FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

Bravo,Ancuta! Ai scapat de chinuiala, mai ai stresul cu testul!Mult noroc sa ai!


Fetelor, eu pe 15.04.,fac injectia de Diphereline. La ce simptome sa ma astept? E prima fertilizare si imi este putina teama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Of Ancuta, ai patit exact ca si mine. Din niste embrioni frumosi in Z3 nu ai avut nici macar un blastocist calumea.
Sa nu ma intelegi gresit, au fost fete care au reusit si cu embrioni de calitate muulllttt mai slaba.
Totusi simt ca ei au gresit si in cazul meu si in cazul tau ca i-au lasat pana in Z5.
Multa bafta sa ai, si sa vii cu beta mare peste 10 zile.
E importanat sa fii optimista in perioada asta, sa crezi in sansa ta.
Daca vrei sa-ti maresti putin sansele poti sa faci maine o injectie, daca mai gasesti udeva deschis la farmacie. Diphereline de 0.1 - injectia de implantare.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

multumesc Ilincuta.
Eu nu am avut cine stie ce simptome de la diphereline, doar usoare bufeuri de caldura si mici dureri de cap. Stai linistita...nu trebuie sa cauti simptome. Va fii bine. Iti tin pumnii.
Cred si eu in sansa mea si sper sa fie cu happy end.
Va pup fetelor si numai bine va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Ancuta
imi pare rau sa aflu despre experienta ta cu polisano, eu care imi puneam aproape toate sperantele in ei si in FIVul de la stat prin subprogram...ce neseriosi, sa te anunte in "ultima clipa"- oricum nepotrivit avand in vedere distanta fata de clinica (4 ore), doamnme cata lipsa de interes, era ata de greu oare sa sune mai de dimineata si nu la 12 daca tot voiau transferul!!!
ma ingozesc....
acum ma intreb...oare am facut bine ca am depus dosar la ei ....
in orice caz, lipsa de profesionalism; cu toate acestea totul poate depinde de ..ceva ce ne depaseste (numeste-o Credinta, Sansa, Bafta,Soarta...etc, etc); fiecare are sansa sa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

doamne, Carla, ma ingrozesc cand realizez ce marsavii se intampla, char si la clinica asta Polisano, la care eu priveam ca la o Mekka, imi dau seama ca am fost f naiva ...parca acum se si leaga niste "mistere"...
hm...ma gandeam eu ca e mai facil sa apelezi la tot felul de practici mai mult sau mai putin ortodoxe, dar chiar asa...pe fata.....!!
ps: la ultima spermograma si sotul meu avea in procent 29% normali...ziceai ceva ca la 28% este recomandat ICSI? si noi suntem tot prin subprogram de stat, deci no chance, si daca platim noi in plus (daca trebuie) nu os a faca ICSI?
mersi de sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Carla,
despre ce injectie Diphereline de 0.1 este vorba ?( injectia de implantare). la cat timp dupa embriotransfer se face aceasta? e tot doza unica? in ce caz se recomanda ?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Jose cum ai spus si tu, crede in sansa ta...poate la tine o sa fie altfel. or sa isi de interesul mai mult.
la mine la ET a fost si dna dr Mutuliga (cred ca se numeste) si o auzeam ca morula arata tare bine, in timp ce dr il luase pe "NU" in brate. de zici ca la mine totul era gri si nu aveam nici o sansa de la inceput
cred in sansa mea, chiar daca mi-a spus ca este de doar 30%.
embrioloaga a si spus inainte de ET ca au fortat un pic lucrurile ca sa obtina blastocisti de calitate si au facut ciulama din ei....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

