Ce inseamna "alegerea scolii"?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
Ca asa, iti spun ca la Goethe dintr-a V-a se consuma "stimulente


Ce stimulente?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, scolile private sunt o optiune, dar pentru cine isi permite. Indraznesc totusi sa fac un comentariu fara sa am pretentia ca e un lucru care caracterizeaza toate scolile particulare. Zilele trecute m-am ingrozit cand mi-a povestit o mamica despre cate teme face copilul ei care invata la spectrum. Termina scoala la 15-16, deci scoala, nu after sau mai stiu eu ce, si de pe-o zi pe alta la matematica a avut de scris 8 pagini de caiet studentesc, caci deja scria pe caiet studentesc. E vorba de un copil de clasa a III-a. Asta numai la matematica, avea si la romana o tema pe masura. Asa ca nu, mersi! Or fi si invatatoare care dau teme multe la stat dar nu cred totusi sa le dea atat de mult. In plus la stat scoala se termina la 12-12:30 nu la 15.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ok, eu sunt mai de la tara si nu pricep trebile astea. Atunci spuneti voi, care este solutia? Toti vor sa isi dea copiii la cele 10-15 scoli 'de top', dar nu vor nici sa plateasca taxa de scolarizare la o institutie privata, nici sa se mute langa una din scolile preferate. Atunci, ce solutii propuneti? cum ar trebui sa se procedeze? un test de inteligenta si cunostinte pt copiii inscrisi in cl. I ? Acceptarea tuturor copiilor inscrisi si construirea de cladiri noi, incadrarea de profesori/invatatori noi in fiecare an? Acceptarea copiilor parintilor mai insistenti si lasarea 'pe dinafara' a altora, chiar daca acestia ar sta la 2 blocuri de scoala? Cum vedeti voi rezolvarea situatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Laura, te rog sa nu ramai cu impresia ca asta am zis: provincia = "de la tara". Prima noastra varianta de solutionare a problemei a fost chiar asta: mutarea in provincie. Dar n-a mers, din pacate (poveste lunga). Si am ales pentru noi ce a mers. Solutii generale si imediate nu am. Constat si confirm doar ca e o situatie critica.

Off: Laura, inca de cand erau copiii tai la gradinita citeam ce scriai de normalul unei gradinite de stat in provincie. Si imi era extrem de ciuda ca asta nu poate fi general valabil in jungla capitalei :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
Ramiha : eu am gasit site-ul asta, ma mai orientez dupa el :

www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale" target="_blank">http://www.admitereliceu.ro/top-scoli-generale

Dana & Amelia (21.06.2011)


Eu nu m-as baza prea tare pe linkul de mai sus... primele patru scoli din Arges nu exista.

Eu mi-am facut propria analiza in functie de mediile peste 8,50 obtinute la admitere (procent din numarul de copii al scolii) si dupa apropierea mediilor generale de cele obtinute la evaluare nationala. Pe mine nu ma incalzeste o scoala in care obtii usor 10 pe linie, iar la evaluare abia scoti un 8... Prefer o medie mai mica, dar apropiata de valoarea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

ok, eu sunt mai de la tara si nu pricep trebile astea. Atunci spuneti voi, care este solutia? Toti vor sa isi dea copiii la cele 10-15 scoli 'de top', dar nu vor nici sa plateasca taxa de scolarizare la o institutie privata, nici sa se mute langa una din scolile preferate. Atunci, ce solutii propuneti? cum ar trebui sa se procedeze? un test de inteligenta si cunostinte pt copiii inscrisi in cl. I ? Acceptarea tuturor copiilor inscrisi si construirea de cladiri noi, incadrarea de profesori/invatatori noi in fiecare an? Acceptarea copiilor parintilor mai insistenti si lasarea 'pe dinafara' a altora, chiar daca acestia ar sta la 2 blocuri de scoala? Cum vedeti voi rezolvarea situatiei?



