Copilul isi surprinde parintii facand dragoste :)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Chiar asa, de ce ar soca un copil acea Bijou ca-si arata pasarica cand o vede bine merci pe-a mamicii in detaliu si cand totul e firesc si lipsit de puritanism?


Tu vorbesti de doua extreme.
Hai sa mergem pe calea de mijloc. Adica nu ne aratam cu generozitate organele intime(ca de aia-s intime) dar nici nu ne speriem sa vorbim despre corpul omenesc, sexualitate, nevoi, samd.

Corect ...dar mie dormitul in pielea goala mi se pare o extrema.
Pentru ca nu inteleg, daca iti asumi riscul de a fi vazut de copil gol, in orice moment al noptii si mai ales dimineata (daca se scoala inaintea ta) atunci de ce nu si statul in casa fara capot ?

Ai mei si acum mai vin noaptea in patul nostru ... voi nudele, cum gestionati situatia asta ? Sa nu-mi spuneti ca macar nu au incercat sa doarma cu voi in pat ca asta nu cred.


Dar de ce intrebi asta citandu-ma pe mine?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea



Eu de ex, din pacate, nu mai arat ca la 20 de ani ... ma gandesc ca poate la 20 de ani mi-ar fi stat bine si mie dezbracata si dormind. Acum sper ca macar dormind sa imi stea bine ...


Buflea, cred ca partenerul de viata stie bine cum arati, din orice unghi, chiar daca dormi in pijamale. Si te iubeste asa, cu celulita, burtica, un muschi mai ne--lucrat

off topic:
Tu daca vrei vreodata sa te reorientezi profesional, indreapta-te spre lumea filmului(scenografie) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

cristoiu,te roooooog zi-mi si mie cum te-ai "vindecat" de frigiditate
si eu am fost crescuta/educata defectuos in legatura cu sexualitatea si am ceva probleme in a utiliza eficient "instrumentele" din dotare
daca "tratamentul" in sine a durat 30 de ani....renunt
in legatura cu limitele de varsta,eu cred ca se coreleaza cu aparitia sentimentului de rusine(asta daca il implementeaza parintii)
daca notiunea de rusine ii e total necunoscuta copilului,in cadrul familiei,ea se va instala mai tarziu,sub influenta colectivului/societatii
asa,ca exemplu,nu cred ca va fi apreciat un copil de 13-14 ani care povesteste senin prietenilor cum,la ei in casa,s-a declarat razboi hainelor
reactia grupului il va face sa incerce sentimentul de rusine,pentru ca familia lui,respectiv el,se afla in afara normalitatii(relativ normala)
copilul in cauza,fie va renunta la acel grup si va incerca sa gasasca persoane "pe aceeasi lungime de unda"(lucru greu,daca nu imposibil),fie se va adapta standardelor/conceptiilor/cerintelor grupului din care face parte si va intra in "normalitate" cu hainele pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Mi mi se pare expunerea intentionata a copilului la nuditate un abuz sexual. Si adica de ce la 4 ani nu-l putem considera pe copil o fiinta cu aceleasi drepturi ca pe unul de 16 ani? Ca-i mic si mai prostut si nu pricepe?
Eu am fost marcata negativ de faptul ca mama mea dormea in camasa de noapte fara chiloti pe ea. cand am fost suficient ma mare i-am spus. Pentru ca s-a intamplat s-o surprind in pozitii in care camasa era ridicata si apoi in somn nu ai pozitii in care ascunzi orice. Se intampla sa stau cu-un picior mai altfel, in care poti vedea ceva ce nu trebuie.
Baiatul meu in clasa a 2a mi-a zis ca sexi inseamna femeie frumoasa si dezbracata, chicoteau ca i-au vazut sutienul doamnei invatatoare. Sunt mult mai inteligenti si precoce decat noi.Prefer sa descopere el fericirea nevestei goale, cum as putea eu sa defilez goala cand el pricepe asa de multe. I-as invada in mod grosolan intimitatea, intr-un fel inocenta varstei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui J G

Buflea, uite eu nu ma gandesc automat la sex cand vad un corp gol (nici macar pe al barbatului meu...) adica eu mai repede apreciez ca e frumos, interesant, ca sa ma incite e nevoie de mult mai mult.
Cat despre dormitul nud, uite al meu mai doarme asa dar invelit... serios daca l-a gasit Carla vreodata dezvelit.

Si n-am inteles ce vrei sa spui cu ghinionul de a nu ,ai arata ca la 20 de ani?


Tu esti mult mai decenta, asta e clar, sau eu am libidoul mai crescut ... nu-mi dau seama daca asa esti tu prin definitie sau asa am devenit eu de cand trec prin midlife crisis. O fi de la mine, ca nu mai am mult sa ma bucur ...

Cat despre "ghinion" nu inteleg ce nu intelegi ?
Eu de ex, din pacate, nu mai arat ca la 20 de ani ... ma gandesc ca poate la 20 de ani mi-ar fi stat bine si mie dezbracata si dormind. Acum sper ca macar dormind sa imi stea bine ...


your 20's are in the eye of the beholder...

