Stelute de iulie-august 2013 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

delia t , am reusit si eu intr-un final sa-mi fac singura poze...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

oanca capuccino si eu vreau dar cred ca are cofeina asa ca am sa-mi pun pofta in cui !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Ca sa revin la "femei perfecte". Nu zic, posibil sa fie si unele mai norocoase care se ingrasa mai putin, slabesc mai usor dupa, nasc relativ repede fara probleme, au copii ff cuminti etc. Dar sa le ai pe toate, deja mi se pare prea mult.
Referitor la persoana de care va ziceam, am o anumita obligatie fata de ea, relatie de rubedenie/cumetrenie si fiind de aceeasi varsta si cu copii, am incercat sa ma apropii de ea, sa avem o relatie sa ne mai plangem ca intre femei. Dar absolut orice subiect deschid, e de la foarte bine in sus. Si atunci nu-mi ramane decat sa tac sau sa inventez. Nu ma plang slava Domnului, am un sot iubitor, un copil sanatos, o relatie frumoasa, parinti care ne sustin, o casa, o masa, etc, etc, etc. Dar viata mea nu e perfecta. Cu bune si cu rele, o dunga alba, una neagra.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 25+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Oanka, tocmai ce ziceam, nu ma refer la acele persoane care chiar sunt mai norocoase. Ci la acele persoane "perfecte" "mereu la inaltime". E clar ca fata de o persoana straina nu te apuci sa-ti versi naduful, dar intre rude, prieteni, colegi te mai descarci uneori si nu pot sa cred ca mereu ai de zis numai de bine. Eu sunt o optimista de felul meu, dar cand ceva nu merge o spun (celor apropiati) poate ca o fac pe un ton glumet si nu dramatizez...

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 25+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Oxana eu cred ca persoanele care nu se plang de absolut nmk si totul este perfect in orice din contra au o viata haos si nu le place nmk din ceea ce au. Este imposibil sa ai o relatie si sa nu te certi, este imposibil sa fii gravida si sa nu ai macar o data griji , este imposibil sa ai bebe si mereu sa fii fresh "pe presh" Toate astea ar fii posibile numai daca interesului tau este egal cu 0 barat. Asta este parerea mea.

23+ David
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Olimp ai incercat vreodata cicoare? Nu e chiar stralucita la gust dar cu zahar si cu lapte merge bine si seamana al naibii de mult cu cacao/cafea.

Asta este:
http://bioprosano.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=19&products_id=409&zenid=04a16ba23927f10d11cecce76581cec2

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 25+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Haideti fetelor ca sunt si cazuri de femei cu sarcini usoare, nasteri usoare, kg putine si copii cuminti. Eu am doua exemple de care sunt sigura ca nu mint, nu sunt persoane fandosite, ci din contra.
Sa nu fim rautacioase, chiar se poate.


viitoare mamica de hocheist 20+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Buna dimineata!!!

Bobitza Mi-a prins tare tare bine sa reiau activitatea. Am reusit sa ma tin 4 ore de treaba. Acum imi beau cafelauta si o iau de la capat. Daca ma apuc si de citit si de scris ma declar cea mai fericita
Eu am renuntat la sutiene cu sarma. Eu purtam si cu burete sa am si eu sanul rotund ca forma alor mei aduce tot mai mult cu cea de suzeta. Acum port de bumbac mai zdravan si bustiera. Inca fac fata ca nu sunt asa de mari nu stiu cum o sa fie cand o sa mai creasca ca eu nu am mai avut tzitzi
Olimp imi pare rau speram sa scapi ca e tare neplacut. Nu mai calari perna noaptea . Eu de la dormit cu perna intre picioare am avut dureri mari vreo 3 zile.
Dedicut nu te-am uitat . Chiar zilele trecute m-am uitat iar pe albumele de poze si m-am minunta de ce copil frumos ai !

Urasc cu voi persoanele astea. Eu am probleme si cu partea cealalta. Cele care te incurajaza mereu ca abia acum incepe. Alea cu "lasa ca vezi tu!"..si privirea aia de parca abia asteapta sa te vada la 100 de kg . Si rasul ala sadic ha ha ha . Privirea aia in cardasie cu sotul ... aia de .."habar nu are ce inseamana asta " Am si 2 exemplare de-astea care cum ma vad imi pun ca inca arat bine.. dar nici ele nu s-au ingrasat pana in punctul asta al sarcinii..dar dupa.....27-30 de kg . Si mie imi crapa venele la ochi instantaneu de sperietura.


24+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

'meata!

Am si eu o cumnata care a luat 6 (sase!!!!) kg in toata sarcina. Dar trecand peste cazurile astea extreme, sa stiti ca nu tot timpul "fandositele" alea sunt niste laudaroase si o fac cu rea intentie. Exista si cazuri fericite. Eu la prima sarcina eram fluturas. Nu stiu ce-s alea greturi, m-am ingrasat 12 kg (as fi vrut sa ma opresc la 10, da' na, nu le poti avea chiar pe toate), nu m-a durut nimic, faceam cam tot ce facema inainte de sarcina etc... Unde mai pui ca am nascut natural rapid si fara nicio complicatie. Nici acum nu ma pot plange, dar ma mai doare una alta, obosesc mult mai usor si stau mai prost din punct de vedere psihologic... Ma simt mult mai "gravida" decat la prima sarcina. Cum ziceam, nu vreau sa ma laud, dar cred ca e bine sa existe si povesti de-astea, sa speram ca se poate si asa, ca altfel e mult prea descurajant.

Felicitari pentru rezultatele la eco!

Apropos de sutiene, eu folosesc cu sarma. Daca nu va deranjeaza, nu cred ca e asa o problema.

Caldura: eu am simtit asta de la prima sarcina. Eram friguroasa inainte si in Luxemburg nu prea ai parte de vara... adica poti sa ai 10 grade in iunie fara probleme, iar toamana iarna e frig, urat si ploua continuu. Deodata, nu mai mi-era frig. Mi se parea ca e o temperatura foarte ok. Si sa stiti ca s-a mentinut chestia asta, nu chiar cu aceeasi intensitate, dar n-am mai fost asa friguroasa nici dupa.

Cat despre concentrare/chef de munca... lipseste cu desavarsire... Saptamana asta am fost mai libera si mi-am permis, dar de saptamana viitoare nu stiu ce fac. Chiar ma ingrijoreaza un pic lucrul asta. Efectiv imi gasesc tot felul de alte preocupari, numai sa nu lucrez.

Am vazut poze cu o burtica tare draguta! Olimp, iti sade bine.


Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 22+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Delia nu e vb de noroc ci de atitudine. De com se comporta vis-a-vis de tine si de doleantele tale...cum te incurajaza!. Daca poti sa zici ca te doare ici colo. La mine jumate dintre prietene au luat mult (20 -35 kg) si cealalta jumatate au luat sub 10-12. Unele au mers la servici pana in ultima luna altele nu .. Atitudinea fata de celelalte graviode e problema. Daca se raporteaza doar la sarcina lor fara sa caute sa inteleaga ca pe unele le doare ...unele pun mai mult .. mai putin .

24+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput