Cum se calesc copiii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Al meu are 10 ani si raceste lunar (anul asta: ian-febr-martie...deocamdata ).

Am respectat si eu de-a lungul anilor ce ati scris voi mai sus
- nu fular la gura
- nu imbracat prea gros
- in casa max 21 grade
- aer curat cat cuprinde (locuim intre 2 parcuri, zilnic cateva ore bune in parc)
- echinaceea, propolis, laptisor de matca, sirop de catina, Noni, Rybomunil, Broncho-Vaxom, gheara matei etc etc
- cure de salina de cate 2 saptamani la Slanic Prahova in vara, plus alte 2 saptamani la mare
- sport, pe cat se poate (toamna-iarna tenis, primavara-vara inot). Am incercat inot pe timp mai rece dar incepand din octombrie mi se imbolnavea constant la inot, deci am lasat-o balta.

- nu bem rece (cred ca seamana cu mine), amigdalita imediat...

Poate ca e asa sensibil pentru ca nu l-am putut alapta decat 2 saptamani... nu stiu ce sa zic.

Asteptam sfaturi de calire si noi

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

mai offtopic, ca m-a amuzat titlul!

Preotul se duce in vizita la finul sau, tiganul. Discuta ei ce discuta si fiind iarna popa ii vede pe copii tiganului ca intra in casa desculti. Atunci il intreaba pe tigan:
- Mai finule, cum faci tu mai ca ai tai copii nu se imbolnavesc desi umbla desculti, ca eu am unul si mereu e racit de cum umbla in capul gol...
- Apai, nasule, eu ii calesc in fiecare zi!
- Da cum faci?
- Dimineata, le dau cate o cana cu apa, si ii trimit la joaca.
- Apoi, zice popa si eu o sa fac la fel.
- Dupa cateva zile moare copilul preotului.
- Mai finule uite ce am patit! Am facut cum ai spus tu si mi-a murit odrasla!
- Apai, nasule am uitat sa-ti spun ca mai moare cate unul...
------------------------------------------------------------------
Afara frig, de inghetau pietrele ...tiganul in carciuma la palinca , copiii lui afara in fata usii, dezbracati, inghetati!
Vine popa, vede copiii, ii ia si ii duce inauntru , le cumpara un ceai! Apoi se duce la tigan:
- Ai tai sunt copiii?
- Cum i-ai bagat inauntru si le-ai dat ceai? No pai acu sa-i iei matale, ca i-ai decalit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc de raspunsuri.
ingrid - tocmai asta voiam sa zic si eu. nu in sensul ca fiica-mea de 3 ani raceste, ca slava Domnului, nu a racit f. des, insa cu toate sfaturile enumerate, tot nu ai garantia ca va fi ok.
sfaturile enumerate sunt bune, dar pt. un stil de viata sanatos, nu pt. o calire din aia "ca la carte" (daca pot zice asa)

m-am gandit sa scriu pe forum dupa o intamplare. saptamana trecuta cand era destul de frig afara, vad o familie de straini (nu mi-am dat seama ce limba vorbeau) cu 3 copii dupa ei, cel mai mic de vreo 3 ani, toti fara caciuli pe cap si cam "dezlanat" imbracati, eu eram cu caciula
m-am gandit cum prinzi curaj sa lasi copilul fara caciula pe o vreme inca rece - inceput de martie. cum faci astfel incat sa stii ca nu risti sa raceasca copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Imbracat cat mai lejer
Daca noaptea se dezveleste inseamna ca-i e cald. N-am folosit niciodata sac de dormit.
Sa nu ne temem de transpiratie (asta e marele bau-bau pentru parintii din jurul meu).
Niciodata fular. Majoritatea gecilor de iarna sunt pe gat.
Cand e vorba de viroze, lasam pe cat posibil organismul sa se repare singur, acceptam ca e nevoie de mai putina mancare, antitermice cand febra sare calul (ca are si febra rolul ei si nu trebuie starpita de la 37,5). Antibiotic numai in ultima instanta, daca face suprainfectie.
Mancat de la frigider de cand era mica.
Mancare cat mai buna, miscare, lasat copilul sa se murdareasca. Servetelele dezinfectante sunt pentru toalete publice si murdariri grave. N-am sterilizat biberoane, suzete, podele.. etc.

