Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Inca ceva si dupa asta ma duc sa citesc cele 13 mesaje care le am in privat . Mi-e si groaza sa le deschid ...

Am avut ghinionul sa incep un job intr-un mediu care nu mi s-a potrivit. Am incercat 8 luni, plangeam zilnic acasa, mi-a aparut si o iritatie pe maini de la stres probabil ... eram atat de nefericita incat la finalul celor 8 luni nu imi mai pasa de calitatea muncii mele. Nu ma intelegeam cu seful, care CFO fiind, era greu de dovedit ca nu are dreptate. Veneam la serviciu cu scopul de a supravietui si nicidecum de a face o treaba buna. Si vreti sa stiti ceva, nici nu ma interesa si nici nu ma afecta ca livram niste servicii mediocre.

Dupa 8 luni am decis sa plec si a durat 300 de aplicatii pana mi-am gasit un nou loc de munca.

Probabil ca asta simte si un medic in Romania, nu mai conteaza calitatea serviciilor lui, conteaza supravietuirea intr-un mediu ostil ... de asta zic ca echilibrul interior se reflecta mult in serviciile pe care le livram in exterior.

Eu banuiesc o dezamagire in sufletul medicilor care si-au abandonat profesia pentru a lucra in companiile de medicamente.

Stiu de asemenea din experienta efortul emotional pe care il presupune o emigrare ... atunci cand inca esti pasionat si vrei sa o profesezi in conditii decente (financiare, materiale ..etc)

P.S. Habar n-am de cand am devenit avocatul (prost) al medicilor din Romania ca nici avocat nu sunt si nici pe nimeni in familie medic nu am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

nu glumesc deloc, asta este doar parerea mea, "proprie si personala"
sincera sa fiu nu stiu de toate bolile din lume, dar sunt convinsa ca cercetarea s-a pierdut doar in a trata bolile irecuperabile, dureroase si care duc toate la acelasi final , in loc de a afla cauza lor!

ok ... o lasam in "out" pe asta. Dar imi dai mie punctul, ca nu am ce replica sa dau la "asta e parerea mea", decat ca "parerea ta e gresita" si ajungem la "fault-uri" care se sfarsesc cu cartonase.

P.S. Lasa ca iti dau eu la gioale pe ghetar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
de ex alzheimer, a carui incidenta a crescut exponential, zicem ca are a face si cu stresul si presiunea la care suntem supusi

platim mult pt healthcare sa acoperim costul cu cercetarea pt alzheimer care e posibil declanata de presiunea pe care o resimtim alergand intre t slujbe ca sa platim costul asistentei medicale.


Da, da, da ...daca ma mai contraziceti mult o sa vi se mareasca contributia la sanatate, ca trebuie sa studieze astia cum sa ma scoata pe mine din Alzheimer.

Asa ca, va rog, dati-mi dreptate !!! ...

P.S. nu-mi mai aduc aminte de ce am dreptate, dar nu conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

buflea, dar cine iti scrie atat in privat? prieteni , nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

nu glumesc deloc, asta este doar parerea mea, "proprie si personala"
sincera sa fiu nu stiu de toate bolile din lume, dar sunt convinsa ca cercetarea s-a pierdut doar in a trata bolile irecuperabile, dureroase si care duc toate la acelasi final , in loc de a afla cauza lor!

ok ... o lasam in "out" pe asta. Dar imi dai mie punctul, ca nu am ce replica sa dau la "asta e parerea mea", decat ca "parerea ta e gresita" si ajungem la "fault-uri" care se sfarsesc cu cartonase.

P.S. Lasa ca iti dau eu la gioale pe ghetar ...


abia astept!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... nu toti putem deveni medici. dar in meseria asta chiar trebuie sa alegi cu tot sufletul.


Eu am convingerea ca multi, multi, multi, poate toti (?), cand se apuca sa invete pentru facultatea aia deloc usoara si mai apoi cand o termina, ies cu sufletul curat si plin de intentii bune ca al unui nou nascut.

Si ca si in cazul copiilor, mediul, anturajul, conditiile si societatea pot distruge sufletul ala, pana la a-l transforma in monstru. Si in zilele noastre, cam scapa cine poate ...

P.S. Cum cine imi scrie pe privat ? Imi da lumea "like" si mai mult "dislike" ... si Romania s-a dus la culcare. Sa vezi maine cand ma trezesc ce de mesaje am. Noroc ca mi-a marit Mirela numarul de mesaje in privat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Eu mi as fi dorit tare mult sa mi arate ce anume inseamna cei 26000 cand am nascut, nastere absolut normala, 2 zile de spital. Eram curioasa, dar NU TI spune nimeni,te lasa intr o absoluta ceata!!!

Corina



pentru ca nu ai cerut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

buflea, dar cine iti scrie atat in privat? prieteni , nu-i asa?

alina



secretzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Eu mi as fi dorit tare mult sa mi arate ce anume inseamna cei 26000 cand am nascut, nastere absolut normala, 2 zile de spital. Eram curioasa, dar NU TI spune nimeni,te lasa intr o absoluta ceata!!!




pentru ca nu ai cerut.


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"



he he he de ai sti tu cat am fost cu ei pe telefon ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

1 an.

Corina



+ extensii

Mergi la inceput