Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

de acord, Mirela (si restul fetelor). doar ca nu mi se pare normal ca un copil de 15 ani sa aiba asemenea ganduri. iar ca motivatie sa spuna ca asa era si tatal ei...
ma rog, oi fi eu mai flower-power, dar mie nu mi se pare normal sa se raspunda la magarii, nedreptati, mojicii si altele cu aceeasi moneda. fiindca, in opinia mea, asta ne face si pe noi magari, nedrepti, mojici, etc...
repet, asta e doar parerea mea. oi fi eu mai zen din fire...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oameni buni,
hai sa vedem putin lucrurile la rece:
-cu siguranta nu toti ungurii gandesc ca acel profesor,
- fetita are dreptul sa fie aparata.mesajul ei nu e unul pasnic,clar, insa el vine intr-un context in care mediul de acasa se bate cap in cap cu mediul de la scoala, cu nedreptatile primite.cand esti educat ca ungurii sunt ciuma, nu ai cum sa ii iubesti.poate ii va uri toata viata sau poate, cand va fi mare, va avea alta optiune.
- da, am fost in covasna si harghita si sunt copii care nu stiu romaneste pt ca la scoala,cei care ar trebui sa le predea in limba romana anumite materii ,le predau tot in maghiara.
-nu iau apararea nimanui.nu acuz pe nimeni. juridic,moral,fetita a fost agresata,amenintata, i s-a facut o nedreptate.
am continua nedreptatea daca i-am baga pe toti ungurii in aceeasi oala.

poate am putea scrie un mesaj de sustinere pt acea fata.

- va rog sa nu incepem cu xenofobii.

personal, unul dintre cei mai patrioti oameni pe care i-am cunoscut, care stia impecabil istoria Romaniei si vorbea impecabil romaneste si iubea Romania f mult si o apara ori de cate ori cineva jignea Romania,a fost socrul meu, ungur get beget, o viata trait numai in Covasna si Harghita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Alexa, vorbim de bentita sau de ganduri? Care a fost primul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mirela,jur ca asa s-a intamplat...atunci...pana in `95 a fost,nici nu mai stiu exact,sunt aproape 20 de ani.Ma mai lasa memoria,dar am fost foarte sincera.Mai nou n-am nimic cu nimeni,cata vreme familia mea e in siguranta.Da` sa-mi ameninte cineva copilul....

Ce parte din postare tre` sa sterg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asta cu purtatul bentitei tricolore este o ofensa, mi se pare de domeniul fantasticului!Nu inteleg de ce s-ar simti cineva ofensat de asta, cineva care traieste in Romania, este cetatean roman! Am inteles, sarbatoresc ziua maghiarilor sau ziua Ungariei, whatever, dar esti cetatean roman, traiesti in Romania, cu ce te deranjeaza steagul tarii al carei cetatean esti?

Si cum adica au trebuit sa ceara voie sa cante Imnul de 1 decembrie???? Directorul ala nu este cetatean roman, platit din banii contribuabililor romani? Ei in loc sa aplaneze orice eventual conflict, il atata? Pfff, rau am ajuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cand aud / citesc despre asa ceva. ma bucur ca m-a ferit destinul sa trebuiasca sa fiu altceva decat un cetatean ... european. Nu vreau sa ma simt altfel, nu vreau sa alimentez atata ura care nu mai ia sfarsit si pe care eu, personal, nu o inteleg. Poate pt ca aici in partile noastre asa am fost crescuti, fara sa ni se alimenteze apartenenta etnica, politica, religioasa sau care ar mai fi de separat.
E trist sa se ajunga la amenintari, e trist sa fie alimentata in asemena hal ura. E foarte, foarte trist.

Eu cand am fost in zonele despre care vorbiti, tinerii cu care am vorbit se simteau rusinati ca ai lor parinti nu au stiut sa faca altfel.
Nu e vina copiilor ca au parinti incuiati. De oricare parte a baricadei ar fi ei.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu am locuit o vreme in Satu Mare. Pot spune ca am avut (si inca sunt) prieteni deosebiti - erau maghiari. Extraordinar de calzi, sinceri si de ajutor. M-am simtit excelent in acel oras cosmopolit si primitor si am amintiri deosebite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

szivar...,un car cu flori pentru emesajul tau,cu care sunt 100% de acord,cu un singur amendament:tu esti in primul rind cetazean roman si abia apoi datorita conjucturii esti cetazean european!

PS:Viviana eu n-am reusit sa citesc ce scrii tu cu galben,este foarte greu de citit cu culoarea asta.

Oricum e subiect cu potentzial(mare)de scandal1

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu in Targu Mures.Foarte frumos orasul.Eram micuta,aveam pana in 21 de ani....si oameni si oameni peste tot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Andacos, eu nu am spus ca nu sunt cetatean roman, sunt cetatean al ambelor tari si nu am nicio problema cu asta si nici nu am de gand sa plec de aici.
Mi se pare ireal sa citesc cat de incuiati sunt unii, altii.
Pt ca exemple personale avem cu totii, important e sa invatam ceva din ele.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput