Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Vorba Portocaliei Ardealul in Ungaria sau Romania este o tampenie ideatica.



Pai sigur ca e tampenie. La fel ca si povestea autonomiei tinutului secuiesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Vorba Portocaliei Ardealul in Ungaria sau Romania este o tampenie ideatica.
Nici acum nu mai exista granita decat formal va spun eu ca stau la 8 km de Ungaria si ma plimb tot la 3 saptamani dincolo si ei dincoace si viceversa fara sa ma intrebe cineva de sanatate nici pe mine nici pe ei.
Mai incolo odata cu Schenghen nu va mai exista nici macar ideea ...


Marius, evident! e de ajuns sa vezi cum arata granita Ungariei cu Romania, ca sa-ti dai seama ca acolo se termina occidentul. Ungaria fiind in occident! Deci nu, nu va impacientati, Ungaria nu va da NICIODATA occidentul pe cele 3 judete din Covasna si Harghita. Prost sa fii, sa crezi asta! Dar, ca orice natiune, au si ei prostii lor, care trebuie hraniti cu ceva scandal, o xenofobie mica, o lupta intr-un ibric. Se stie, pe prosti tre' sa-i tii ocupati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si acum intrebare, pentru toti cei care au salutat gestul fetei: va place ce se intampla acum in tara? cum drapelul unguresc este calcat in picioare in Cluj, in alte orase etc?

Bravo, ce misto ne-am razbunat. No comment...bravo. De ziua Ungariei. Deh, meritau o lectie...hai sa le aratam cine suntem noi.


Intrebare: daca maghiarii au gesturi obscene (semne obscene), insultatoare (purtarea doliului) si ilegale (refuzul de a accepta cantarea imnului national de catre romani, intr-o institutie publica) de ziua Romaniei care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebare 2: daca romanii au gesturi de protest pasnic (purtarea tricolorului) de ziua Ungariei si maghiarii reactioneaza cu amenintari cu moartea care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebarile sunt foarte serioase, vreau sa inteleg cum gandesti, cred ca ceva imi scapa.




Lali, mi se pare absolut normal sa penalizezi orice atitudine de acest fel.

Dar sa scoti castanele din foc cu mana altuia...adica sa scuzi ceea ce se intapla acum prin cine stie ce evenimente ce s-au intamplat de 1 Decembrie, mi se pare inadmisibil.

Pe 1 Decembrie trebuia deschis subiect - si crede-ma ca eram de partea cealalta si as fi sustinut cu tot focul sa fie pedepsiti vinovatii.

Insa acum ca scuzati un comportament inadmisibil cu ceea ce potential s-a intamplat cand erau lupii albi...scuze. Nu putem merge asa. E o greseala ce a facut fata asta, cel putin in ochii mei. Si mi se pare ciudat sa acoperiti asta cu diverse chestii din trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Bine si ce propui?
Sa concuram cu ei care-i mai nationalist?


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Cu mine vorbesti?
Mi-ai citit toate postarile de la subiect?
Cred ca nu, daca iti permiti sa mi te adresezi ca si cum as avea acum securea in mana si as vantura-o pe deasupra capetelor unguresti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

ladyJ si eu vad gesturile maghiarilor intr-un context mai larg.

Portocalia, nu e chiar asa cu scormonirea trecutului cum spui tu: pana nu demult, in urma cu vreo doi, trei ani relatiile romano-ungare luasera un trend pozitiv. S-au tinut sedinte de guvern comune, adica guvernele roman si maghiar s-au intalnit in plen, iar UDMR-ul era mai mereu la guvernare obtinand din cand in cand cate o facilitate (nu stiu daca e cel mai potrivit cuvant) in plus pentru comunitatea maghiara. Romania era data ca exemplu in UE de mod de gestionare a relatiei cu minoritatile. In loc sa se construiasca pe relatiile astea fragile dar bune, in ultimul an, poate doi ani, de cand Ungaria are o conducere mai razvratita si vadit nationalista, etichetata ca atare oficial de UE si cu mari probleme pe respectarea drepturilor si libertatilor omului semnalate in repetate randuri, in ultima vreme, zic, au aparut tot felul de provocari in interiorul Romaniei. Li s-a pus capac o vreme, dar acum, cu noii conducatori romani, mai razboinici si mai cu pumnul ridicat fata de Europa s-au schimbat modurile de reactie de ambele parti si lucrurile se escaladeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Bine si ce propui?
Sa concuram cu ei care-i mai nationalist?





