capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Direct la subiect: da-i o pauza si incearca sa nu te mai enervezi. Si-al meu ma facea de nervi cu pampersul ala, desi la un moment dat era clar ca s-ar descurca si fara. Am incercat diverse metode, pana in ziua in care s-a pishat pe mine in drum spre birou, ca ma apucase fantezia sa-l las fara. Atunci mi-am zis ca n-am vazut pe nici unu insurandu-se cu pampersu in fund, si ca, pana la urma, nu merita sa ne chinuim si eu si el.
C-o fi fost din cauza faptul ca am lasat-o eu balta, ca i-o fi venit copilului vremea...nu stiu. Cert e ca in 2 saptamani (ajutata si de o dna ingrijitoare de la gradi care avea textele la ea si-l prelucra constructiv) baiatu meu se mandrea ca poarta chiloti ca baietii mari si nu-i mai trebuie pampersi. Oricum, una peste alta, la noi a functionat mereu psihologia inversa. In mod subtil, nu va ganditi ca-i ziceam sa puna mana in priza si el tocmai de aia n-o facea. Dar de cate ori insistam f tare pe o chestie, nu o obtineam. Daca ii ceream, insa, ceva cat de cat opus, sau ii dadeam variante de alegere...de cele mai multe ori alegea ce trebuie.

A, si inca ceva: n-a mers nici cu rasplata si co-interesare. Am incercat sa ii promit o jucarie daca renunta la pampersi. Mi-a spus cu toata seriozitatea celor 2,5 ani pe care-i avea ca lui nu-i trebuie jucaria aia daca nu-i pun pampersi.

Cat despre rusinea in societate....Matei a tinut suzeta pana la 4 ani. Intensiv pana spre 1 an jumate, dupa aia trebuia sa o aiba la indemana sa mai traga "o dushca" atunci cand avea el chef. Asta a fost o aventura mai grea decat cea cu pampersii (pentru noi, parintii). Am incercat sa i-o luam, dupa 5 zile facea febra 40 dupa "deda". Am clacat, i-am dat-o. Am incercat sa ii spunem ca s-a stricat, s-a dus la jucariile lui si A VENIT CU ALTA, de care noi uitasem. Am taiat-o cand avea una singura, o tinea asa si, de cate ori plecam la cumparaturi, dadea cu toaca sa ii luam alta. La un moment dat ne-am trezit ca are 3!!!! Una in gura si 2 le tzocanea in maini. Atunci am avut CLAR impresia ca face pentru contra .
Pediatra m-a ajutat cel mai mult si m-a sfatuit sa astept pana e el pregatit. Ca daca nu o mai foloseste decat f rar nu inseamna ca e pregatit sa renunte. Ok, am asteptat si, la un moment dat, discutand despre asta cu el (ca am incercat si metoda dezbaterilor verbale) mi-a promis ca la 4 ani o lasa. In ziua in care a implinit 4 ani s-a dus cu bunica-sa si a aruncat-o in raul din parc. End of story. Acuma radem cand ne aducem aminte.
Nu, n-am trecut la pedepse niciodata in nici unul din cele 2 cazuri. Insa mi-a fost dat sa aud de la o doctorita, cand copilul avea cam un an, ca "nu e posibil sa mai faca in scutec, ce e asta? 2 perechi de palme si-are sa tina minte!". Evident ca n-am mai calcat prin cabinetul ala vreodata.

M-am lungit si-mi cer scuze. Pe scurt: unii copii sunt mai docili, altii fac unele chestii doar cand sunt ei pregatiti. Schimba-ti focusul, copilaria nu se intoarce, nu transforma o astfel de problema intr-o tragedie. Integreaz-o in distractia de zi cu zi si-ai sa vezi ca se va rezolva mult mai usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Da paulinio, adaug incalzitul laptelui la microunde probabil ca si direct in biberon ca sa fie raul complet.

Eu am furat tehnica de pe DC si am spalat pantalonasi + chilotei udati cateva zile pana si-a dat seama ca nu e ok sa faca pe ea si multe multe explicatii pana si de la cei care veneau in vizita nu stiu daca asta e bine sau nu..
Doctorita noastra old school de la 2 ani zicea ca e vremea sa faca la olita, n-a fost chiar la 2 (avea cam 2,8) dar cand a lasat scutecul l-a lasat cu totul si pt zi si pt noapte, nu a facut niciodata in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Da paulinio, adaug incalzitul laptelui la microunde probabil ca si direct in biberon ca sa fie raul complet.
.


Asta e off topic, e de la discutia cealalta, dar atita vreme cit biberonul nu contine BPA e absolut ok incalzitul la microunde. Am auzit si eu multe timpenii din sfera teoriei conspiratiei, dar e clar ca sunt facute de persoane care au cam sarit peste orele de chimie. Cum profa mea de chimie ne pregatea pentru olimpiadele internationale iti pot spune ca am suficiente cunostinte despre chimie ca sa pot afirma ca se fac multe afirmatii ignorante la topicul respectiv. Si doar fiindca se gaseste o sursa pe internet nu inseamna ca gata, e adevarat, pe internet sunt la fel de multi ignoranti speriosi ca si in viata.