Nu cred ca are legatura cu decenta, cat despre criza sunt si eu tot cam acolo. La mine cred ca e vorba despre faptul ca (personal) vad corpul uman ca cel mai frumos lucru care exista pe lume... am nenumarate fotografii facute lui barbati-miu dormind, cu pielea la vedere (totusi, decente, va rog sa ma credeti) si foarte rar am vazut trupuri urate!
Mie una mi se pare foarte ciudat sa privesti trupul uman doar ca un obiect sexual, cum sa fie abuz vederea unui trup gol? Asta e o extrema. Nu e nimic rusinos la un trup gol, si ar fi bine sa nu ne invatam copiii ca ar fi (ca mie mult timp mi-a luat sa nu-mi mai fie sila si rusine de corpul meu, si atatia ani frumosi am pierdut ne-bucurandu-ma de el...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
am nenumarate fotografii facute lui barbati-miu dormind, cu pielea la vedere (totusi, decente, va rog sa ma credeti)

nu te credem, vrem dovezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Citat:
am nenumarate fotografii facute lui barbati-miu dormind, cu pielea la vedere (totusi, decente, va rog sa ma credeti)

nu te credem, vrem dovezi


lasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu cred ca problema e la cel care reduce trupul doar ca obiect sexual.asta e in mintea celui care priveste.tot acolo sunt si limitele,rusinile si inhibitiile.
categoric.

lasati extremele,ca nimeni nu umbla aratandu-i explicit copilului partile intime,insa nici nu face un capat de tara daca intamplator le vede.
cam majoritatea ati descris sentimentul de respingere,greata avut cand v-ati surprins parintii facand dragoste.de unde vine?de la modul in care copilul a fost invatat sa perceapa corpul.
strumf nu ne-a suprins niciodata si avem decenta sa nu se intample,pt ca suntem decenti.

calea de mijloc,fara extreme.

da,daca discuta ca a facut nudism la mare cu familia,si daca a fost educat ca asta e ok, nu va povesti ca pe o aventura., ca pe ceva iesit din comun, XXX, pentru ca nu o percepe asa.

daca mama ii spune ca e rusine,ca e indecent si copilul va recepta ca atare.
eu cred ca trebuie invatat sa isi iubeasca propriul corp,asa incepe vindecarea frigiditatii,cristoiu.
sunt terapii care recomanda pur si simplu sa stai gol ,sa te accepti,ca aici e buba:nu te accepti gol,ca e rusine,ca sunt zone rusinoase, indecente.
aiurea, sunt toate ale tale, te iubesti tot/toata.

poate am eu sansa sa aratam amandoi ca la 20 de ani,dar eu cred ca trupul este pur si simplu frumos.
unul e rubesian,altul aduce a rembrand, alta seamana cu cleopatra.....pur si simplu e frumos,fara sa apara sentimentul de excludere a zonelor rusinoase,pt ca implicit apar si reactiile non orgasmice,pt ca tu, in intimitatea tu nu te accepti toata,nu te iubesti toata.

si da, corpul uman e frumos in toate ipostazele.

baie impreuna cu strumful n-ati facut niciodata,banuiesc,sau ati facut imbracati.
eu aseara nu am avut de ales, a trbuit sa facem dus impreuna si va asigur ca nu a fost o experienta traumatizanta pt niciunul.
dusul comun se intampla ori de cate ori sotul trebuie sa lucreze pana dupa miezul noptii si atunci,decat sa il las singurel cat fac eu dus, mai ales ca il gasesc pe te miri unde,mai bine facem dus impreuna.
radem, ne spumam,e chiar amuzant.
repet, vazut de psiholog, nu mi s-a atras atentia ca ar fi traumatizat de asta.are aproape 3 ani.

stiu doua fete educate sa fie f rusinoase, sa faca baie cu chiloteii pe ele,ca bunica era asa un fel de puritana innascuta.au destul de multi ani ani, virgine si frigide.

eu sunt un om liber, neinchistat in nicio prejudecata, in nicio constrangere.incerc sa nu fac rau si sa incerc sa ii iubesc pe toti si chiar sunt un om decent.
merg la Biserica, sunt un om credincios, ma iubesc si sunt plina de bucurie zilnic.
ii multumesc lui Dumnezeu pt ca m-a facut asa, pt ca mi-a dat forma asta pe care o iubesc mult.
sunt un om liber.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Desi nu mi-am vazut niciodata parintii in fundul gol, nu am devenit mai tarziu inhibata si frigida. La orice intrebare despre corpul omenesc, am primit de la ei rapunsul potrivit si firesc, in cele mai mici detalii. Nici vorba de tabuuri, jena si rusine. Cu atat mai mult cu cat parintii mei au fost medici. Dar au pastrat mereu decenta, lucru pentru care ii apreciez si mai mult.
Tine de un bun simt elementar sa stai macar cu chilotii pe tine in fata copilului. Astfel iti respecti intimitatea si o respecti si pe a lui, chiar si la o varsta mica. Asa consider eu ca este normal si sanatos din toate punctele de vedere.
Este o mare diferenta intre "intamplator" si "ostentativ".
Problema din titlu se previne simplu - cu cheia in usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu tot nu am inteles daca exista vreo limita de varsta a copilului (ca pana la urma se spune ca nu defileaza asa propriu-zis mereu prin casa, insa nu e nici o problema daca se intampla sa fie vazuti accidental in pielea goala de copii).

Totusi, v-ati imagina dezbracate si in fata fiului de 16 ani? V-ati imagina sotul dezbracat in fata fetei de 16 ani (sau 30 ani?) E ok, acceptabil? Adica trebuie sa se fereasca si totusi daca se intampla asta e! scuze si trece mai departe, sau nu trebuie nimeni sa se fereasca, ca iese din dus in pielea goala de obicei si se duce sa-si puna chilotii in dormitor, nu are nimic de ascuns?

Bine, eu recunosc ca faza cu nudismul am sarit-o mereu...dar nici nu ma imaginez vreodata asa cu sot, cu copiii mari, toti laolalta.



Alina, ce grozavie crezi tu ca se poate intampla in mintea adolescentului daca isi vede accidental unul din parinti in pielea goala?
Iti multumesc anticipat daca ai putea sa imi raspunzi la aceasta intrebare.


Mergi la inceput