Cum se calesc copiii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mihaela s, cu siguranta ca da!
frimitura e nascut la 29 d esapt si uite cat e de rezistent!
si el a avut o imunizare strog. eu inca mai sunt traumatizata.
l-am lasat in patut un minut,cat sa imi incalzesc cafeaua.cand m-am intors,era ca un sef,cu pempersul desfacut, tocmai facuse caca, lucru care se observa pe pempers,fundulet,patut,cearceaf, manutele si........gurita lui.
inca am traume.
doar mi-am incalzit cafeaua 1 minut.jur pe rosu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

pai la noi vara cand sunt 22-24 de grade e lux! Caciulile zboara la 5-6 grade. :) Acum ninge ca de Craciun si sunt -5 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

multumesc de raspunsuri.
ingrid - tocmai asta voiam sa zic si eu. nu in sensul ca fiica-mea de 3 ani raceste, ca slava Domnului, nu a racit f. des, insa cu toate sfaturile enumerate, tot nu ai garantia ca va fi ok.
sfaturile enumerate sunt bune, dar pt. un stil de viata sanatos, nu pt. o calire din aia "ca la carte" (daca pot zice asa)

m-am gandit sa scriu pe forum dupa o intamplare. saptamana trecuta cand era destul de frig afara, vad o familie de straini (nu mi-am dat seama ce limba vorbeau) cu 3 copii dupa ei, cel mai mic de vreo 3 ani, toti fara caciuli pe cap si cam "dezlanat" imbracati, eu eram cu caciula
m-am gandit cum prinzi curaj sa lasi copilul fara caciula pe o vreme inca rece - inceput de martie. cum faci astfel incat sa stii ca nu risti sa raceasca copilul?




Eu sunt genul care lasa copilu'cam dezbracat dupa parerea multora, dar ce am vazut acum 2 ani in Paris, m-a mirat si pe mine tare...
Era 1 aprilie...dar un friiiigggg, nu cred ca erau mai mult de 3-4 grade si un vant de te lua pe sus. Fiica-mea era cu geaca de primavara-toamna si caciula , dar TOTI copiii pe care i-am vazut pe strada, inclusiv bebelusi de pana 1 an, in carut, cu gecute groase de iarna dar FARA caciula. Ne-am amuzat ca unii parinti mai purtau caciula, dar copiii nu.
Si frantuzoaicele, la fel, imbracate gros, dar incaltate cu balerini pe piciorul gol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Depinde de copil . A mea e friguroasa si gata . Nu-i place sa simta frigul, sa-i bata vantul in nas, sa nu-si poata incalzi mainile in buzunare.
Acum ca e mai mare si e mai feshionabal, a renuntat la caciula mai din timp, dar a trebuit sa-i cumpar urechiuse si-si pune gluga :D
Nu i-am dat imunostimulatoare sau bilute/trilute pt ca eu nu cred in ele deloc.
Mananca legume / fructe multe, de fapt ea mananca bine orice, face sport de 3 x / saptamana, iesim cat de mult putem pe afara.
A tras si ea o laringo/faringo/amigdalito chestie zdravana asezonata cu bronsita, luna trecuta, cu o premiera de 39,6, insa nu a fost rapusa la pat, 3 zile a avut febra si apoi gata, cu medicatie, evident, a ramas apoi cu o tuse care a trecut si ea, mai rapid ca in alti ani, fara salbutamoale si aerius lungite la nesfarsit. Deci spre 9 ani asa totul e mai bine :-)
Eu nu am vrut sa o calesc. As fi vrut sa aiba o imunitate buna, sa aiba un stil de viata echilibrat.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Cred ca depinde si de copil. Cum zicea si szivarvany, si fetita mea mai mare e tare friguroasa (seamana cu mine de altfel). Uraste iarna, frigul, si, mai nou, plange zilnic ca nu vine primavara. Eu am incercat cu ea de mica sa nu o infofolesc, toamna era ultima cu caciula, iar primavara prima fara. Nu am sterilizat/frecat/dezinfectat prea mult nimic. Cam ce ati scris si voi la subiect. De racit, a racit mai des intre 2 si 3 ani, cand a intrat in colectivitate, acum la aproape 5 ani nu are mai mult de o raceala pe sezon. Cu toate astea, acum se infofoleste singura, cu fular, caciula, manusi... ca mai nou uraste frigul. Munca mea de calire s-a dus de rapa...
Cea mica la fel, nu prea infofolita, nu am exagerat cu sterilizarea, dezinfectarea, mancat sanatos (parerea mea) dar ea are ghinionul ca preia toti crocobaurii cu care vine cea mare de la gradi, plus ca o duc cu mine la gradi ca sa o iau pe cea mare, ca asa e situatia... A fost deja racita mai serios de cateva ori, iar vaccinul de 1 an nu am apucat inca sa i-l dau ca a fost mucoasa mai toata iarna... Poate ea se caleste acuma si pe cand ajunge la cresa o sa fie deja mai imunizata (eu asa sper).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Intradevar depinde de copil nu neaparat de genetica familiei.Baiatul meu (de 10 ani) poate sa tune,sa fulgere,sa iasa in tricou iarna afara ca nu raceste.Noi cu el mergem la doctor ca ne suna sa mergem sa il mai vada dar racit nu a fost cred ca de 4 ani,sa trebuiasca sa ii dau medicamente de raceala.E adevarat ca avea 3 sapt cand a iesit in lume la -15 grade pe balcon 15 min( e nascut in dec).Cu fetita nu e la fel desi am incercat si iarna am iesit afara pe orice timp dar a facut o tusa urata de 2 luni si inca ne luptam sa scapam de ea(are 11 luni).Asa ca parerea mea e ca suntem fiecare unici si reactionam la asa zisa calire diferit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
roxanaz: nu caciula groasa la 15 grade,


