Copilul isi surprinde parintii facand dragoste :)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
imi amintesc de una din discutiile inainte de nunta, in care preotul imi tot spunea ca trebuie sa nu ne apropiem trupeste si sa evitam toate acele atingeri care duc la tulburari trupesti.
ok,zic,dar care-s alea?
pai va tineti de mana.
exlcus,ca palmele sunt zone erogene.
atunci te saruta pe frunte.
exlus si acolo-s terminatii nervoase.
de, taica, n-am mai intalnit.





hai ca mi-ai facut ziua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Ioana_Pos, pentru tine postez o chestie de ras la topicul cu perlele Dariei.


Abia astept! Aia cu: ''lui tati ii dam medicamente'' mi se pare dementiala

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Am scris!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Chiar asa, de ce ar soca un copil acea Bijou ca-si arata pasarica cand o vede bine merci pe-a mamicii in detaliu si cand totul e firesc si lipsit de puritanism?


Tu vorbesti de doua extreme.
Hai sa mergem pe calea de mijloc. Adica nu ne aratam cu generozitate organele intime(ca de aia-s intime) dar nici nu ne speriem sa vorbim despre corpul omenesc, sexualitate, nevoi, samd.

Corect ...dar mie dormitul in pielea goala mi se pare o extrema.
Pentru ca nu inteleg, daca iti asumi riscul de a fi vazut de copil gol, in orice moment al noptii si mai ales dimineata (daca se scoala inaintea ta) atunci de ce nu si statul in casa fara capot ?

Ai mei si acum mai vin noaptea in patul nostru ... voi nudele, cum gestionati situatia asta ? Sa nu-mi spuneti ca macar nu au incercat sa doarma cu voi in pat ca asta nu cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu nu impartasesc aceeasi parere cu voi ... nuditatea daca este ceva firesc atunci nu trebuie expusa, trebuie insa tratata firesc daca se intampla sa fie surprinsa ...asa definesc eu firescul. Pe la 6-7 ani copiii incep sa inteleaga diferentele dintre sexe, incep sa inteleaga ce inseamna atractia fata de sexul opus (nu neaparat sexuala), incep sa inteleaga ce inseamna sa iti placa de cineva mai mult decat de restul clasei ... incep sa simta nevoia de "privacy".

Eu nu stiu exact ce loc ocupa in mintea lor organele sexuale, dar cred ca instinctiv, ocupa un loc "intim" si incerc sa-mi imaginez cum apare imensul pasaroi poate paros si poate blegos (), culcat pe o parte, dormind la fel ca si tatal lui, in mintea copilului, cand al lui arata parca totusi altfel, mai gingas ... cum vede o fetita de 7 ani, pasaroiul ala nici nu vreau sa ma gandesc. Daca mai este si sculat cred ca e deja o imagine de neuitat si nu stiu daca in bine .

Voi vorbiti cu perceptiile voastre de adulti, cand stiti exact ce, la ce si cat de bine e cu organele alea ...dar copiii, pana sa ajunga ei sa aprecieze chiar si un pasaroi dormind blegit pe pulpa dreapta (), cred ca mai au mult de crescut.

In spiritul afirmatiei mele, am sa spun ca aici, prin clasa a 7 a, fetelor care se apropie de adolescenta, li se explica stiintific cum e cu ramasul "de gravida" si mai apoi li se arata o nastere pe viu. Sigur, eu as spune, nimic mai natural ... eu, la varsta mea, cu experienta mea, cu modul meu matur de a evalua lucrurile ... la 13 ani insa, imaginile alea au un efect devastator, oricat li s-ar explica ca e "natural" ...si scopul pentru care li se dezvaluie acest natural este de a impiedica aparitia sarcinii la adolescenta, fie prin abstinenta , fie prin metode contraceptive. Am vrut sa spun cu asta, ca "naturalul" este perceput diferit de adult si de copil si nu cred ca lucuruile trebuie fortate ... va veni vremea cand copilul de acum va aprecia pasaroiul de mai tarziu, cu aceeasi naturalete cu care il apreciam si noi acum.

Ca sa nu mai spun ca daca mai ai ghinionul sa nu mai arati ca la 20 de ani sau ca Ioana (), atunci tabloul este si mai nefericit.

Dupa cum se vede, mie imi place nuditatea in contextul preludiului sexual, atingerea si caldura unui corp langa mine imi trezesc simturi intime ...si sesizez ca mi-e greu sa ma uit la un tablou nud fara sa ma gandesc la sex.

Mda, recunosc, si in Playboy daca ma uit la vreo dama, oricat as admira arta fotografica, tot cu "cum o arata asta in pat" inchei ...de altfel imi aduc aminte ca a fost un subiect despre ce simtim cand vedem un mascul bine si eu am spus ca mintea mea (care probabil intr-o viata anterioara a fost de barbat), gandeste "oare cum o f... asta ? "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Buflea, uite eu nu ma gandesc automat la sex cand vad un corp gol (nici macar pe al barbatului meu...) adica eu mai repede apreciez ca e frumos, interesant, ca sa ma incite e nevoie de mult mai mult.
Cat despre dormitul nud, uite al meu mai doarme asa dar invelit... serios daca l-a gasit Carla vreodata dezvelit.

