Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.




Si in virtutea acestei idei cum comentezi pozitia elevilor de etnie maghiara si a directorului scolii de etnie maghiara in data de 1 Decembrie Ziua Nationala a Romaniei?

" Sabina si colegii sai de la sectia romana a Liceului Korosi Csoma Sandor au vrut sa cante imnul Romaniei, In scoala, de Ziua Nationala – pe 1 decembrie 2012. Directorul, Simon Istvan, un profesor tanar, consilier local UDMR, nu le-a permis acest lucru, spunand ca elevii ar fi trebuit sa faca cerere cu doua saptamani Inainte! Elevii de la sectia maghiara i-au tratat atunci cu huiduieli, „ni s-au aratat gesturi obscene si cativa au purtat tricouri cu Ungaria mare?"

Comentariul ta ar fi?



Marius, e la fel de gresit. Eu zau ca nu sunt de partea nimanui. Doar ca ii inteleg si pe unii si pe altii. In cazul asta, ce a facut fata a fost o razbunare, un fel de ochi ptr. ochi... Sincer, nici nu stiu ce sa spun. Problemele in zona intre romani si unguri exista si 'fierbe' zona aia de sute de ani... din pacate nu au invatat sa se accepte cu adevarat unii pe altii.

De 1 Decembrie trebuia sa se ajunga mai sus cu ce s-a intamplat. Adica, Ministerul ar fi trebuit anuntat si sa se ia masuri si primul zburat sa fi fost chiar directorul scolii. Si eu zic, ca si voi, ca nu e normal sa traiesti intr-o tara si sa te dezici cu totul de tot ce apartine de cultura acelei tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

eumada, prostii sunt cocosii din metafora noastra. masa de manevra, care se lasa manipulata de cur in sus si-n jos, dupa care sare la lupta pentru ca i s-a perturbat senzatia de echilibru si-atunci tot ce prinde in campul vizual reprezinta "dusmanul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Comentariul meu (desi nu mie mi-a fost cerut) este ca directorul a gresit. Trebuia sa lase in ziua respectiva sa se cante atat imnul Romaniei, cat si imnul Ungariei. Si sa ceara ca toata lumea sa respecte o sarbatoare, si anume ziua Ungariei.

Asta nu face mai diferit gestul ostentativ al fetitei. Nu, nu-l vad deloc pozitiv, dimpotriva - de altfel cum a spus si ea - unul razbunator si incitant la cearta.


Era vorba de 1 Decembrie. Sa inteleg, in acea zi 1 Decembrie, tu spui ca trebuia sa se cante si imnul Romaniei si Ungariei, dar de ziua Ungariei bentita tricolora e interzisa sau macar contraindicata ?
Si directorul trebuia sa ceara tuturor sa respecte ziua Ungariei dar ziua Romaniei nu ?

E usor sa ceri standarde ridicate doar pentru unii, nu ?

Pana la urma in acea scoala era un conflict mocnit intre copii de mult timp, cel putin de cateva luni, conflict pe care adultii nu au stiut sau nu au dorit sa-l gestioneze corect. Si sunt de o mie de ori mai vinovati decat copiii, pentru ca maturitatea vine si cu responsabilitate.

Despre asta-i vorba, nu despre cine-i mai tolerant, mai xenofob sau ar trebui sa fie mai tolerant: copiii romani de 15 ani sau cei maghiari de 15 ani. Sau daca purtarea unei bentite tricolore de ziua maghiarilor este echivalenta sau nu cu purtarea doliului si semnele obscene si huiduielile de ziua Romaniei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De aia ii baga pe post de completare care cum vine la putere ca sa aiba majoritatea....sigur ca da.Daca ar fi asa cum spui Dece,ar trebui sa nu le pese ca nu mai obtin un numar de mandate la guvernare,ca doar suntem speriati...nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Lady, eu am raspuns strict la postarea lui Eumada si la atitudinea ei.


Am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





O intrebare: protestul pasnic (asa cum a fost cel al fetei, pasnic, in limitele legii, fara obscenitati) are o mare legatura pe continentul american cu libertatea cuvantului. Ma mira ca spui ca in Canada e alta mentalitate. Sau ce e valabil in SUA nu e valabil in Canada ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Si asta nu se va schimba niciodata.

