Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Copiii nu au fost culcati pe jos, doctorita respectiva a motivat ca era obosita si a facut doar o "metafora" (cum sa inteleaga o femeie simpla ca Lavinia o astfel de... "metafora"???). Au fost culcati in patut cu alti copii, fetita intr-un salon cu copii mai mari, iar baietelul alaturi. Din pacate, baietelul plange mai tot timpul, iar fetita s-a plans ca a fost agresata, puteti citi pe blogul respectiv "continuarea". Si mama nu a fost lipsita de reactie, ba chiar a fost acuzata de medicii cu care a avut contact ca a avut reactii prea exagerate... da, ei, medicii, care lucreaza cu oameni si trebuie sa fie mai intelepti decat "una cu patru clase"... Trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

OFF TOPIC:

am fost aseara cu baiatul la camera de garda la Gomoiu, Bucuresti.
mi-au placut mult doctoritele, doua tinere rezidente, calme, linistite in timp ce copilul meu urla doar asa, de spectacol , ca nu il durea nimic, poate putin in cot de lumea din jurul lui.
(am fost sa luam un tratament alternativ la furazolidon, ca nu ii trecea diareea, si chiar e bine acum, cu enterolul recomandat de acestea).

in fine, au avut rabdare cu el, i-au vorbit frumos, i-au aratat desenele de pe pereti. atitudinea lor a fost similara cu a pediatrilor nostri de la medlife, iar dotarea, doar putin mai jos decat a acelora (nu stiu insa ce s-ar fi intamplat daca ar fi trebuit sa facem o ecografie sau alte investigatii mai complexe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cu toate mediatizarile din ultimul timp si cu toate cazurile care au iesit la inaintare, totusi mentalitatile nu se schimba. acum nu le mai pasa nici daca apar la stiri, nici de nimic si de nimeni nu le mai pasa.
eu daca as fi fost in locul mamei as fi chemat Politia, daca nu as fi semnat ca sunt de acord cu internarea, ca daca a semnat e altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu,personal, la cea mai mica forma de agresiune, am plecat din acel spital la alt spital cu copilul in brate.fara externare,fara nimic.
si al doilea plecat a fost cand copilul meu facuse scaun cu sange,nimic infectios, dar fusese pus in salon cu o pneumonie si o neteroviroza nasoala de tot.
nici macar nu am intrat.am cerut politicos al salon si am explicat si mai politicos de ce.
am fost facuta cam in toate felurile posibile,asa ca am plecat cu tot cu copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

cum ati fi reactionat in locul mamei?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Mi-as fi luat copii si m-as fi dus in alta parte chiar daca in alta parte insemna in alta localitate. As fi cerut tratament ambulator si as fi refuzat internarea scriind pe foaie care este motivul.
As fi sunat la televiziuni/ presa. As fi sunat la 112 sa semnalez imediat cazul. Instrumente existau.
In nici un caz nu mi-as fi supus copii traumei si abuzurilor.

Si nu vorbesc din carti, am fost intr-o situatie de cosmar acum 10 ani cand am fost internata cu copilul in varsta de 10 luni la Babes si credeti-ma, am pus efectiv spitalul in picioare la 2 noaptea. Si nu pentru ca eram abuzati ci pentru ca bebe se simtea rau si medicii erau de negasit pentru ca dormeau...
A doua zi dimineata am avut seful de sectie prezent la copil la prima ora, cu scuze pentru cum s-au purtat medicii de garda. Si nu cred c-a facut-o din dragalasenie ci pentru ca amenintasem cu tot ce se putea ameneninta. Politicos si fara sa fac mahala insa le-am spus unde reclam la prima ora a dimineatii. L-am sunat si pe sot care a venit la 2 noaptea de-acasa si a inceput sa caute medici prin spital si sa-i trezeasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

cum ati fi reactionat in locul mamei?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Mi-as fi luat copii si m-as fi dus in alta parte chiar daca in alta parte insemna in alta localitate. As fi cerut tratament ambulator si as fi refuzat internarea scriind pe foaie care este motivul.
As fi sunat la televiziuni/ presa. As fi sunat la 112 sa semnalez imediat cazul. Instrumente existau.
In nici un caz nu mi-as fi supus copii traumei si abuzurilor.

Si nu vorbesc din carti, am fost intr-o situatie de cosmar acum 10 ani cand am fost cu copilul in varsta de 10 luni la Babes si credeti-ma, am pus efectiv spitalul in picioare la 2 noaptea. Si nu pentru ca eram abuzati ci pentru ca bebe se simtea rau si medicii erau de negasit pentru ca dormeau...
A doua zi dimineata am avut seful de sectie prezent la copil la prima ora, cu scuze pentru cum s-au purtat medicii de garda. Si nu cred c-a facut-o din dragalasenie ci pentru ca amenintasem cu tot ce se putea ameneninta. Politicos si fara sa fac mahala insa le-am spus unde reclam la prima ora a dimineatii. L-am sunat si pe sot care a venit la 2 noaptea de-acasa si a inceput sa caute medici prin spital si sa-i trezeasca...


adica la doua nopatea te lasase sotul sa vii singura cu copilul de 10 luni la spital, in timp ce el era acasa, nu la lucru/in delegatie etc?
intreb doar din curiozitate, si eu sunt genul care isi copilul in brate si rezolva problemele, si aceasta doar cand nu este sotul acasa, si tot se mai gasesc voci care sa aprecieze ca vai, ce rau o duc, trebuie sa fac atatea lucruri singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

cum ati fi reactionat in locul mamei?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Mi-as fi luat copii si m-as fi dus in alta parte chiar daca in alta parte insemna in alta localitate. As fi cerut tratament ambulator si as fi refuzat internarea scriind pe foaie care este motivul.
As fi sunat la televiziuni/ presa. As fi sunat la 112 sa semnalez imediat cazul. Instrumente existau.
In nici un caz nu mi-as fi supus copii traumei si abuzurilor.

