Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Lady, eu am raspuns strict la postarea lui Eumada si la atitudinea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

LadyJ, eu NU cred ca ideea asta cu Ardealul luat de Ungaria e valabila in context european. E prostie. O prostie care prinde din pacate la bizonul roman sau ungur. Si cum recent am invatat ca bizonii astia sunt majoritatea votanta, intelegem lejer "de ce". E un joc subteran, de dat la gioale, un conflict ce trebuie mentinut la foc mic, atat cat sa-ti asigure electoratul, dar sa nu transpire prea mult in afara, ca sa nu-ti prejudicieze pozitia vizavi de UE. cum ar veni "sa jucam subtil, sa-i facem pe prosti". si-i fac bine de tot, din ce vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Lady, eu am raspuns strict la postarea lui Eumada si la atitudinea ei.


Bun dar cum e un forum unde oata lumea poate citi,raspunde la intrebare.De fapt ce le-a facut Romania ungurilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

...si chiar nu inteleg necesitatea sa upgradam discutia la nivel de tara.

S-a discutat strict despre o fetita ce a purtat pe frunte tricolorul de ziua Ungariei, si s-a mai discutat despre un director care a reactionat nepotrivit.

ca ajungem acum la hai sa dam transilvania Ungariei...eu cred ca e prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

LadyJ, eu NU cred ca ideea asta cu Ardealul luat de Ungaria e valabila in context european. E prostie. O prostie care prinde din pacate la bizonul roman sau ungur. Si cum recent am invatat ca bizonii astia sunt majoritatea votanta, intelegem lejer "de ce". E un joc subteran, de dat la gioale, un conflict ce trebuie mentinut la foc mic, atat cat sa-ti asigure electoratul, dar sa nu transpire prea mult in afara, ca sa nu-ti prejudicieze pozitia vizavi de UE. cum ar veni "sa jucam subtil, sa-i facem pe prosti". si-i fac bine de tot, din ce vad.


Poti detalia la cine te referi cand spui ce am bolduit?E pura curiozitate.Cine-s aia??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Lady, eu am raspuns strict la postarea lui Eumada si la atitudinea ei.


Bun dar cum e un forum unde oata lumea poate citi,raspunde la intrebare.De fapt ce le-a facut Romania ungurilor?

Madalina


Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."



Nu a facut nimic. Ce legatura are raspunsul cu ceea ce se discuta aici?

Germania a facut...cate a facut. Are vreo legatura, e cumva privita ca un paria a Europei?

Deci..despre ce vorbim aici? Despre o fetita, sau despre perioada cand erau lupii albi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Era pe undeva discutia asta despre toleranta?

Campionii tolerantei se bat pentru ea cand este vorba ca altii sa-i tolereze. Cand le vine randul sa-i tolereze pe ceialalti, pauza ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Q.E.D.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Iulia, eu nu inteleg ce reprosezi Romaniei in privinta maghiarilor. Ce le-a facut Romania?
(nu vorbim despre xenofobi, cum e tatal sau bunicul acestei fete care a invatat-o sa urasca ungurii )
Vorbim asa, la nivel de tara. Deci, ce a facut Romania ungurilor, ca sa vorbimd e lipsa de respect sau discriminare?

--------------------------------------------
““Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei““S.F.

Nu cred ca au ceva de reprosat Romaniei, cat politicienilor, care-i utilizeaza pe post de sperietare, sa manipuleze electoratul roman.
Din '90 se tot vehiculeaza placa asta cu pericolul maghiar, cu dezmembrarea si cu necesitatea sa fim "stransi uniti" in jurul "dragilor conducatori".
Mi s-a acrit mie, dar lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

LadyJ, eu NU cred ca ideea asta cu Ardealul luat de Ungaria e valabila in context european. E prostie. O prostie care prinde din pacate la bizonul roman sau ungur. Si cum recent am invatat ca bizonii astia sunt majoritatea votanta, intelegem lejer "de ce". E un joc subteran, de dat la gioale, un conflict ce trebuie mentinut la foc mic, atat cat sa-ti asigure electoratul, dar sa nu transpire prea mult in afara, ca sa nu-ti prejudicieze pozitia vizavi de UE. cum ar veni "sa jucam subtil, sa-i facem pe prosti". si-i fac bine de tot, din ce vad.


Portocalia, nu stiu cat de prostie este.
Daca vorbesti azi cu un maghiar roman despre asta, va spune ca ardealul e al lor. Dar nu va sustine asta cu patima extremista, ci asa, ca o poveste veche dar mereu actuala.

Nu stiu daca povestea cu autonomia si toate demonstratiile maghiarilor din RO este un joc de culise. Stiu doar ca Ungaria este acum intr-o pozitie periculoasa prin extremismul ei. Joaca cartea arogantei xenofobe,si astia chiar o fac cu patima. nu spun eu asta ci articolele din presa straina .
Mie nu imi place, sincer, densitatea evenimentelor maghiaro-romane din ultima vreme. Asta ne lipseste,un conflict deschis

Mergi la inceput