Mamici, cum explicati acest fenomen? :)))

Mamici, cum explicati acest fenomen? :))) | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca e realmente un fenomen, dar e clar ca e ceva ce tine de mamicile de bebelusi. Mi s-a intamplat mie, surorii mele si cumnatei mele. Despre ce e vorba? Atunci cand ii dau sa pape lui Tudor, de fiecare data cand duc lingurita spre gurita lui casc si eu gura si ma stramb ca si cum as manca, insiferent daca el deschide sau nu gura. Nu mi-am dat seama de gest decat in momentul in care sotul meu m-a intrebat de ce fac asa...Cum asa? Si mi-a descris... Cel mai simpatic a fost cumnatul meu care a zis "Aaaa.... deci nevasta-mea nu e singura care se stramba cand da de mancare copilului...". Acu, intrebarea mea este daca are vreo explicatie stiintifica (ma gandesc ca s-or fi gasit niste cercetatori britanici si pentru fenomenul asta...) sau daca e vorba pur si simplu de reactia jumatatii de neuron (despre care am citit aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134945&whichpage=1&SearchTerms=pofte%2Csarcina si am ras in hohote...)? Vi s-a intamplat si voua ceva asemanator???

Fascinatie

Un an cat o clipa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

O, da, si eu "mananc" odata cu ea! Nu numai asta, dar eu deschid gura si cand ma rimelez (asta chiar nu stiu de ce...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Eu singura nu mi-am dat seama ca casc gura in acelasi timp cu fetita cand ii dau sa manace pana cand m-a intrebat baietelul cel mare de ce o fac si eu am negat *cum sa fac ca doar nu is dusa sa nu imi controlez gesturile*.Ei bine cred ca *is dusa *pt ca o fac si chiar inghit si cred ca se datoreaza dorintei de a o face pe ea sa caste gura.Si sa stiti ca la fel pateste sotul cand ii da sa pape sau bunica .In ce priveste inrebarea daca e ceva stiintific eu cred ca nu. E asa un tic ca si cel de a scoate limba la uni cand se concentreaza(eu o fac uneori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Are legature cu "competentele intuitive ale parintelui". Astfel sunt numite in psihologie comportamentele umane innascute care asigura buna dezvoltare a copilului. Le au nu numai parintii, ci orice om care vine in contact cu un bb. Unul din aceste comportamente este si modul in care ne adresam bb-lor ridicind sprincenele si imprimind vocii o tonalitate inalta.
Chestia cu deschisul gurii, are la baza faptul ca intuitiv stim ca bb ne imita, in felul asta ne asiguram ca bb deschide gura si primeste mincarea.
Aceste competente intuitive sunt insa serios diminuate atunci cind bb nu raspunde asteptarilor. Se creaza un feed-back negativ si se intra in cerc vicios, situatie des intilnita in interactiunea mama-copil atunci cind copilul nu se lasa hranit asa cum vrea mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Ha, ha, da, bineinteles ca si eu faceam la fel (dar si maica-mea - cand ii dadea mancare lui fiu-miu). Dar eu cred ca e un fel de indemn, de genul: "uite cum fac eu, fa si tu la fel" [:P]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Eu si mestecam cu el...nu doar gura deschisa.....
Obsesia mea fiind sa manance feciorul....asa ca da-i si imita fara sa vreau.....ce se mai distra barbati-miu

Mergi la inceput