Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

ladyJ si eu vad gesturile maghiarilor intr-un context mai larg.



Stiu, Lali
Aici unde sunt eu de ceva vreme( In europa ) apare in fiecare saptamana cate o stire, cel putin, despre politica ungara.
Au schimbat constitutia, au limitat la maxim libertatea presei iar EU ameninta cu sanctiuni guvernul rasist ungar.
In aceste conditii, nu pot sa nu vad situatia secuilor din ultima perioada intr-un context mai larg.

Imi pare rau ca nu am mai gasit articolul de care iti spuneam. ma intreb ce naiba cauta reprezentanti ai neonazistilor unguri la manifestatii in Tg Mures.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Bine Lali, tu deci chiar crezi ca Romania e exemplu de integrare a minoritatilor? sincer, te rog.


Da, in ceea ce priveste minoritatea maghiara. Aceasta minoritate are in momentul actual, oficial, ca reprezentare si legislatie mult mai mult decat alte comunitati maghiare din Europa si cu siguranta mai mult decat comunitatile romanesti din tarile din jur.

Iar faptul ca a fost apreciata international e de notorietate, nu e o inventie. Am spus a fost, la trecutul recent, nu la cel indepartat, nu la prezent.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu am spus ca e OK. Am spus doar ca e un protest pasnic care trebuia tratat ca atare, nu cu amenintari si ca cerem prea mult de la un copil de 15 ani in raport cu pretentiile pe care le avem de la copiii din jurul ei si, mai grav, de la adultii tot de acolo.

Da, e cam tarziu, e si maine o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Bine Lali, tu deci chiar crezi ca Romania e exemplu de integrare a minoritatilor? sincer, te rog.


Da, in ceea ce priveste minoritatea maghiara. Aceasta minoritate are in momentul actual, oficial, ca reprezentare si legislatie mult mai mult decat alte comunitati maghiare din Europa si cu siguranta mai mult decat comunitatile romanesti din tarile din jur.

Iar faptul ca a fost apreciata international e de notorietate, nu e o inventie. Am spus a fost, la trecutul recent, nu la cel indepartat, nu la prezent.






Asta pentru ca sunt de atatia ani aici ca toti au drept de vot...

Nu te supara, dar nu e relevant.

si romanii ar face exact la fel, pe oriunde ar fi, daca ar fi in situatie similara. Indiferent de puterea tarii respective de integrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Bine si ce propui?
Sa concuram cu ei care-i mai nationalist?


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Cu mine vorbesti?
Mi-ai citit toate postarile de la subiect?
Cred ca nu, daca iti permiti sa mi te adresezi ca si cum as avea acum securea in mana si as vantura-o pe deasupra capetelor unguresti!




Am inteles ca ai o nedumerire.
Ce se poate face cand ai niste extremisit care se agita.
Am raspuns cu o intrebare!
Sunt doua variante, ii ignori sau te lasi antenat.
Ce preferi?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



Dece, cam slabut. Doar astea doua variante? Sa inteleg ca tu alegi ignoranta ?

Ce inseamna a te lasa antrenat, cum vezi tu asta?
Pe bune, daca vrei sa stii parerea mea, te rog, citeste in urma. Am mai multe raspunsuri in contexte diferite. Parerea mea e mai..lunga asa. Nu o pot scrie in doua cuvinte

Nu e elegant sa ma faci sa repet doar pentru ca nu ai urmarit discutia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Imi pare rau ca nu am mai gasit articolul de care iti spuneam. ma intreb ce naiba cauta reprezentanti ai neonazistilor unguri la manifestatii in Tg Mures.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Daca iti cade in mouse la un moment dat trimite-mi, te rog link-ul pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

in loc sa minimalizezi manifestarile nationaliste, le dai apa la moara, inviti la tv protagonistii, glorifici mitocania, intretii o lupta paguboasa pentru toti,




Exact.
Am mai spus, apucam carnatul de partea de care nu trebuie, iar. Si iar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Lali, foarte de acord cu ce spui. Daca si conducatorii lor sunt ca ai nostri, atunci nu avem de ce ne mira. Totusi, repet, Ungaria este in occident, Romania nu. Oricat s-ar zbate partidul lor nationalist, nu cred ca intentia lor este iesirea din UE. se zbat si ei de forma, cat sa obtina electorat cat mai mult, si-atat.

Mai grav e la noi, unde curentul asta anti-UE devine tot mai puternic si noi, spre deosebire unguri (care au spatiu de manevra), chiar avem de pierdut aici. De-asta ma si oftic cand vad prostia la ea acasa: in loc sa minimalizezi manifestarile nationaliste, le dai apa la moara, inviti la tv protagonistii, glorifici mitocania, intretii o lupta paguboasa pentru toti, dar mai ales pentru TINE. ailalti o joaca asa, de intretinere, noi o jucam pe bune si o jucam impotriva noastra.




Da, am spus in primele pagini, politicienii cu pumnul ridicat si ziaristii cu poalele-n vant pentru rating sunt inconstienti si periculosi.

Dar cand spui ca Ungaria e in Europa si noi nu la ce te referi ? Deocamdata tratatele semnate de cele doua tari au aceeasi valabilitate. Spatiul Schengen nu e un capat de tara care sa poata inversa procesul. Iar situatia economica e iar impartita: Ungaria sta mai bine la nivelul de trai si la respectarea legilor, Romania sta mai bine la indicatorii macro-economici (la mare pret zilele astea) si libertatile cetatenesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si spui tu Lali ca ti se pare ok si neostentativ ca fata sa poarte tricolorul romanesc de ziua Ungariei?




Sigur ca a fost ostentativ, chiar fata aia a spus.
Intrebarea(pe care am mai pus-o, poate nu ai citit) e cum naiba au ajuns adolescentii sa simta nevoia sa afiseze ostentativ tricolorul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.




O intrebare: protestul pasnic (asa cum a fost cel al fetei, pasnic, in limitele legii, fara obscenitati) are o mare legatura pe continentul american cu libertatea cuvantului. Ma mira ca spui ca in Canada e alta mentalitate. Sau ce e valabil in SUA nu e valabil in Canada ?




Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.

Mergi la inceput