'Cos what I feel is the only truth for me


Pai uite, tot dezbatand problema, pe la alt subiect mi-a venit ideea ca ar fi benefic daca nu as fi limitata la o singura scoala din apropierea domiciliului. Concret: am 4 scoli in zona unde stau. Din ele sunt arondata la una singura, cea mai proasta din cele 4 si una din cele mai proaste din tot orasul. In conditiile in care nu am avut de ales ce am facut? M-am agitat sa-mi inscriu copilul la o alta scoala decat cea de care apartin. Dar m-am dus la una din celelalte 3? Nu. De ce? Simplu, pentru ca trebuia sa fac acelasi lucru, sa-mi fac mutatie asa ca intre o scoala usor mai rasarita de cartier si una buna si foarte cautata am ales clar a doua varianta.
Daca as fi avut posibilitatea sa aleg intre toate cele 4 scoli, nu mai faceam nici mutatie, nu mai luam fata altor parinti care poate stau mai aproape de scoala unde am facut eu mutatie, dar poate nu au avut la cine sa-si faca flotant, si ma duceam pur si simplu la una din celelalte 3 scoli, presupunand ca cea la care sunt arondata iesea oricum din calcul fiind foarte foarte slaba.
Si uite asa se mai redistribuie scolarii, se mai elibereaza locurile din unele parti, se mai echlibreaza balanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Laura, te rog sa nu ramai cu impresia ca asta am zis: provincia = "de la tara". Prima noastra varianta de solutionare a problemei a fost chiar asta: mutarea in provincie. Dar n-a mers, din pacate (poveste lunga). Si am ales pentru noi ce a mers. Solutii generale si imediate nu am. Constat si confirm doar ca e o situatie critica.

Off: Laura, inca de cand erau copiii tai la gradinita citeam ce scriai de normalul unei gradinite de stat in provincie. Si imi era extrem de ciuda ca asta nu poate fi general valabil in jungla capitalei :(


Nu m-am suparat, asa fac eu misto de mine (am crescut intr-un sat, apoi dupa 4 ani de facultate la Iasi si 10 ani de stat la bloc in Piatra, m-am mutat din nou intr-un satuc, deci chiar sunt mai de la tzara asa ).
Eu de mult si la mai multe subiecte pe forum si in viata reala am zis "bucuresteni, fugiti spre munti!"

off-topic: educatoarea copiilor face benevol, fara sa ceara nici un ban de la parinti, in fiecare vineri, repetitie cu fetitele ce au fost in grupa lor (desi acum sunt toate la scoala), le antreneaza pt concursuri de majorete. A facut coregrafie noua, le-a dus la serbarea scolii, le-a inscris la 2 concursuri deja. Dar e o exceptie, dupa parerea mea, nu sunt multe doamne ca ea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Ce mi se pare mie foarte interesant in topul scolilor de aici:

http://www.famclub.ro/index.php/top_scoli/media_admitere/desc

este ca iti arata si cu cate puncte au fost supraevaluati copiii (adica diferenta dintre media de absolvire si cea de la testele nastionale)... asta ca sa te feresti de situatia expusa de Dana.

Ia uitati-va de exemplu:

SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 147 "PETRACHE POENARU", din 46 de copii:

Media la testele nastionale - 4.02
Media de absolvire - 8.29
Deci copiii aia au fost supraevaluati in medie cu 4.27 puncte... Cum e posibil asa ceva???

De asemenea, pe pagina asta poti vedea si procentul de copii cu medii de admitere peste 9 pe fiecare scoala, ceea ce e un criteriu de luat in seama.

Eu am ordonat topul dupa toate criteriile (ca poti sa apesi pe sagetute), si, culmea, gasesti cam aceleasi scoli in varf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Care este semnificatia rubricii "nr. elevi?" Ca intr-o promotie sigur sunt mai multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabib spune:

Referitor la clasificarea scolilor din Bucuresti: la colegiile nationale care au si gimnaziu, sunt doar una/doua clase pe serie.

Admiterea la aceste clase se face pe baza de examen. E normal ca rezultatele (mediile) sa fie ceva mai bune, avand in vedere ca a existat deja o triere.

Examenul de admitere in clasa a V-a a unui colegiu nu-i chiar "floare la ureche" (concurenta poate fi si de 2 sau chiar 3 copii/loc)

Gabi

Mergi la inceput