,

iarasi am o problema cu baietelul meu...am avut-o si acum o saptamana si ceva in urma..a durat vreo 2 zile apoi si-a revenit..acum de alaltaieri iarasi...
Iata ce are: el inca nu vrea sa faca la olita si de aia inca poarta pampers...Are un eritem fesier ff urat asa ca acum a aparut alta problema..face kk de 10-15 ori/zi..dar face ff putin pt ca il doare si de aceea se abtine si iese ff putin si tipa de durere si cand face dar si cand il schimb pt ca funduletul lui e rosu ff tare..l-am dat cu Sudocrem, Bephanten, Ulei de catina, crema de galbenele, unei de masline..il spal de fiecare data..l-am dat si cu ceai de musetel sau pelin..pur si simplu nu se trece si asta datorita faptului ca facand atat de des kk /zi trebuie sa il spal si nu reuseste ca o crema sa isi faca efectul..Mor de mila lui..nu are diaree sai sa fie constipat..nu inteleg de unde aciditatea asta in stomac de face eritemul asta..nici de mancat nu prea mananca..am evitat sa ii dau fructe care ar putea sa ii creeze aciditate dar nu se vad imbunatatiri...ati mai intalnit asa ceva? Acum de 3 zile ii dau Colostru cu probiotice..dar acum o saptamana si ceva nu ii dadeam si tot asa facea..ma gandeam ca de la ala face asa dar nu cred..aseara nu i-am mai dat si azi tot asa face..e groaznic...nu stiu ce sa ii mai dau sa nu mai sufere atat mititelul!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

a patit asa si una din fetitele mele. Medicul de familie mi-a prescris un preparat farmaceutic numit "castelani". CU care am tamponat zona. Si am lasat copilul fara pampers pana s-a vindecat. I-am pus scutec de panza si chilotei din bumbac, si am avut grija sa ramana zona cat mai aerisita si uscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Oana,

E foarte posibil ca baietelul tau sa aiba o infectie - locala (la fundulet) +/- intestinala. Eu as zice sa mergeti la un pediatru, cat de repede, ca asa doar se chinuie copilul.

EllaX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

posibil de la antibioticele ce le a inghitit copilasul tau pana acum

1. Distrug flora bacteriana benefica în intestin. Antibioticele distrug agentii patogeni, dar si bacteriile bune, cele care echilibreaza; flora intestinala.
2. Alergii în rândul copiilor si nu numai. Copiii pâna la 1 an sunt sensibili si pot dezvolta usor alergii la medicamente sau alimente. Unele studii sustin ca2 administrarea antibioticelor la vârste foarte mici poate produce aparitia astmului infantil.
3. Fluoroza. Antibioticele pot determina fluoroza – patarea danturii la nivelul incisivilor.
4. Scad imunitatea prin distrugerea bacteriilor probiotice care nu se mai pot înmulti.
5. Favorizeaza aparitia candidei, o ciuperca aflata în aparatul digestiv, care se înmulteste atunci când se dezechilibreaza pH-ul, lucru pe care îl face tratamentul cu antibiotice.

6. Creeaza bacterii rezistente prin tratament îndelungat si repetat care vor fi mult mai greu de tratat dupa aceea.
8. Un antibiotic nepotrivit poate duce la aparitia stafilococului auriu, foarte rezistent la tratamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sigur ai scris bine ca faca caca de 10-15 ori pe zi?
de urgenta mers la doctor, de facut examen copro, eco abdominal.
tu tratezi efectul si nu cauza.
e posibil ca antibioticele s aii fi distrus flora.
ai mare grija cu colostru cu probiotice.mai intai colostrul acela e bovin,apoi,dupa intrerupere, la 90% din cazuri s-au raportat imbolnaviri destul de urate,de fapt caderi urate ale sistemului imunitar.
e ok atata timp cat il dai,dupa care tragi vreo luna sa il pui pe picioare,dupa ce i-l intrerupi/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai daca are 10-15 scaune inseamna ca a avut diaree si din cauza asta evident a aparut si iritatia.
Solutia este nu sa ii tratezi iritatia de la fund, ci sa ii stopezi diareea. Prin urmare, regim alimentar si daca nu merge asa, medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Oana, poate fi si o ciuperca si de aia nu scapi cu creme simple ci cu creme speciale de la farmacie. Eu zic sa mergi fuguta la doctor.

Si flacaul meu are des probleme, noi mai folosim si produsul asta cind ii facem baie http://www.amazon.de/TANNOLACT-BADEZUSATZ-10X10g-Bad-PZN/dp/B00A675DXG/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1364197987&sr=8-3 . Mai poate ajuta si ceaiul negru, dar nu l-as folosi decit cind doctorul iti exclude ciuperca.

Dupa ce il cureti sa il lasi citeva minute fara scutec, sa se usuce pielea bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, azi e ff ok..am specificat ca nu are diaree.facea normal doar ca in momentul cand iesea se abtinea pt ca il ustura fundulertul..pai ce Dumnezeu sa fac..mie medicul mi-a recomandat sa ii dau Colostru cu probiotice cam 3-6 luni..acum aud ca nu-i ok...
Bine ca azi baiatul e ok..Multumesc pt mesaje, dar daca avea diaree nu asteptam al 4-lea scaun ca sa fug la spital, dar nu face diaree..asta ne-ar mai lipsi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

poate fi si o rwactie la solutia din scutec...ar merge o schimbare de marca...dar se poate sa se fi accentuat si de la coctailul de creme aplicat...mama ditamai adultu la facut o dermatita de contatct de la prea multe creme si solutii date aiurea pe piele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Poate sa aiba o usoara fisura, care doare destul de tare. Alimentatia ar trebui sa fie aleasa astfel incat sa permita un scaun mai moale, multe lichide, adauga alimente cu fibre, legume si fructe, mai putin cele acide.

E foarte posibil sa aiba o candidoza in urma tratamentului cu antibiotice, care irita destul de tare. Ar fi bine sa-i duci o proba pentru coprocitograma/coprocultura.

Supliment cu probiotice minim 2 saptamani, mai ales daca a luat antibiotice. Ii poti da Protectis sau Eubiotic, nu neaparat colostru cu probiotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Oana, fetita mea a fost exact ca baietelul tau. Din momentul in care am inceput diversificarea a inceput sa se irite ff urat la fundulet. Avea un kk foarte acid. Daca facea caca in pampers si statea mai mult de 10-15 minute (de multe ori facea in timpul somnului) se irita groaznic. Eu am facut cald in casa si am incercat sa o las cat mai mult fara pampers. O schimbam rapid cand facea caca. La recomandarea dr. pediatru am facut in casa o crema din vaselina amestecata cu Malox (un antacid care lichid care se ia pentru arsuri la stomac) si ii dadeam preventiv cate un strat gros. Stiu ca a mea are pielea f. sensibila. Acuma are 8 ani si tot se opareste la pasarica daca sta mai mult pe scaun, sau in masina, sau transpira. Nu mi se pare anormal faptul ca face de 10-15 ori pe zi in conditiile in care ii e frica sa nu-l doara. Saracul se tine si se scapa si el cate putin odata.

Mergi la inceput