Si n-am inteles ce vrei sa spui cu ghinionul de a nu ,ai arata ca la 20 de ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu stiu buflea cum gestionez situatia, nu m-am gindit niciodata la asta, ce sa gestionez? Ea vine la noi in pat macar cel putin in fiecare simbata dimineata cind vine si cel mic si ne mincam cu totii croissantul in pat. Dar nu e nimic jenant si nu atrage nimeni atentia asupra subiectului. Care e problema? Cu ce crezi ca e traumatizata ca ne-a vazut noua partile intime? Ca ne-am comportat firesc, nu ne-am cracit la ea sa ne examineze. Stie ca il cheama penis, il vede si pe-al lui fra-su asa ca stie si comparativ, ba a mai vazut nenumarate la sauna, ca acolo o duc la inot ca e singurul baizin cu apa calda. Eu tot nu vad sa fie traumatizata cumva de experienta. Stie si de unde vin copiii, nu i-am povestit de barza. Nici asta nu pare sa ii dea cosmaruri noaptea.

In fond nici macar nu e o discutie aici ca asa trebuie facut, sa faceti toate ass, fiecare vorbeste despre el si cum si ce face el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Buflea, uite eu nu ma gandesc automat la sex cand vad un corp gol (nici macar pe al barbatului meu...) adica eu mai repede apreciez ca e frumos, interesant, ca sa ma incite e nevoie de mult mai mult.
Cat despre dormitul nud, uite al meu mai doarme asa dar invelit... serios daca l-a gasit Carla vreodata dezvelit.

Si n-am inteles ce vrei sa spui cu ghinionul de a nu ,ai arata ca la 20 de ani?


Tu esti mult mai decenta, asta e clar, sau eu am libidoul mai crescut ... nu-mi dau seama daca asa esti tu prin definitie sau asa am devenit eu de cand trec prin midlife crisis. O fi de la mine, ca nu mai am mult sa ma bucur ...

Cat despre "ghinion" nu inteleg ce nu intelegi ?
Eu de ex, din pacate, nu mai arat ca la 20 de ani ... ma gandesc ca poate la 20 de ani mi-ar fi stat bine si mie dezbracata si dormind. Acum sper ca macar dormind sa imi stea bine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Nu stiu buflea cum gestionez situatia, nu m-am gindit niciodata la asta, ce sa gestionez? Ea vine la noi in pat macar cel putin in fiecare simbata dimineata cind vine si cel mic si ne mincam cu totii croissantul in pat. Dar nu e nimic jenant si nu atrage nimeni atentia asupra subiectului. Care e problema? Cu ce crezi ca e traumatizata ca ne-a vazut noua partile intime? Ca ne-am comportat firesc, nu ne-am cracit la ea sa ne examineze. Stie ca il cheama penis, il vede si pe-al lui fra-su asa ca stie si comparativ, ba a mai vazut nenumarate la sauna, ca acolo o duc la inot ca e singurul baizin cu apa calda. Eu tot nu vad sa fie traumatizata cumva de experienta. Stie si de unde vin copiii, nu i-am povestit de barza. Nici asta nu pare sa ii dea cosmaruri noaptea.

In fond nici macar nu e o discutie aici ca asa trebuie facut, sa faceti toate ass, fiecare vorbeste despre el si cum si ce face el.

Inteleg sa acum are 4 ani.
Sa-mi spui daca o sa faceti la fel si peste 3 ani ...

Nu spun ca e rau, mie mi se pare neobisnuit si putin extremist. Adica de ce s-ar manca croissantul in puzta goala si nu cu chilotii pe voi ? Sau de ce nu stati tot timpul in casa goi si numai la micul dejun ? Adica unde incepe granitza hainelor la voi in familie ?

P.S. Sigur, asta nu inseamna ca eu am dreptate, desi iti imaginezi ca eu am impresia ca detin adevarul absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu tot nu am inteles daca exista vreo limita de varsta a copilului (ca pana la urma se spune ca nu defileaza asa propriu-zis mereu prin casa, insa nu e nici o problema daca se intampla sa fie vazuti accidental in pielea goala de copii).

Totusi, v-ati imagina dezbracate si in fata fiului de 16 ani? V-ati imagina sotul dezbracat in fata fetei de 16 ani (sau 30 ani?) E ok, acceptabil? Adica trebuie sa se fereasca si totusi daca se intampla asta e! scuze si trece mai departe, sau nu trebuie nimeni sa se fereasca, ca iese din dus in pielea goala de obicei si se duce sa-si puna chilotii in dormitor, nu are nimic de ascuns?

Bine, eu recunosc ca faza cu nudismul am sarit-o mereu...dar nici nu ma imaginez vreodata asa cu sot, cu copiii mari, toti laolalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Fiecare are propriile limite de decenta, bun simt si respect fata de copil, indiferent de varsta.

Mergi la inceput