capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nu exista parinti perfecti, toti gresim, dar imi place sa cred ca majoritatea parintilor au mintile acasa si nu lovesc un bebelus pentru ca plange sau un copil de 2-3 ani ca face pipi pe el! SI diminutivul "palmuta" nu indulceste deloc situatia, e palma toata ziua, palma unui adult! SI hai sa fim seriosi, daca ajungem la CAPATUL rabdarii pentru un amarat de pipi, la adolescenta ce-o sa mai facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Baiatul meu ,ca pot sa ii spun baiat ca acum are 10 ani,avea 2 ani jumate cand facea tot in scutec,(desi la 8 luni facea pe olita dar a durat pana am umblat) .Nu pt ca nu am incercat noi ci pt ca nu a vrut .Era mare si cand avea nevoie spunea mama caca si eu ii puneam scutecul ,se baga sub masa si iesea zambind GATA si il puteam da jos scutecul .In final nu i-am mai pus si el 7 zile nu a facut.Doamne ce s-a mai contipat dar de atunci nu a mai avut nevoie de scutec poate si de frica sa nu se mai constipe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Off-topic: o sa primesc niste rosii dar zau ca nu pot pricepe nici in ruptul capului cum te poate enerva un copil -propriul copil!- incit sa ajungi la capatul rabdarii si sa-i tragi o...palmuta (asta cum se face? iei "minutza" lui Mickey Mouse sau cum?) Daca te enerveaza o vinzatoare nesimtita, nu-i dai una peste buci; daca te enerveaza un sef cretin, nu-i tragi un sut in cur. etc. In situatii de acest gen, rabdarea nu se termina?

On-topic: nu te mai enerva atit, ramii calma, mai fa rost de niste rabdare pina va fi copilul pregatit. Pina atunci, bucura-te ca e sanatos si nu-l mai stresa inutil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu sunt una care nu i-a dat niciodata nicio palmuta, nu l-a tras de ureci, pur si simplu nu a facut nimic din toate astea.
si stii care-i culmea? c ape mine ma asculta cel mai mult.
nu am tipat la el decat fff rar.
taica-su mai ridica tonul,dar atat.
nu il bat enimeni.
cum sa bata un copil perfect si atat de iubit?

nu e un copil cuminte:a spar vreo 10 cani, o farfurie, a varsat cam tot ce s eputea vars ain bucatarie,s-a dat huta de usa cuptorului cand aragazul era inchis, a spart inclusiv geamul de la usa,a facut multe boacane,dar nici macar o data nu am gasit de cuviinta ca ar trebui sa il bat.
sa il bat de ce?
ca eu sunt mai mare? ca el nu se poate apara? ce ar intelege el dina sta? ca nu a facut bine,ci chiar ceva f rau?pai asta intelege daca nu vorbesc 20 minute cu el.plange,e jelanie de zici ca-i zi de doliu national.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

Baiatul meu ,ca pot sa ii spun baiat ca acum are 10 ani,avea 2 ani jumate cand facea tot in scutec,(desi la 8 luni facea pe olita dar a durat pana am umblat) .Nu pt ca nu am incercat noi ci pt ca nu a vrut .Era mare si cand avea nevoie spunea mama caca si eu ii puneam scutecul ,se baga sub masa si iesea zambind GATA si il puteam da jos scutecul .In final nu i-am mai pus si el 7 zile nu a facut.Doamne ce s-a mai contipat dar de atunci nu a mai avut nevoie de scutec poate si de frica sa nu se mai constipe



Si voi ati stat o saptamana si v-ati uitat la el constipat de ambit sa nu-i puneti pampers ? Eu asta nu as fi putut face ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

tare sunt curioasa daca voi,cele care sustineti ca un copil se poate educa DOAR cu vorba buna,si poate o si faceti cu succes(adik,nu va e frica sa scoateti plodul din dotare in societate si societatea nu se oripileaza la contactul cu "ingerashul"),nu i-ati dat NICIODATA vre-o palma ,si dak,intradevar va tine rabdarea si stofa de parinte exemplar,impartasiti-ne si noua secretul,poate scapam tara de copii abuzati de ocazionala palma la fund