Caciula la 15 grade???? noi la 15 grade umblam in tricou!

Noi in casa avem 22 de grade, fie vara, fie iarna.


Ai, mey, Letitia, ca la voi(ca si la noi dealtfel ), daca sint 22 grade afara se anunta canicula!

Cum zicea Ralu mai sus, aici femeile nu prea au auzit de ciorapi, sosete, si-n decembrie sint cu pantofi pe piciorul gol. Maica-mea se criza de fiecare data cind le vedea.

Si ca sa nu fiu total off topic, ai mei nu stiu cum s-au/i-am calit, insa sint 2 ani de cind n-au mai fost deloc bolnavi. Au fost in colectivitate de cind erau mici-mici, probabil au luat toti virusii atunci. In fine, bat in lemn, deocamdata primavara asta nu mai vine, asa ca mai au timp sa se imbolnaveasca pe sezonul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baietii mei merg acum fara caciula. De fapt de vreo doua saptamani. Au gluga la jachete daca simt nevoia, dar nu au folosit. Amandoi fac sport zilnic (organizat, cica performanta). Cel mic (7 ani) face zilnic inot de mai bine de 1 an. Fie viscol sau canicula - el merge la bazin. Singurul motiv de lipsit de la scoala/gradinita a fost febra sau diareea. Anul asta cel mare a lipsit 2 zile pe motiv de febra, cel mic 1 zi (a avut un scaun moale dimineata si mi-a fost frica ca la scoala nu se cere si face..vreo minune - dar a fost ok).
Mie nu-mi place aerul conditionat si ca urmare, desi avem, nu prea il folosim. Vara, daca trece de 30 in casa. In rest - geamuri deschise - atat la casa cat si la masina. Mie diferentele de temperatura mi se par mai periculoase. S-a intamplat sa mergem si iarna, la munte, cu geamul de la masina deschis. De baut - de unde vor (frigider, camara sau incalzit_ - nu au restrictii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A mea s-ar cali singura. Da' n-o las eu cat vrea ea.

Daca ar fi dupa ea, ar umbla de pe acum desculta (afara zic), ca e soare. O s-o las din aprilie-mai, in functie de vreme.

Cu imbracatul am mai gresit, adevarat.

In casa avem 22 de grade iarna, 29-30 vara (din pacate). Nu din cauza de prea cald se dezveleste, de vreo saptamana doarme intr-un tricou preferat, de dimineata e cu bratele si picioarele cu piele de gaina pe ele. Dar incapatanarea e mare.

Noi folosim servetele umede din plin.
De la frigider nu bea, eu iaurtul i-l pun in apa calda, ca sa-l aduc la temperatura potrivita. Am incercat sa-i dau de la frigider, a refuzat. A baut odata, intr-o seara de vara, putina apa minerala de la frigider, a doua zi avea 39 cu 2 si amigdalele umflate.

In rest, in parc se tavaleste de se face ca porcu', cu mainile scurma in noroi, a mancat pamant, pupa ocazional matzele, sare in balti indiferent de vreme...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Marox
Ai, mey, Letitia, ca la voi(ca si la noi dealtfel ), daca sint 22 grade afara se anunta canicula!


Da, dar in acelasi timp iarna, cel mai putin am avut - 2 grade (asta vreo 10 zile) in rest peste +5 toata iarna, pe cind in Romania au fost temperaturi mult mai scazute. Dar asa ne-am obisnuit, mai dezbleojati (o fi cuvintul asta in dictionar? )
Si nici aici femeile nu poarta ciorapi sau sosete iarna, piciorul gol direct in cizma.
Vara poate fi foarte cald, ca din cauza umezelii se simte mai cald decit arata termometrul. Insa vara aici tine o saptamina.

Si cupilul meu dupa 7 ani s-a imunizat (sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau), dar pina atunci nimic nu a functionat. Oricit l-am ferit, la 2 saptamini imi prindea cite o gripa. Antibiotic a luat extrem de putin, pentru ca aici nu se da decit atunci cind chiar trebuie. Nu cred ca e o reteta pentru calire, o alimentatie sanatoasa si sport.

Mergi la inceput