of, of...e aiurea sa dea prognosticuri ...pe ce....au fost atatea si atatea cazuri: si de reusite (cand nu spera nimeni, cu AMH de 0,3 de ex ) dar si de "lipsa succesului"-sa nu vb de esecuri , cand toata lumea spera in 101% sanse...
oricum ancuta, cum spounea si carla, chiar daca te simti descurajata, nu ai pierdut razboiul, mai ai de luptat un pic, esti pe ultima 100 m, iar luna viitoare o sa ai deja rezultatu! trebuie sa incerci din toate rasputerile sa iti aduni tot restul de optimism de care dispui
nu stiu cum o sa fie, dar sa fie odata! ca ma termina psihic aseptarea asta, noi dinm nov 2012 de cand am depus dosarul doar asteptaaaaaaaaaaaaaaaam (*ma roig, m-am mai pregatit eu cu stomatologia, analizele sange ambii aprteneri) si atat; e f frustrant; si am asteptat ata pentru ce....pt o clinica in care inteleg ca practicile sunt mai mult comerciale, nicidecum medicale si ...umane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

nu stiu daca am mai scris....dar spermograma sotului era perfect normala pana in momentul cand a trebuit sa dea proba in ziua punctiei cand ne-au dat o spermograma efectiv ferfeli#355;a...de zici ca sotul ar fi fost cauza pt care am ajuns la FIV. Au facut asta pt a putea sa ne ia banii pe ICSI.
Cu Dumnezeu inainte vom reusi sa devenim si noi parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

ai dreptate ancuta, cu putina sansa si ajutor divin, vom reusi si noi sa devenim parinti, e singura posibilitate; oricum, pentru mine e singura varianta , asa vad lucrurile, iubesc prea mult copii altora, ca sa nu imi dau si mie sansa asta...; fara modestie si mai degraba cu realism, nu imi lipseste nimic in viata asta (cu urcusuri si coborasuri ca in orice familie), in afara de propriul prunc pe care o sa-l stang la un moment dat in brate; iar pentru asta sunt hotarata sa lupt pana la capatul puterilor mele si chiar a banilor, cu riscul de a-mi subrezi sanatatea de tratamente hormonale istovitoare,si de ce sa nu o zic...pana la epuizarea tuturor resurselor financiare; sunt dispusa sa ma mut intr-o locuinta mai modesta, sa conduc o masina mai uzata, fac TOT ce imi sta mie in putinta, doar...dar sa am parte de acea minune in viata....
pe mine m-a dat foarte mult peste cap si mi-a dat de gandit ce ati trait si (multumesc) ati scris pe forum...azi am inceput din nou sa caut adresele clinicilor Kaali din Ungaria,vecinii nostri, poate cu un dram mai multa experienta si (din spusele altora), chiar reusite a 2 familii mai indepartate, dar pe care le cunosc si am aflat CA AU REUSIT ACOLO; am auzit multe lucruri de bine de Dr Zadori- Kaali Szeged si Dr.Kovacs -Kaali Budapesta- costurile sunt f apropiate (poate chiar mai mici decat la noi: undeva la 1.500 eur schita tratament/ monitorizari eco/ ICSI inclus; tratament/ mediacamentaie-depinde de la caz la caz; consultatie initiala 300; fac si PGD - diagnostic genetic preimpalntare daca esti mutanta ca subsemnata- 300 eur); exista si Booking si Wizzair (traiasca la multi ani ca poate e buna la ceva si compania asta low cost);
mai sunt optiuni...acum imi vine sa turbez de furie la ce am aflat din experientele voastre...ca noi stam de jumatate de an si asteptam nenorocita aia de sansa de la stat si de la o clinica despre care refuzam sa cred ca...in fine
oricum sotul meu ar turba ca spermograma sa fie ok, pana in ziua "decisiva" cand trebuie sa doneze proba-ca probabil toti barbatii sensibili la acest aspect- ca ar putea fi ei "de vina" (daca poate fi vorba aici de vreo vina... ca in cazurile acestea nimeni nu isi doreste / sau nu procedeaza gresit in mod voit, ca sa poata fi suspectat de vreo vina;
doamne ajuta-ne si ne da putere sa putem trece cu bine peste aceasta incercare;
pretuim ceva cu adevarat doar cand nu avem sau pierdem! ciudata natura asta umana

Mergi la inceput