A, si am mai constat o chestie, sa nu radeti, programarea, ii zice eu:
Nu alerga, ca racesti!
Nu pune mana, ca faci enterocolita!

si desigur nu te urca, cazi, rupi, etc.



Edit sa mai zic ceva: ce eram eu spartana, dar acum 2 ani cand am fost in Irlanda pe vremea asta, unde nimeni nu mai purta macar dresuri! Si erau in tricou cum spune Letitia... de atunci ne imbracam si mai subtire, si e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ramonika,depinde enorm de bagajul genetic,dar si de atitudinea parintilor.nu am spalat nimic aruncat pe jos-jucarie-am sters putin si i-am dat la loc, in munta,cu riscul de a fi linsata de mamele de la locul de joaca.si da, nu a avut niciodata enterocolita.
am uitat sa spun ca a stat la cort cu noi la 11 luni...............nu,nu stam in cort, ci la mare voiam a zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
roxanaz: nu caciula groasa la 15 grade,


Caciula la 15 grade???? noi la 15 grade umblam in tricou!




si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Letitia, voi v-ati calit acolo mai
aici daca bate vantul nostru de Constanta... 15 grade feels like 7. normal ca nu-i las sa transpire.
eu vara n-am cum sa fac peste tot 22 cand arde soarele in toate geamurile, normal ca fiecare are variantele lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cine are timp sa citeasca articolul asta:
attachmentparenting.ro/sanatatea/caelirea.html

mi se par logice aspectele mentionate in articol, s-ar putea aplica ce scrie acolo, insa am nevoie de un antidot pt. lene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Conteaza foarte mult sistemul imunitar al fiecaruia. Teoretic e in formare pana la 6-7 ani, dar desigur ca sunt si exceptii.

A mea cea mica n-a mai dormit in weekenduri la pranz de la 2 ani, nu mai voia. La camin o obligau, degeaba le spuneam sa nu o chinuie. De la 4 ani n-a mai dormit niciodata la pranz, aici nu e obligatoriu. DAR se imbraca mereu cum simtea ea. In ro mi se facea observatie in septembrie, la 20 de grade, ca de ce nu ii dau strampi pe sub pantaloni si maieu pe sub tricou, ca se uita parintii celorlalti copii urat la ea ca e asa dezbracata. Dar nu voia ea, am lasat-o in pace si pentru ca nu se imbolnavea, in timp ce restul copiilor erau cu muci si tuse, n-am facut nimic. Am ajuns in Suedia cand e a avea 4 ani, mereu am lasat-o sa se imbrace cum simtea ea. A facut raceli cam una pe sezon, pana la 7 ani. De atunci mai deloc. In iarna am facut cu totii gripa porcina, ea a suferit cel mai putin, in 3 zile era la scoala. Noi restul, am tras o saptamana, 10 zile.
Mergem la inot iarna la piscina, ea nu se usuca pe par decat putin, caciula in cap. Vara la noi sunt 20 de grade, mergem la piscina afara, la mare, care are 17 grade...ea se balaceste de zor. E sanatoasa tun mereu.

Dar asta e cu siguranta pentru ca are sistemul imunitar foarte bun.

Haha, da....mi-am amintit cum se tara in 4 labe pe la 7-8 luni si manca scame de pe covor! Asta o fi imunizat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
roxanaz: nu caciula groasa la 15 grade,


Caciula la 15 grade???? noi la 15 grade umblam in tricou!




si noi


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Nu chiar tricou dar la 15 grade,fara caciula la copilul de 3 ani .
Sotul meu l-a scos pe copilul de 3 ani fara caciula la 7 grade ci doar cu ochelari de soare si nu a patit nimic.

Mergi la inceput