Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ok. mai zic o data si pe urma ma retrag de la subiect. ca vad ca "what we have here is failure to communicate"
e o tampenie ce s-a intamplat. chestia cu amenintarile e de domeniul penalului, si sper sa se rezolve pe aceasta cale. e o tampenie sa nu poti purta bentita in ce culori vrei tu, cand vrei tu. e o tampenie ca de ziua maghiarilor sa fie inchisa o strada in cluj (cum era anii trecuti) si sa nu poti merge cu masina pe unde ai treaba pentru ca se depun coroane si se marsaluieste. (la fel de mare tampenie ar fi si daca ar fi inchisa circulatia de ziua ghanezilor sau a celor din papua noua guinee).
dar mi se pare o tampenie si modul in care unii parinti isi cresc copiii, invatandu'i ura si xenofobie si dispret fata de cei care nu se aliniaza la "mainstream" (indiferent care e acela).
cred ca poti fi patriot si fara ura...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Viviana eu n-am reusit sa citesc ce scrii tu cu galben,este foarte greu de citit cu culoarea asta.


Poti selecta textul cu mouse-ul, pe fundal intunecat se va putea citi usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Hai sa pun si eu gaz pe foc, ca e locul potrivit ca sa spun ce am pe suflet de multa vreme. Eu sunt moldoveanca si nu mi-e rusine, desi altii au gasit mereu ceva de comentat referitor la moldoveni, inclusiv soacra-mea, mandra morosanca. Ma intreb, de-ar fi sa imi doresc sa le fac pe plac celor care nu inghit ca-s din Moldova, ce ar trebui sa fac, sa ii mint, ca m-am nascut la Paris, sub vreun pod, dar la Paris!?

Nu imi displac ungurii, nici austriecii, imi place ce au facut in Transilvania in timpul dominatiei imperiale. A fost sansa lor, a ardelenilor. Moldova a tras un loz mai putin castigator cu mama rusia, din proprie experienta vorbesc...
Ce vor ungurii din Ardeal acum? Ardealul? Sa-l ia. Sa ia toata Romania, dar sa nu uite ca e plina de romani, de oameni amarati si de probleme. Astea vin la pachet cu restul. Poate asa or invata si romanii ca se poate face autostrada cu bani putini si ca nu trebuie sa cheltui miliarde pe ceva care se surpa peste noapte, din erori de calcul si studii de fezabilitate...

Ok, suntem romani, Romania E A NOASTRA (nu a lor, am inteles asta), dar ce facem cu ea?? Multi care ne-am pune tricolor la profil am plecat din Romania, asa patrioti suntem... Mai roman decat mine si decat voi, plecati ca mine, e www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/medicina/dr-raed-arafat" target="_blank">Raed Arafat, sirian de origine,care si-a cheltuit averea mostenita de la tatal lui, pentru a cumpara salvari Smurd intr-o tara care nu e a lui din nascare. Cati romani cu bani (ca lipsa banilor e o scuza, n-ai, nu faci nimic) ati face ceva pentru binele COMUN in Romania, cati v-ati intoarce sa puneti in folosul tarii ceea ce ati dobandit, experienta, finante? Asa... tricolor la profil, intr-o razmerita iscata de-o copchila de cinshpe ani, nu costa si nu doare sa-ti atarni...


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu nu am inteles aceasta fraza:
<Nu imi displac ungurii, nici austriecii, imi place ce au facut in Transilvania in timpul dominatiei imperiale. >

Stii anume ce au facut sau ne gandim la lucruri diferite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intr-o postare pe blogul personal, Stefan Mako (Casa Jurnalistului) reproduce fragmente dintr-un dialog pe care l-a purtat cu Sabina Elena, eleva din Sfantu Gheorghe amenintata cu moartea, dupa ce a purtat bentita tricolora, la scoala.
In acest dialog, Sabina admite ca URA Impotriva ungurilor a Impins-o la acel gest, dar apoi vine si explicatia sentimentelor sale, nu tocmai onorabile. Iar explicatia este absolut Incremenitoare: Sabina si colegii sai de la sectia romana a Liceului Korosi Csoma Sandor au vrut sa cante imnul Romaniei, In scoala, de Ziua Nationala – pe 1 decembrie 2012. Directorul, Simon Istvan, un profesor tanar, consilier local UDMR, nu le-a permis acest lucru, spunand ca elevii ar fi trebuit sa faca cerere cu doua saptamani Inainte! Elevii de la sectia maghiara i-au tratat atunci cu huiduieli, „ni s-au aratat gesturi obscene si cativa au purtat tricouri cu Ungaria mare. Asa ca eu, In calitate de romanca, n-am putut sa nu am nicio reactie de ziua lor.

....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cu parere de rau,dar directorul va trebui sa raspunda in fata legi..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sinistru. discriminarea se pare ca nu e vazuta decat dintr-o latura, nicidecum nici din cealalta.
si cea mai sinistra mi se pare incercarea vesnica de invrajbire a anumitor laturi, colturi, unghiuri ale societatii (politice ori ba), cand de fapt lucrurile la nivelul oamenilor sunt normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Hai sa luam partea legala la control si sa raspunda fiecare pentru ea asa cum trebuie, fara a tine cont de ordinea intamplarilor. Pana la urma trebuie sa poti canta imnul in tara ta fara aprobare, trebuie sa poti purta ce bentita vrei. Si, indiferent de etnie, roman, maghiar sau altfel ai dreptul sa nu fii jignit sau amenintat pe temeiul nationaitatii de care apartii. A, si inca ceva: avem dreptul sa credem ce dorim si sa spunem cu voce tare asemenea, in aceasta limita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

cu toata deschiderea mea pentru oameni, nu pot sa spun decat ca maghiarii sunt ca arabii. adica atat de adanciti sunt in nationalitatea lor incat uita de lumea reala care exista "si" in jurul lor.

alina


acelas lucru as putea sa spun si eu despre "UNII" romani.

Mergi la inceput