Si nu vorbesc din carti, am fost intr-o situatie de cosmar acum 10 ani cand am fost cu copilul in varsta de 10 luni la Babes si credeti-ma, am pus efectiv spitalul in picioare la 2 noaptea. Si nu pentru ca eram abuzati ci pentru ca bebe se simtea rau si medicii erau de negasit pentru ca dormeau...
A doua zi dimineata am avut seful de sectie prezent la copil la prima ora, cu scuze pentru cum s-au purtat medicii de garda. Si nu cred c-a facut-o din dragalasenie ci pentru ca amenintasem cu tot ce se putea ameneninta. Politicos si fara sa fac mahala insa le-am spus unde reclam la prima ora a dimineatii. L-am sunat si pe sot care a venit la 2 noaptea de-acasa si a inceput sa caute medici prin spital si sa-i trezeasca...


adica la doua nopatea te lasase sotul sa vii singura cu copilul de 10 luni la spital, in timp ce el era acasa, nu la lucru/in delegatie etc?
intreb doar din curiozitate, si eu sunt genul care isi copilul in brate si rezolva problemele, si aceasta doar cand nu este sotul acasa, si tot se mai gasesc voci care sa aprecieze ca vai, ce rau o duc, trebuie sa fac atatea lucruri singura!


Eram internata (am editat si mesajul anterior ca sa fie mai clar) cu copilul in spital din ziua precedenta, starea lui s-a agravat peste noapte. Sotul a stat cu noi pana la 10, a plecat acasa si s-a intors la 2 atunci cand l-am sunat sa-i spun ca baietelul e rau, asistentele nu vor sa cheme doctorii si eu am mers pe unde am putut prin spital cu copilul in brate dar n-am dat de nici un medic.

In paranteza fie spus, sotul ala care ar fi stat linistit acasa in timp ce eu ma duceam in cruce noptii cu bebele bolnav la spital probabil n-ar mai fi fost sotul meu multa vreme dupa o faza din asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

cum ati fi reactionat in locul mamei?


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


As fi dus copiii la alt spital. Nu am prea inteles: mama s-a certat cu dr, a iesit in fata spitalului, a tipat si a amenintat in curtea spitalului ca vine cu Politia, si cand cea care are blogul a mers acolo si a vrut sa ia atitudine......mama a zis ca nu vrea sa puna in pericol copiii. Pai din moment ce deja se certase cu dr si din moment ce stia ca ai ei copii vor dormi pe jos, ce credea ca se mai putea intampla?????

Trebuie facuta plangere la directorul spitalului pt ca atunci cand nu mai exista paturi libere pe sectie NU se mai interneaza nimic. Sau se interneaza daca exista pat de rezerva, daca pacientul este de acord cu conditiile.
Apoi se face plangere la Minister, ca sistemul de sanatate pune oamenii in postura asta, cu personal injumatatit, spitale inchise samd.





P.S: imi permit sa ma indoiesc de sedarea tuturor copiiilor de pe sectie ca sa doarma asistentele, intr-un spital din Romania unde nici leucoplast nu este, da' mai sedative sa dai la un spital intreg.
Cand faci o plangere daca vrei sa castigi destept este sa scrii lucrurile de care esti sigur, ca in momentul in care incepi cu devieri de la subiect risti sa nu mai fi luat in serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Cine poate sa stie prin ce trece o mama singura, cu un venit de zero lei pe luna,care traieste practic din mila altora, atunci cand ii sunt ambii copii bolnavi (si nu oricum ci cu pneumonie)... Mai mult femeia venise deja de "undeva" (din Cisnadie) si unde in alta parte sa se duca daca nu "ii convine" la spitalul din Sibiu? Poate sa mearga la Cluj, dar oare cu ce bani?

Copii pe sectie nu stiu cu ce se sedeaza dar cred ca se descurca ele. Si nu ii sedeaza neaparat ca sa doarma ele ci ca sa isi poata face treaba. Voi va inchiputi ce inseamna o sectie plina de copii fara apartinator? Eu am trait experienta in spital cu apartinator: inceperau tratamentul la 22.30 si terminau undeva la 01.00, noaptea aveau internari in continuare iar de la 5 o luau de la capat cu tratamente, termometre in fundulet, etc. In conditiile in care erau 4 saloane x 6 copii minim ai 1 asistenta +1 infirmiera pe tura de noapte.

Cand am fost cu cel mic in spital si avea aprox. 8 luni, ii ieseau dintii si pe langa branula, nebulizari si alte chestii neconfortabile ii dadeau dintii. Iar o asistenta, draguta de altfel, mi-a propus sa ii dau niste peritol sa nu mai planga "saracu atat de la dintisori"... m-am crucit cand am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eimotto

Cine poate sa stie prin ce trece o mama singura, cu un venit de zero lei pe luna,care traieste practic din mila altora, atunci cand ii sunt ambii copii bolnavi (si nu oricum ci cu pneumonie)... Mai mult femeia venise deja de "undeva" (din Cisnadie) si unde in alta parte sa se duca daca nu "ii convine" la spitalul din Sibiu? Poate sa mearga la Cluj, dar oare cu ce bani?




da, e si asta un aspect care trebuie luat in vedere...nu intotdeauna iti permiti sa pleci altundeva...

Mergi la inceput