Postim impreuna?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

va scriu o reteta de mini-rulouri de post,cu rahat,pe care ni le-a facut mama in postul craciunului si pe care vreau sa le fac sambata si eu.

aluat:
-380g faina
-1 plic drojdie granulata
-250g margarina
-4 linguri apa
-80g zahar
-coaja razuita de lamaie
-100g rahat

faina se amesteca cu margarina si apa calduta in care am dizolvat drojdia.se adauga zaharul si coaja de lamaie si se framanta un aluat nelipicios.se intinde o foaie foarte subtire,pe masa uspr infainata si se taie cerculete cu gura unui pahar.se pune pe fiecare cerculet cate o bucatica de rahat.si se ruleaza apoi.se aseaza in tava pregatita cu hartie de copt,la 180 grade pentru 10-12min.inca fierbinti se dau prin zahar pudra.



va invit in bucataria mea




Osna, scuze de ignoranta... inteleg ca nu le mai lasi la crescut dupa rulat?
Eu nu gasesc rahat, le pot face cu nuca si zahar?
Cat aprox. are pliculetul tau de drojdie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

plicul are aici in jur de 7 g,chiar nu am nici unul la indemana acum, caci am cumparat drojdie proaspata.
se framanta si nu se lasa la dospit.pina il intinzi pe masa si le tai, impachetezi,drojdia isi face efectul.
in principiu le poti face cu orice vrei in interior,dar sa fie o compozitie mai teapana,sa nu curga!

spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu azi voi face cartofi cu telina la cuptor.le tai felii si amestec cu putin ulei(1-2 linguri),sare,piper,boia si pe hartie de copt la cuptor vreo 40min.servim cu muraturi.

ai mei pt ca nu tin post primesc snitele pe langa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiul11

legume cu chiftele de soia in sos de bulion
melci cu gem de gutui


Melci? Asta nu-i carne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

cred ca melcii sunt din aluat dospit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

M-am profilat pe cumparat covrigi calzi,care merg de post si-s buni tare.
Salata de vinete a iesit excelenta ,dar pt ca se maninca cu piine ar trebui s-o termin rapid.Am luat azi niste rosii s-o maninc pe felii de rosii.In rest maninc fructe.
Osna ,vad ca tu esti experta la gatit.Pun si eu o intrebare:ai servici? Daca ai, nu inteleg cum gasiti energie si va programati si timupl atit de bine ,sa faceti atitea bunatati.Felicitari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Osna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

dulcetica,pina la anul in aprilie voi fi acasa.
matei este la scoala de la 8-11.30 timp in care in general gatesc si ma ocup de ce e de facut acasa.cumparaturile le face sotul impreuna cu matei sambata,cam pentru o saptamana.si cand am fost la scoala anul trecut gateam seara,pt 2-3 zile sau in week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

astazi ciorba de varza
orez cu chiftele de soia
osna soia granule am cumparat-o din Ro, de cate ori merg ma aprovizinez cu soia de toate felurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

,pina la anul in aprilie voi fi acasa.
matei este la scoala de la 8-11.30 timp in care in general gatesc si ma ocup de ce e de facut acasa.cumparaturile le face sotul impreuna cu matei sambata,cam pentru o saptamana.si cand am fost la scoala anul trecut gateam seara,pt 2-3 zile sau in week-end.



va invit in bucataria mea



Da,inteleg! Eu nici cind stau acasa nu am vreo atractie spre bucatarie,asa ca azi fac tot salata de vinete ,pe care am scos-o de la frigider si o pun in robot cu o ceapa si ulei.Greu tare!

Mergi la inceput