Cu mine vorbesti?
Mi-ai citit toate postarile de la subiect?
Cred ca nu, daca iti permiti sa mi te adresezi ca si cum as avea acum securea in mana si as vantura-o pe deasupra capetelor unguresti!


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

Am inteles ca ai o nedumerire.
Ce se poate face cand ai niste extremisit care se agita.
Am raspuns cu o intrebare!
Sunt doua variante, ii ignori sau te lasi antenat.
Ce preferi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si acum intrebare, pentru toti cei care au salutat gestul fetei: va place ce se intampla acum in tara? cum drapelul unguresc este calcat in picioare in Cluj, in alte orase etc?

Bravo, ce misto ne-am razbunat. No comment...bravo. De ziua Ungariei. Deh, meritau o lectie...hai sa le aratam cine suntem noi.


Intrebare: daca maghiarii au gesturi obscene (semne obscene), insultatoare (purtarea doliului) si ilegale (refuzul de a accepta cantarea imnului national de catre romani, intr-o institutie publica) de ziua Romaniei care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebare 2: daca romanii au gesturi de protest pasnic (purtarea tricolorului) de ziua Ungariei si maghiarii reactioneaza cu amenintari cu moartea care ar trebui sa fie reactia romanilor ?

Intrebarile sunt foarte serioase, vreau sa inteleg cum gandesti, cred ca ceva imi scapa.




Lali, mi se pare absolut normal sa penalizezi orice atitudine de acest fel.

Dar sa scoti castanele din foc cu mana altuia...adica sa scuzi ceea ce se intapla acum prin cine stie ce evenimente ce s-au intamplat de 1 Decembrie, mi se pare inadmisibil.

Pe 1 Decembrie trebuia deschis subiect - si crede-ma ca eram de partea cealalta si as fi sustinut cu tot focul sa fie pedepsiti vinovatii.

Insa acum ca scuzati un comportament inadmisibil cu ceea ce potential s-a intamplat cand erau lupii albi...scuze. Nu putem merge asa. E o greseala ce a facut fata asta, cel putin in ochii mei. Si mi se pare ciudat sa acoperiti asta cu diverse chestii din trecut.


Am mai scris: mi se pare aiurea sa ignori ca in acel liceu era un conflict intre copii mocnit de cateva luni, recunoscut de toti, conflict pe care adultii in loc sa-l potoleasca l-au escaladat.

Cerem maturitate de la o fata de 15 ani in fata colegilor ei de aceeasi varsta si a profesorilor+director care nu au stiut sa reactioneze corect, moral si legal. E cam disproportionat, zic eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Bine Lali, tu deci chiar crezi ca Romania e exemplu de integrare a minoritatilor? sincer, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Lali, foarte de acord cu ce spui. Daca si conducatorii lor sunt ca ai nostri, atunci nu avem de ce ne mira. Totusi, repet, Ungaria este in occident, Romania nu. Oricat s-ar zbate partidul lor nationalist, nu cred ca intentia lor este iesirea din UE. se zbat si ei de forma, cat sa obtina electorat cat mai mult, si-atat.

Mai grav e la noi, unde curentul asta anti-UE devine tot mai puternic si noi, spre deosebire unguri (care au spatiu de manevra), chiar avem de pierdut aici. De-asta ma si oftic cand vad prostia la ea acasa: in loc sa minimalizezi manifestarile nationaliste, le dai apa la moara, inviti la tv protagonistii, glorifici mitocania, intretii o lupta paguboasa pentru toti, dar mai ales pentru TINE. ailalti o joaca asa, de intretinere, noi o jucam pe bune si o jucam impotriva noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ok ok, era conflict de mult timp.
Si spui tu Lali ca ti se pare ok si neostentativ ca fata sa poarte tricolorul romanesc de ziua Ungariei?

Ca daca zici ca e ok ce a facut, eu ma duc sa ma culc. (hai ca e tarziu)

Mergi la inceput