Acum 30 de ani ...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

ddana, cred ca am fost colege de generatie prin tineretului, cand intrarea era 5000 :). vara mea, care seamana ca doua picaturi de apa cu a ta, a fost prin '95. a mai tinut ceva costinestiul si dupa revolutie, cred ca tinut pana prin 2000, cat de cat.

vara asta am fost, dupa muuulta vreme, o dupa-amiaza in costinesti. e oribil, numai gherete de piata, din termopane albe (fi-le-ar termopanul, nu poti sa arunci o piatra in romania si sa nu nimeresti o ghereta de termopane) si manelisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Aveti idee de ce s-a schimbat numele de Militie in Politie? De la ce vine cuvantul Militie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

ddana, cred ca am fost colege de generatie prin tineretului, cand intrarea era 5000 :). vara mea, care seamana ca doua picaturi de apa cu a ta, a fost prin '95. a mai tinut ceva costinestiul si dupa revolutie, cred ca tinut pana prin 2000, cat de cat.

vara asta am fost, dupa muuulta vreme, o dupa-amiaza in costinesti. e oribil, numai gherete de piata, din termopane albe (fi-le-ar termopanul, nu poti sa arunci o piatra in romania si sa nu nimeresti o ghereta de termopane) si manelisti.

Portocalio, tot asa culoare de par aveai? Ca parca te-am vazut prin Tineretului :)
Eu, dupa vara aceea ireala, n-am mai fost mult timp in Costinesti. Stiam cat ma va soca reintalnirea. Pentru ca stiam ca eu eram alta, intr-o diferenta socanta, si nu mai doream amintiri si inevitabile comparatii.
La fel am simtit la vreun an dupa terminarea facultatii, cand mi-am vizitat o prietena draga care era inca in camin (o, alte odisee...). Sa vad pe altcineva in "patul meu", traind fosta mea viata, era peste puterile mele. Asa ca am mers in sala de lectura si am plans o noapte intreaga.
Asa si cu Costinestiul. S-a terminat, pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Aveti idee de ce s-a schimbat numele de Militie in Politie? De la ce vine cuvantul Militie?


de la mili-tarie, armata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Aveti idee de ce s-a schimbat numele de Militie in Politie? De la ce vine cuvantul Militie?


La noi a venit din rusa, dar nu etimologia lui a dus la inlocuirea cu politie, ci "etiologia" lui

Mergi la inceput