Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~42~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mai fetelor, asa e, bine ca a fost alarma falsa. Uuff.
In schimb a intrat frica in sotz :)). Mai aveam de cumparat salteluta de infasat si masuta de infasat. Ei ieri dupa amiaza a luat salteluta, dorea sa ia si masuta, dar ezitam intre 2. I-am spus ca nu-i nici o graba cu masuta, aia chiar o putem lua si dupa nastere, in cel mai rau caz ... Apoi a mers in pivnitza, a dezambalat carutzul, l-a intors pe toata partile :)).

Hellie, sa stapanesti sanatoasa carutul. Imi place!

Monik, da-le in colo de kg, asta sa fie cel mai mic stres!!!

Doina, e mai bine cel mic?


Vicky, Printzesone and BB (33+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Daaaa, Vicky, sunt adorabili barbatii cand ii apuca emotiile referitoare la copilasi. ...al meu fix in ziua cand am vazut cele doua liniute roz s-a dus glont in camera viitorului copilas si s-a apucat sa schimbe prizele, sa-si adune diverse scule de le avea pe acolo, etc, in conditiile in care un an de zile camera aia a fost depozit ...adorabil, ce sa zic...
Vicky, carutul tau e nou sau e al Mayei?

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Buna seara fetelor,

Am fost si noi la trag si am dat comanda de patut de la bebedesign (am luat de la ei tot si saltea, lenjerie, salteluta pt infasat ) am luat si cadita si suport pt bebe (cadita a fost 27 lei ) si muulte hainute ... as fi luat si mai multeeee. Majoritatea le-am luat de la Kara Baby http://www.magazinhainute.ro/index.php ei aveau cele mai mici preturi si materiale super bune, am luat si prosopele si set de scutece si diverse cadouuri pt bebei din viata noastra .

Nu am mai apucat sa stam la niciun curs ... dar asta este noi oricu facem cursurile de puericultura de la RM.

Sa aveti in continuare un weekend placut

27 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Buna dragelor,

Ce carut cool ai tu Hellie! Sa il stapaniti sanatosi, cristalele or sa mai cada, le aduni si le reconditionezi/ transformi in ce vrei tu

Multa sanatate puilor bolnavi!

Moni si Deny cat va inteleg cu locul pentru bebe. La noi e o situatie asemanatoare dar pentru perioada imediat urmatoare. Nu avem spatiu suficient pentru a amenaja o camera speciala si va dormi cu noi in camera, eu vroiam sa aibe camera ei de la inceput dar totusi pana la 3 luni cred ca e mult prea mica sa o las singura. Spatiul nu imi permite sa iau nici macar un patut si caut o solutie alternativa. Daca aveti idei pentru asa ceva, gen cosulet, balansoar sunt deschisa propunerilor. Cu noi in pat nu vreau sa doarma si asta pentru siguranta ei, mi-e frica de eventualele accidente. Se poate monta o salteluta care sa ii fie buna pentru spate intr-un cosulet?
Situatia asta va dura, sper, pana la 3 luni ale copilei cand va fi gata amenajat noul apartament si va avea "intimitatea" ei. Pe subiectul asta m-a apucat si plansul serile trecute, ea va dormi intr-un cosulet si eu dorm in ditamai patul...Nu e drept!!!

In ceea ce priveste sofatul eu nu ma pot lipsi de masina, conduc muuult mai atent si mai preventiv dar mi se pare ca sunt mai in siguranra atunci cand am eu grija de mine. E drept, exista si factorul surpriza din partea celorlalti dar aici nu mai depinde de mine, sper sa aibe grija DD de noi, si cred ca a facut-o in cateva ocazii.

Targul pe care l-am asteptat cu atata drag m-a dezamagit si nu din cauza participantilor ci a dragului meu sot. Am stabilit ca mergem impreuna si joi ne-am infiintat acolo, eu cu toata rabdarea din lume, el pus doar pe trecut in revista. Intr-o jumatate de ora eram inapoi in masina cu pliantele adunate. Am de gand sa ma mai duc maine dimineata singura dar mi-e groaza de aglomeratie. Cele care ati fost astazi ce parere v-ati facut? Puteti sa va miscati usor prin multime?

Am primit o oferta mult mai buna decat cea initiala de la RM legata de celule stem. Cele care sunteti interesate si nu ati semnat spuneti-mi si va trimit pe mail. Sau o pun pe mailul comun! Eu inca nu m-am decis daca vreau sa recoltez pentru ca in continuare nu cred in eficienta lor, pe de o parte dar mi-e frica de posibilitatea aceea de 1% in care vor fi benefice si eu nu le am, pe de alta parte.


Un we frumos in continuare!


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Hellie, carutzul este al Mayei. A fost un carutz f bun, Chicco Trio, care a fost imprumutat la niste prieteni, ca noi nu mai credeam ca facem. Si de aia s-a dus sa vada ce si cum :))) ca nah, eu i-am spus, daca nu-i ok, nu are decat sa ia altul ca el l-a dat.

Ralu, sa stapaniti sanatosi toate lucrusoarele.

Criulica, la inceput bb nu are nevoie de pat mare. Un pat mare, e chiar deconseiat pt bb mic de tot. el are nevoie de un spatiu mic, sa nu se simta pierdut. Maya la inceput a dormit in landoul d ela carutz, si abia la 7saptamani am mutat-i in carutz. La vel voi proceda si cu bb.


Vicky, Printzesone and BB (33+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Ralu, deci te-ai "destrabalat" la targ. Bravooo! Sa le folositi cu drag.

Criulica, daaaa...eu una, sincer as dezlipi cristalele dar se vede urat dupa aia.oricum, partea aia cu multe cristale nu cred ca o vom folosi prea mult ca e protectia landoului care teoretic merge mai pe frig...si cand o fi frig prin octombrie asa, poate trecem la scoica . Ehhhh, in fineee...
Si nu fi trista cu camera...3 luni, cum ai spus si tu, oricum va sta cu voi dragalasa. Si dupa aia sa te ti amenajaaari.
Uite un link cu un cosulet fff dragut, cochetel asa...a fost printre optiunile mele dar m-am razgandit pt ca o sa iau un pliant, ca oricum vom merge la mamaie si tataie in vizita si ne va trebui..
http://www.magazinulluibebe.ro/bebe-la-nani/cosulete-bebelusi/grapol-cosulet-bebe-din-rachita


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Iti dai seama Vicky ca ii tremura mainile sotului la verificat?! Vorba'ceea cum sa vina sa-ti zica " stii, ai avut dreptate ...nu trebuia sa-l dam..." . Dar eu cred ca e ok daca zici ca a fost "strong" de la inceput...

Criulica, da te poti duce si singurica...incearca sa ajungi mai cand se deschide, adica 10 dimineata.


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Criulica pe mine m-ar fi tentat pentru primele luni un patut de genul asta http://www.bebe-saisons.fr/bain-soins/1454-berceau-allaitement-troll-blanc.html sau asa http://www.mummybee.co.uk/product/babybay-original-bedside-cot-natural/ si inca n-am renuntat la idee, se gandeste sotul sa-l faca el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Woow, Simcri, e delicios patutul ala. Pe siteurile romanesti nu am vazut asa ceva...

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Si mie mi-a placut mult, si cum la inceput bebe nu are nevoie de mult spatiu, de asta inca ma gandesc sa facem unul, de fapt sotul, ca i-se pare usor de facut mai ales ca pe o idee de pat aproape 300 de euro e cam mult :) Banuiesc ca si in Romania la fel, se poate face si pe comanda la cei care fac mobila

Mergi la inceput