PS: izabela, of of, nu te schimbi si nici nu vrei sa pricepi. Uite al meu pitic de 11 luni si-a descoperit o pasiune pentru prize. Nu il las sa se joace la prize, desi toate sunt cu child safety, dar nu il las din principiu, ca mai nimerim pe undeva, in vizita sau vacanta si ne trezim ca i se face parul in cap ca lui Einstein. Dar asta nu inseamna ca il altoiesc. Ii spun NU!, apoi daca ma ignora il iau de la priza si ii dau altceva de jucat. Nu sunt cu ochii pe el chiar fiecare secunda, dar in limita posibila cit de mult, si daca nu am ochii pe el, stiu ca oricum nu se poate intimpla nimic. Am pus capacele de-alea pina si in prelungitoare. Asa ca fara palme, da, evident, nici macar nu e o raritate, poate decit in Romania rurala, sunt muuuulte mame care isi cresc copiii fara violenta. Iti doresc sa iti altoiasca si al tau sot una cind scapi prea multa sare in mincare, sau gaseste praf pe mobila, asa sa vezi cum e. Din pacate copilul tau nu poate alege sa te paraseasca, asa cum poate ai face-o tu daca te-ar altoi sotul. Adica asa sper ca ai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Aveam la bloc o priza exact dupa fotoliu...credeam eu ca e dosita perfect am pus sigurante, scoci, pana la urma a reusit sa o smulga cu totul...asa ca am ingropat-o definitiv. In rest nu comentez ca nu ma mai opresc!
Pampersul a cerut singur sa-l scoata pe la 2 ani si. Insa si acum avem pampers de noapte. I-am spus si ii mai spun ...cam o data pe luna (ii aduc aminte), ca atunci cand o sa fie pregatit o sa renuntam si la cel de noapte.
Cand am nascut fata vreo 2 zile a vrut si pampers de zi...i-am dat. Si dadea singur jos oricum. Apoi a ramas iar numai cu cel de noapte.
Cunosc pe cineva care il punea pe cel mic pe olita si batea cu o lingura de lemn in diverse ca sa faca copilul mai repede culmea e ca a facut o perioada insa si acum e tot in pampers. Tin minte ca i-am spus ca daca eu eram pe wc si cineva batea cu lingura in gresie in veci nu faceam nimic...
Incercati sa va imaginati pe wc si mama langa voi ... hai pish...pis... o fi vezica mea mai rusinoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Cristiana asa m-am bucurat dupa ce am scapat de chimia din liceu incat n-am nici un fel de argumente.
Dar daca vreau neaparat sa ii caut vina ii caut in alta parte: formula de lapte nu se incalzeste, nu se pastreaza de la o masa la alta, nu se stocheaza in frigider si laptele de vaca nu-i recomandat la bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Cristiana asa m-am bucurat dupa ce am scapat de chimia din liceu incat n-am nici un fel de argumente
Dar daca vreau neaparat sa ii caut vina ii caut in alta parte: formula de lapte nu se incalzeste, nu se pastreaza de la o masa la alta, nu se stocheaza in frigider si laptele de vaca nu-i recomandat la bebe


eu vorbeam de lapte, de capra sau vaca. Ca de pe la un an le poti da, eu trec curind pe lapte de capra, asa ca il voi incalzi la microunde. Pina la 1 an ii dai formula sau sin si nici sinul nu se incalzeste la microunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

De unde lapte de capra?


La noi se gaseste la Edeka, altfel nu stiu.

Gata, scuze de off.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

CA tot s-a deviat... pentru Bucuresti am o sursa de lapte de capra... am folosit-o pana acum fara probleme 3 ani la rand.
Trimite-ti-mi PM pentru detalii.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Eu lapte il incalzesc in microunda . E lapte de vaca pe care il folosim de 2 luni si peste alte 2 luni trecem pe lapte de capra.E adevarat ca cat timp am folosit formula nu il reincalzeam in microunda dar cu cel de vaca nu vad ce probleme ar fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Izabella nu am inteles ce varsta are copilul tau. Pana au invatat sa sara din patut ii puneam acolo 1 minut cat sa amestec in mancare sau sa iau ceva din alta camera(asta s-a intamplat pe la 1.5 ani) . Cand au crescut ii luam cu mine si le dadeam de lucru, sa lipeasca/dezlipeasca magneii de frigider, sa bata toba in oale, sa faca mancare(scoteau TOATE vasele de plasitic, metal si lemn). Si evident toata casa asigurata in limita posibilului (substantele periculoase incuiate, depozitate in locuri in care copilul nu are acces nici daca se urca pe ceva sau in camere in care copilul nu are acces, capace la toate prizele, cablurile elecrice mascate, fara improvizatii, mobila instabila fixata, geamurile fara mobila ce poate fi escaladata in apropiere). Chiar si asa tot reusesc sa mai faca cate ceva sa imi stea inima...Dar cum sa ii bat pentru neatentia mea?

Mergi la inceput