O palma data copilului nu inseamna educatie, este doar rabufnirea nervoasa a parintelui (izabela, tu iti mai plesnesti sotul din cand in cand? De ce pe copil da si pe sot nu?) Asta, ca se educa mai bine copilul, este zicere pt usurarea constiintei parintelui (vezi dom'le , eu nu vreau sa il bat, dar trebuie, ca altfel ajunge un needucat).
Am sa va rog sa faceti un mic exercitiu de imaginatie. Incercati sa va imaginati ca sotul (sau mama) are undeva la 2.60 - 2.70m , ca va uitati in sus la el si ca are o palmutza cam cat bucile voastre asa. Si din cand in cand va corecteaza ciorba rece sau uitatul la un film cu vasele nespalate in chiuveta cu cate o mangaiere educativa cu 'pamutza' lipita de fundul vostru, usor, asa , cat sa va usture vreo 3 minute. Lovirea unuia mai mic nu este decat varsarea nervilor din pozitia de cel mai puternic, nu inseamna educatie. Societatea are legi care condamna lovirea. Cum se impaca legile societatii cu plesnirea intru educarea copiilor? Educatia nu se face cu frica si cu umilire.

(eu am 2 copii cu care ma duc oriunde fara sa imi fie rusine, care sunt apreciati de invatatoare, educatoare, cei din jur si asta in nici un caz multumita 'palmitelor" obligatorii in viziunea unora)

loriangi, cand iti mai vine sa il plesnesti ca se scapa pe el, intra si citeste cateva subiecte de la sectiunea umanitara. Citeste despre parintii care se roaga ca puii lor de 6-7 ani sa isi poata tine capul drept sau sa poata sta in fundulet sau se roaga pentru viata lor. Un pipi in scutec nu e o tragedie. Respecta-ti si iubeste-ti copilul asa cum e el. Lasa stresul olitei deoparte pt un timp, acorda-i atentie si ai rabdare. Nu se va insura cu pampers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Da, nici eu nu-mi lovesc copilul si nu doar ca nu mi-e rusine sa ies cu el in lume, ci sunt chiar foarte MANDRA de el, e un copil vesel, dezinvolt, increzator (am fost foarte placut surprinsa cand, dupa ce un cunoscut i-a facut nu mai stiu ce teorie in gluma, iar Denis i-a spus cam asa: "tu nu ai dreptul sa-mi vorbesti asa, doar mama si tata au voie" - a luat atitudine si de asta am fost f mandra ). As vrea sa ajunga si copilul meu ca fetita Vivianei, care i-a spus mamei ei ca ar trebui sa fie mandra ca are o fata asa faina (ceva asemanator, oricum ).

Asta a fost off-topic. Acum on-topic: Copilul meu a lasat pampersul pe zi undeva pe la 3 ani, iar la cel de noapte a renuntat la 4 ANI SI JUMATATE! Wow, ce batai ar fi trebuit sa-i trag, nu-i asa?! Adica, cum, mai baiete, ai 4 ANI si inca faci pe tine?! Ntz, ntz, nu-i voie, baiatu' lu' vecina de la 2 face pe olita de la 8 luni, cum sa faci dupa tine, mai? Dar, stiti ce, nu m-am agitat, iar in momentul in care a lasat pampersul n-a mai avut absolut nici un accident, si nici macar nu se trezea noaptea, facea seara si apoi dimineata... Si... cum ziceam mai sus... sunt mandra de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

laura,
excelent mesajul tau.
mare dreptate.
cand sunt in culmea nervilor din cauza unei boacane,in acel moment imi apare imaginea strumfului,legat la toate aparatele, cu perfuzia cu sange, o frimitura de om si pe noi rugandu-ne sa traiasca.
cum sa il lovesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Eu nu inteleg cum sa te enerveze un copil de 3 ani ca face pipi pe el?
Eu le-am prezentat olita si chiloteii(cat mai colorati si mai cu personajele favorite din desene sau povesti) pe la 1 an si jumatate si le-am explicat la ce foloseste. Cand au cerut sa foloseasca olita(pe la 2.5-3 ani) i-am lasat in chilotei si gata. Fetita a avut vreo 2 accidente, baiatul nu a avut niciun accident acasa dar la gradi se mai intampla pentru ca nu ii duc la baie la timp. Pentru asta ma enervez rau si eu, dar nu pe copil, ci pe ingrijitoarele care nu isi fac treaba si tot pe pitic il cearta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
loriangi, cand iti mai vine sa il plesnesti ca se scapa pe el, intra si citeste cateva subiecte de la sectiunea umanitara. Citeste despre parintii care se roaga ca puii lor de 6-7 ani sa isi poata tine capul drept sau sa poata sta in fundulet sau se roaga pentru viata lor.


Laura...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput