capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

off-topic

ela, voi cum sunteti cu evaluarile? ai mai scris la celalat topic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Aqai, fi-mea a rezolvat problema cu camera ei, acolo a facut curat si ordine, insa nu are voie sa intre nimeni in ea ( mai precis frati-sau),nu se joaca acolo...a mutat cartierul general cu jucariile la fratisau in camera, ba i-a zis "Uite cate jucarii ti-a adus surioara" si el s-a bucurat bineinteles... asa ca la baiat in camera si sufragerie este cartierul general...

Cautam sa pun niste poze cu nazbatii, dar nu le gasesc...asta ca la fata i-am facut mii de poze, la baiat ne-am venit in simtiri si bietul de el are poze doar de sarbatori :D.


Edit! Asta este una, in care pusese dopul la ghiuveta si astepta sa se adune apa. Fata a fost atomica rau...doamne, cat se catara si te miri ce-i trecea prin cap.

Mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

yup, sindromul copilului mai mic... nu are parte de atatea poze ca si cel mare :D

eu si avanturi de astea am taiat: nimeni n-are voie la mine in camera. really? in cazul asta nici tu nu ai voie la noi in camera (dormitorul adultilor :D)

acu' nu va inchipuiti ca la mine e razboi continuu intre mine si prunci, doar ca nu mi se par corecte "instapanirile" astea ale lor. casa e un mediu comun al familiei. daca ai nevoie de intimitate te retragi la tine in camera si noi iti respectam alegerea. daca nu vrei sa fii deranjat ca faci cine stie ce, ok, spune si ne conformam. da' afise pe usa gen "no brothers allowed" numa asa ca nu ne-am mai racait de mult, se taxeaza rapid.

am trecut si prin mutatul jucariilor - in camera de zi. da si de-acolo ii pun sa-si stranga :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

off-topic

ela, voi cum sunteti cu evaluarile? ai mai scris la celalat topic?

_

off-topic
Aqai... chiar nu stiu ce sa fac... am mai fost la o evaluare dar ni s-a infirmat diagnosticul de ADHD... tipa asta a pus accentul f mult pe noi, parinti... tonul in care ii cerem sa indeplineasca o sarcina...este cam autoritar si de aici dorinta de razvratire... asta se poate sa sti...
apoi l-a pus la masa cu o jucarie minuscula cu niste pestisori de cativa cm si o undita de vreo 10 cm cu magnet...a adunat baiatul meu toti pestisorii am incercat si eu acasa (ca i-a dat cadou) si nu reuseam sa-i prind. Asa ca la capitolul motricitate fina a spus ca sta bine...nu exceleaza dar nici nu e in urma.
Chiar nu stiu ce sa fac... inca nu am luat nici o decizie... ma gandeam sa astept gradinita si sa vad at cum evolueaza. De desenat nu deseneaza nici acum in contur...dar peretii casei la exterior au un desen magnific

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

capul sus! daca tii neaparat peste o vreme mai repeti evaluarile cand o fi mai marisor.

baiatul meu cel mare deseneaza perfect in contur acum la 7 ani. brusc si deodata si-a gasit rabdarea, nu altceva.

cel mic o face de pe la 4 ani sau chiar un pic mai devreme.

asa ca zic ca nu are a face cu motricitatea fina neaparat, mai ales ca ai vazut ce-a facut cu pestisorii, ci si cu firea, rabdarea...

ma rog, bottom line fii cu ochii pe el, citeste cat mai multe sa poti fi pregatita pt orice iti aduce viitorul. e bine sa fii alerta, dar la fel de bine e sa tii undeva in coltul mintii ca pur si simplu exista copii mai diferiti si cu o viata mai tumultoasa si care au nevoie de infinit mai mult suport decat altii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Aqai


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Cam la ce a spus Giulia ma gandeam si eu azi privindul pe fiul meu in parc in timp ce alerga de colo in colo. La enorma capacitate a acestor copii de a ne ierta....
Pt ca greseli facem cu toti de ce sa nu recunoastem... rau este cand persistam in ele si copilul isi pierde astfel increderea in parintele sau.

Mami de: baietel & fetita



ieri am avut si noi o crizuta : la ora 20.00 Alex voia sa mergem in vizita la fini. Alex nu putem merge la ora asta, e tarziu si intuneric, toata lumea se pregateste de somn. A inceput sa urle imediat, cred ca era obosita, si s-a ascuns dupa perdea, asa face de obicei. I-am spus: vii la mami in brate? Imediat a iesit si a venit la mine. Am luat-o in brate, i-am sters ochisorii, te-ai linistit? da, hai ca-ti pun o poveste la calc pana fac paturile. Si gata. Dar chiar mi-a placut ce repede s-a dezamorsat situatia, imediat i-a trecut supararea, ne-am pupat si a fost din nou bine.

In legatura cu evaluarea voastra, vezi, se rezolva lucrurile.
Intr-un din cartile Irinei Petrea am citit ceva de genul asta: ca daca noi am fi fost evaluati in copilarie toti am fi avut ADHD: eram toata ziua afara, saream in toti pomii, eu personal eram pe camp la plaimbare si de la un rau la altul, treceam pe podul de cale ferata ca doar acolo ne placea sa ne jucam si puneam urechea pe sine sa auzim cand vine trenul. Noi asa ne-am consumat energia si ei unde?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

am citit undeva (nu mai stiu unde) un "punch-line" de asta de tinut min te cand este in pragul crizei de nervi (tu ca parinte) si nu stii pe unde sa mai dezamorsezi situatia: "when in doubt - hug"

ela off-topic: al meu la aproape 9 ani uraste sa coloreze in contur. Poate, dar uraste activitatea respectiva din tot sufletul. In schimb decupeaza orice contur, picteaza si poate coase :p

Am vazut un filmulet despre grafica, tipografie si caligrafie si profesoara respectiva (din cate am inteles era destul de celebra, suedeza) spunea ca scrisul de mana este un razboi intre mana care vrea sa faca totul repede si ochi care vrea sa vada doar frumusete si armonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

sa stiti ca nici baiatul meu nu vroia sa deseneze in contur si am primit o recomandare de la un medic pediatru care ne-a sfatuit sa desenam cateva zile cu el .asa am facut dar fara sa ne bagam peste el si intr-un final cam dupa o saptamana a inceput si el .raspunsul a fost*e mai cool asa*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:



Sincer cred ca problema pampersului e a ta. Sa te intreb eu asa:
-esti saraca?
-esti ingamfata si orgolioasa in asa de mare masura incat sa iti pese de sura lumii?
- esti perfecta?

Daca vei raspunde <nu> la aceste intrebari, atunci cumpara pamers, pune mereu pe lista prioritatilor pampers si nu te mai gandi. Cand nu te va mai interesa gura lumii si banutii lunari dati pe vata pentru fund, atunci el va renunta. Exact ca si in familiile in care isi doresc cu ardoare si frica un copil si acest stres ii impiedica sa procreeze. Relaxarea presupune succes. Iti spun sigur. Daca iti pare rau ca dai bani pe pampers asta vei pati, daca vrei sa pari grozava in fata altora, tot asta se va intampla. Dumnezeu ne trimite cate un bici pentru a ne domoli. Muzica de relaxare si roaga-te sa fie inca bebe...cand cresc vor conta prietenii, vor avea mai putin nevoie de noi (nici macar pentru un banal sters la fund) :(

Mergi la inceput