Nikad ne retzi nikad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

De aia ii baga pe post de completare care cum vine la putere ca sa aiba majoritatea....sigur ca da.Daca ar fi asa cum spui Dece,ar trebui sa nu le pese ca nu mai obtin un numar de mandate la guvernare,ca doar suntem speriati...nu-i asa?

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Dupa alegeri nu mai au nevoie de electorat.
In 2008 cei mai mari adversari erau PDL-ul si PSD-ul si dupa alegeri au "pupat Piata Independenti" impreuna.
La fel este si cu liderii UDMR. Probabil ca si lor le convine o disputa nationalista sa le tina electoratul "strans unit".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

LadyJ, eu NU cred ca ideea asta cu Ardealul luat de Ungaria e valabila in context european. E prostie. O prostie care prinde din pacate la bizonul roman sau ungur. Si cum recent am invatat ca bizonii astia sunt majoritatea votanta, intelegem lejer "de ce". E un joc subteran, de dat la gioale, un conflict ce trebuie mentinut la foc mic, atat cat sa-ti asigure electoratul, dar sa nu transpire prea mult in afara, ca sa nu-ti prejudicieze pozitia vizavi de UE. cum ar veni "sa jucam subtil, sa-i facem pe prosti". si-i fac bine de tot, din ce vad.


Portocalia, nu stiu cat de prostie este.
Daca vorbesti azi cu un maghiar roman despre asta, va spune ca ardealul e al lor. Dar nu va sustine asta cu patima extremista, ci asa, ca o poveste veche dar mereu actuala.

Nu stiu daca povestea cu autonomia si toate demonstratiile maghiarilor din RO este un joc de culise. Stiu doar ca Ungaria este acum intr-o pozitie periculoasa prin extremismul ei. Joaca cartea arogantei xenofobe,si astia chiar o fac cu patima. nu spun eu asta ci articolele din presa straina .
Mie nu imi place, sincer, densitatea evenimentelor maghiaro-romane din ultima vreme. Asta ne lipseste,un conflict deschis

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


hai sa vad Ungaria ca iese din UE si din Schengen atunci mai discutam. stai tu linistita, nu da Ungaria UE in schimbul Ardealului. Hai sa fim seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

LadyJ, eu NU cred ca ideea asta cu Ardealul luat de Ungaria e valabila in context european. E prostie. O prostie care prinde din pacate la bizonul roman sau ungur. Si cum recent am invatat ca bizonii astia sunt majoritatea votanta, intelegem lejer "de ce". E un joc subteran, de dat la gioale, un conflict ce trebuie mentinut la foc mic, atat cat sa-ti asigure electoratul, dar sa nu transpire prea mult in afara, ca sa nu-ti prejudicieze pozitia vizavi de UE. cum ar veni "sa jucam subtil, sa-i facem pe prosti". si-i fac bine de tot, din ce vad.


Portocalia, nu stiu cat de prostie este.
Daca vorbesti azi cu un maghiar roman despre asta, va spune ca ardealul e al lor. Dar nu va sustine asta cu patima extremista, ci asa, ca o poveste veche dar mereu actuala.

Nu stiu daca povestea cu autonomia si toate demonstratiile maghiarilor din RO este un joc de culise. Stiu doar ca Ungaria este acum intr-o pozitie periculoasa prin extremismul ei. Joaca cartea arogantei xenofobe,si astia chiar o fac cu patima. nu spun eu asta ci articolele din presa straina .
Mie nu imi place, sincer, densitatea evenimentelor maghiaro-romane din ultima vreme. Asta ne lipseste,un conflict deschis

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Si eu cred ca e asa...pare un extract din povestile cu zane, in care printul pleaca la razboi...

Dar intreb: nu am putea fi mai intelepti si sa gasim pacea pe cale pasnica? chiar crezi ca sabia e aici vreo solutie?

Tu chiar crezi ca in Uniunea Europeana este posibil un scenariu din ala...de care te temi?

Mergi la inceput