Fibrom uterin (32)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

neata fetelor

ieri am fost la botez ...am ajuns acasa franta , am dormit neintoarsa cu exceptia plimabarilor la baie...

floren imi pare rau , tare speram un rezultat pozitiv , hai nu te lasa batuta ..vine bebe cu siguranta cand te astepti mai putin..

pretty hai ca mai este o saptamana de asteptare , stiu ca trece greu , in mod norml cat iei utrogestan nu vine menstra , tinem pumnii sa fie deznodamantul mult asteptat si nu pierde speranta...

vio la mine fibroamele mici nu erau embolozate dar sincer nici nu am intrebat ce mai fac daca au crescut sau nu , cert este ce nu se vad , posibil sa nu - posibil sa da , chear ca am sa intreb data viitoare cend merg la eco..

fibroamele embolozate nu crec in sarcina , nu au cum , este tesut fibrozat uscat , nu se mai alimenteaza nu au cum sa creasca...

iar ccea ce povestesti tu despre picioare grele inainte de a face clexane inseamna ca va trebui sa iei cred ca aspenter tot timpul , posibil la tine trombofilia sa afecteze mai serios decat in alte cazuti...bine ca ti-ai dat seama de diferenta ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Floren eu nu m-am prea concentrat pe ovulatie, cand vine, cat dureaza. Ma iau dupa secretii, atat. Data trecuta am ramas insarcinata mult in afara intervalului fertil teoretic. Ne feream pentru ca era perioada nuntii cu stres, bautura etc.
Acum m-am luat si dupa simptome si dupa calendar.
Despre fibroame nu prea mai stiu ce s-a intamplat in sarcina pentru ca ginecologii nu erau interesati de numarul sau dimensiunea lor. Cred ca crestea uterul cu totul.Ei doar imi dau sanse mici pentru sarcina cu ele. Ultima ginecoloaga vroia sa-mi opereze laparoscopic fibromul pediculat exterior, ceea ce m-ar fi tinut pe tusa 6 luni si, dupa parerea mea, nu m-ar fi ajutat semnificativ. Probabil vroia spaga pe operatie.
Dr. Ion Ionut a spus ca e ok. Nu mi-a propus operatie.
Oricum o sa merg la dr. Nedelcu mai des daca o sa raman insarcinata. Poate imi spune ea marti daca am ovulat si daca a fost cu succes.
Olimp , eu cred ca am simptome de tromboza venoasa profunda dar in forma de inceput. Ar trebui sa slabesc si sa ma apuc de sport. Cam 15 luni dupa embolizare ma durea burta cand incercam sa alerg sau sa sar putin, asa ca m-am ingrasat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio in mod normal un fibrom pedunculat si daca mai este la exterior nu prea afecteaza fertilitatea , mie in Ungaria dupa operatia de micomectomie in perete uterului , al meu fibrom nu a fost pedunculat , mi-a spua repaos 1 luna daca e laparoscopic si 3 daca e clasic. a fost clasic asa ca nu am asteptat prea mult , nu stiu dece la noi este tendinta de a exagera si taragana atat lucrurile....

ai mare grija cu tormboza venoasa...pe mine dupa 1 saptamana de la embolizare nu ma mai durea nimic...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Olimp, ai dus-o pe Ilincuta la petrecere? Si i-a placut?
Cat priveste embolizarea, tu esti un caz fericit. Pe mine m-a durut burta dupa embolizare inca vreo 3-4 luni. Poate pentru ca, la fel ca si Vio, am avut noduli numerosi si mari.
Eu de cand am inceput tratamentul cu clexane am observat alte efecte - imi provoaca usoare ameteli si dureri de cap. Ametelile sunt cele care m-au indus in eroare atat luna trecuta cat si luna asta de am crezut ca ar putea fi vorba de sarcina.

Vio, n-ar fi rau sa-ti faci si un doppler vascular daca suspectezi o tromboza venoasa profunda, cu asta nu prea e de glumit. Ai mare grija de tine.

Acum am alta problema... mi-a intrat in cap ideea cu anticorpii antispermatici si nu-mi mai da pace... cred ca o sa-mi fac si analiza asta, dar oare cat o mai costa?!

Pretty, hai ca o saptamana trece repede. Te asteptam cu vesti bune.

Am aruncat un ochi la aspirante si am vazut ca berzele au fost foarte harnice in primavara asta. Poate nimeresc cateva si pe la noi...

Pup fetele. Sa aveti o duminica frumoasa in continuare!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren am dus-o si pe Ilinca la petrecere , adevarul este ca s-a cam agitat mai ales daca muzica era tare si basii vibrau , am incercat sa o feresc cat am putut , am mai iesit pe terasa , noroc cu vremea frumoasa de afara , pe la 10 nu am mai puut si am plecat acasa , cum a dat de liniste cum s-a culcat...cat am stat acolo s-a miscat si m-a lovit in continu mititica imi era mila de ea...

cat despre embolizare si fibromul meu a fost mare 8/9 cm dar era singular intradevar , eu cred ca tine si de sensibilitatea ficarei persoane in parte si posibil cum spuneti voi de fibroame multiple..

daca vad stol de berze il trimit la voi...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

La mine au sosit uratii... Gata cu iluziile si pe luna asta. Poate luna viitoare va fi cu noroc.

Fetelor, tin pumnii pentru voi. Sa ploua cu teste pozitive!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren , draga de tine ...capul sus...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna dimineata
Am fost ieri la ecograf. Fibroamele au scazut foarte putin in ultimile 8 luni,unele deloc,iar cel pediculat s-a turtit parca caci are un diametru ingrosat.
Nu au mai aparut altele. Ovarele sunt ok. Trompele ok. Am ovulat de pe ovarul stang luna asta pt ca era un corp galben. Mucoasa e de 6, ok. Doctorita mi-a explicat ca am mucoasa libera exact in zona in care se implanteaza embrionul in mod normal. In consecinta nu asta ar fi problema ci trombofilia.
Acum, ramane sa astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio ma bucur sa aud vesti bune ca nu crescut fibroamele si nu s-au format altele...si sa speram ca va fi cu noroc luna aceasta...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

violeta, astea sunt vesti bune. Hai cu testul cu doua liniute!!!
Eu cand ajung la ecograf, cel mai mult ma tem sa nu-mi spuna ca au aparut alte fibroame. Bat in lemn.

Pupici pentru Ilincuta!!!

Mergi la inceput