FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clausimo9 spune:

Ancuta, se respecta programarea? Se asteapta mult pe coridor? Cam cat dureaza prima consulatie?
Scuze, te-am bombardat cu intrebarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Clausimo
nu ai de ce sa ai emotii, dl Dr este f amabil, are rabdare infinita, iti explica pe indepelete, oricat de stupide/ simpliste / naive ar fi intrebarile pe care vrei sa le pui...
asa ca , una peste alta, iti dorim multa bafta pe martea viitoare;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

buna Clausimo. multumesc pt sustinere.
eu am platit FIV-ul tocmai pt ca am vazut ca nu se alocasera banii pt subprogram. am ajuns la suma de 180 mil. fara cazare si drum.
prima consultatie am avut-o in 4 febr, apoi am asteptat cm, am facut analizele ce mi le-a dar dr si in martie am inceput inhibarea in z 21, apoi stimularea.
daca mergi cu analizele facute, cred ca poti incepe imediat si stimularea.
prima consultatie a durat cam 20-30 min cat s-a uitat pe analize si istoricul meu, apoi eco si ne-a explicat in ce consta FIV-ul. iar la usa nu am asteptat niciodata mai mult de 10 min .
daca mai ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere.

eu nu sunt tocmai bine fetelor, am inceput sa intru in butoias si sa cred ca bebeii mei nu au rezistat. ieri va spuneam ca sangerez usor, ceva mai rozaliu, iar astazi are o culoare mai intensa. i-am scris si dr I. care mi-a raspuns foarte rapid, dar nu mi-a sus decat ca se poate sa fie de la col, care era sangerand inca de la ET.
va doresc numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Calusimo, asa este, din pacate nu s-au alocat fondurile pentru subprogram, si noi avem dosar aprobat din 2012 (sfarsitul anului); am inteles ca decizia ministerului Sanatatii de a prelungi subprogramul si a face realocari de buget trebuie intai publicata in Monitorul Oficial si apoi alocate fondurile (trimisa instiintare oficiala catre spitalele din lista, pt reluare progr FIV|); eu sper in 2 - 3 luni maxim...e crunta perioada asta in care stam cu mainile in san, legate si nu facem nimic....cel putin mie asa mi se pare....
eu am in mintea mea data de 15 iunie, daca pana atunci nu primim nici un semn, mergem in Budapesta...(am auzit doar de bine si e m ieftin putin); om trai si om vedea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

ce este acea Sinechie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

clausimo, nu s-au mai facut FIVuri prin subprogram de ceva vreme...sunt terminate fondurile ahahahah....de mult , din dec de prin aug-sept, cel putin la polisano (am inteles ca au dosare aprobate dar neonorate inca din iulie 2012...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

procedura, e cam asa...incepe inhibarea, vine CM si apoi urmeaza zilele de stimulare (in functie de situatia concreta a ta)si apoi punctia , "aprox" in Z15 (cred, dar nu sunt sigura, nu vreau sa vb prostii), las pe cele mai veterane sau care au trecut prin asta efectiv sa intervina, apoi transferul, la 3 resprectiv 5 zile de la punctie si testul .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

clausimo, cand am facut eu IA (dar cred ca tine mai degraba de dr si de clinica decat de procedura) intotdeauna am cam asteptat o jumatate de ora...dar mai schimbi o vorba 2 daca ai cine , ca nu toata lumea e asa de socialbila...sau pur si simplu nu au chef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

oh, my god, ancuta ..la 180 mil ai ajunsssssssssssssss
vai....
cat a costat ICSI????
cu ce ai facut tratament: Cu Gonal 225 sau nu am retinut bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

ancuta draga, bine ca a raspuns prompt medicul si te-a mai linistit un pic , sper; cea ce este important acum e sa te relaxezi si daca poti sa stai la pat, cat mai putin efort (mai ales care sa solicite abdomenul)....
numai maine nu-i poimaine ...mai e un pic pana luni :) hai ca o sa fie bine , cand faci testul? de4- dimineata? faci BHCG sau din urina?

Mergi la inceput