Ce inseamna "alegerea scolii"?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Poate aruncand un ochi pe linkul dat de Ramiha vor intelege si cei din alte tari, cu scoli relativ egale calitativ, precum si cei din provincia inca patriarhala, unde cumva totul vine de la sine, ca situatia in Bucuresti e cu totul alta.
Conform buletinului, apartineam de scoala 118, cu media la testele nationale 6.70. Pentru Dumnezeu, e scoala din buza Cismigiului! Unde era sa ma mut?! Sau cum sa ma inham la intretinerea celor doi copii intr-o scoala privata?
Criteriul locuitei (si vecinatatea serviciului parintilor!) este prioritar si la Viena, dar nu e obligatoriu, e doar un criteriu. Si treaba functioneaza. Nu se muta nimeni nicaieri cand face copilul 6 ani.



Atunci cand vom accepta cu totii, atat cei din provincia patriarhala, cat si cei din Bucurestiul elitist, ca legile, bune sau rele, trebuie respectate, ne va fi mai bine. Tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Pai pe ce criterii unii copii ar merita ceva mai bun si altii ceva mai prost? Singura clasificare valabila este acum in functie de domiciliu.
Vrei ceva mai bun? Te muti in alta parte, sau sunt scoli particulare.

In UK se muta oamenii cu catel, purcel, doar sa fie arondati la o scoala buna. Iar in RO sa iti alegi dupa bunul tau plac, fara nicio justificare? Sigur, tara lui Papura Voda...toata lumea are doar pretentii.


Perfect de acord. Mesajul tau exprima complet si corect situatia inscrierii copilului la scoala.
Sunt stupefiata de parintii care considera ca cei care locuiesc in apropiere de o scoala anume ar trebui dati la o parte in favoarea altora, mai cu "mot". Da, te muti dupa scoala, nu scoala dupa tine. Si mi se pare firesc ca un parinte, cand isi cumpara/inchiriaza locuinta, sa se gandeasca FOARTE BINE unde isi va da copilul la scoala/gradinita.

Parca scrisese cineva mai demult un mesaj legat de sistemul de invatamant japonez, in care e interzis sa dai copilul la o scoala la care nu poate ajunge pe jos.

Si ca sa fie clar: si eu sunt exact in situatia de a nu avea mutatie la adresa la care locuiesc. Am dat copilul la scoala din apropiere la care stiam de la inceput ca aveam sansele cele mai mari sa ramana locuri dupa inscrierea celor arondati. Nu m-am dus cu pile, nu m-am dus cu spagi, mi s-a parut aiurea. Asta e, daca aveam bani, imi luam vila in Cotroceni si il dadeam la 150 (ca acolo vin copiii cu Iphone din clasa I). Da uite ca n-am (si culmea, fi-miu are o invatatoare DE MILIOANE, la o scoala de cartier, am avut noroc).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ioana, "provincie patriarhala" am spus chiar cu drag (si jind, am explicat Laurei cu un post mai jos), iar "Bucuresti elitist" nu am spus nicaieri.
Pentru ca nu m-am simtit in stare sa incalc nicio lege morala sau publicata in Buletinul Oficial, eu am ales nu sa ma mut trei strazi mai incolo, ci doua tari mai la stanga.
Deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ruxandra, de droguri era vorba...nu mi-a venit sa cred cand am auzit-o pe doamna (absolventa de Goethe dealtfel) ca-si muta copiii inapoi la scoala de cartier din acest motiv.

Androix, de Spectrum am auzit si eu, tocmai de asta nu e pe lista mea.

Eu mi-am facut casa sa creasca copilul la aer curat, am admis din start ca scoala la care suntem arondati nu va fi una stralucita dealtfel, asta e cam greu in Bucuresti, cu exceptia celor care stau in centru. Intre noi fie vorba, nu cred ca toata lumea in Anglia s-a mutat buluc pe langa Oxford(zic si eu, nu stiu care-s scolile / liceele mai bune) si-s convinsa ca si acolo exista parinti care isi aduc copiii la scoala cu masina...ca sa nu mai vorbim de US.

Suntem arondati la scoala nr. 39, care, pe langa ca e slaba, e si pe lista scolilor "cu bulina" (am vazut-o la reportajul facut de Pro TV pe tema). In conditiile astea, prefer sa caut alta posibilitate pentru copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Care e lista aia cu bulina? Ca n-au vrut astia sa zica deloc, la fel cum au facut cu laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Nu stiu, am cautat de mi-au sarit capacele , n-am gasit-o niciunde. PMB-ul a actualizat lista pe site, dar scolile nu-s incluse in ea. Eu am picat intamplator la TV si-am vazut ca dadeau exemplu exact scoala 39 - construita in 1954, nerenovata niciodata.

Later edit : scolile participante la proiectul "Too Quick to Quake" sunt listate aici. Ma gandesc ca nu le-or fi inclus suedezii intamplator in proiect...


http://2quick2quake.ro/index.php?page=3&faza=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Nu stiu, am cautat de mi-au sarit capacele , n-am gasit-o niciunde. PMB-ul a actualizat lista pe site, dar scolile nu-s incluse in ea. Eu am picat intamplator la TV si-am vazut ca dadeau exemplu exact scoala 39 - construita in 1954, nerenovata niciodata.

Later edit : scolile participante la proiectul "Too Quick to Quake" sunt listate aici. Ma gandesc ca nu le-or fi inclus suedezii intamplator in proiect...


http://2quick2quake.ro/index.php?page=3&faza=1

Dana & Amelia (21.06.2011)


mai ai 32-ul pe Sportului, ceva mai rasarita decat 39...mai micuta de dimensiuni (si din amintirile mele fara sala de sport....sau in orice caz sala de sport era o clasa normala fara banci)...cladirea nu stiu cat e de veche

Mergi la inceput