MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata ... va doresc o zi frumoasa
Io m-am saturat de vremea asta urata, deprimanta , cenusie ... vreau caldura, soare .... cand are de gand sa vina ???

Liviu iti multumesc pentru intelegere
Nu stiu cum de nu gasesti informatii despre motivul necombinarii fructelor cu legume .... un simplu serch pe google si gasesti zeci de articole care explica asta .... e o regula de baza intr-o alimentatie sanatoasa faptul ca fructele nu se combina cu absolut nimic si se mananca independent pe stomacul gol cu cel putin 30 min inainte de orice alta masa

SOmleac te pup draga mea ... imi imaginez ca esti obosita si nu te odihnesti ... eu as fi terminata in locul tau
M-am intalnit cu timisorencele Aida, Maria, Viki .... ne-am simtit tare bine impreuna

Carmen felicitari pentru marimea 42 ... de la cat ai plecat ??? .... abia-ti astept pozicile ....
Apropo nu mai stiu user si parola de pe share , nu reusesc sa ma conectez , nu stiu de ce ... ati schimbat-o si eu nu stiu ???? va rog sa-mi trimiteti si mie informatiile .

Puisorule, Ninha despre ce briose vorbiti voi acolo ???? mi-ati facut pofta :)

Oare un dulce de genul ... albus cu putin zahar brun si faina de migdale o fi bun si monti ???? gen bezele dar nu asa dulci, cu doar putin zahar , sa zicem o lingurita
M-au apucat poftele ... ieri mi-am facut un cheescake din branza dulce cu zmeura .... acuma l-am mancat

brandusik peste doua saptamani vii acasa ?? ce fain, esti bucuroasa cred , te pup

child ce rapida esti ... tare m-as bucura sa stai mai mult cu noi pe aici ... stiu ca nu ai timp , nici eu nu am .... dar asa ,printre ele tot fac o pauza de 15 min pentru voi ca-mi sunteti dragi

carees e foarte simplu de tinut monti ... sunt cateva reguli de baza pe care trebuie sa le respecti ... unde mai pui ca mai si slabesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Foarte simplu nu e, dar nici imposibil.Imi place ca permite o mare varietate de alimente si combinatii, ca nu este foarte restrictiva cu cantitatile, decat cu cele de glucide, ca exista retete berechet pentru cei lipsiti de imaginatie.Nu-mi place ca are ceva cu cafeaua, la care eu una nu pot renunta, imi vor lipsi maxim orezul si cartofii, pe care ii ador si combinatiile paine/lipide, proteine.Dar incercam.:)

Azi in afara de cafeaua slaba de dimineata, mi-am luat la mine 3 turtite mici (facute dintr o combinatie de tarate de ovaz, grau si psillium), un castronel mic mic de sote de mazare cu marar, o bucatica de branza telemea, doua oua fierte,castravete si ardei gras.Sa vedem cum le combin.

Mazarea merge combinata cu turtitele?E facuta fara strop de grasime.Si pana la urma e glucidica sau am inteles eu aiurea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, mazarea verde o poti combina chiar si cu lipide, adica carne. Si turtitele tale la fel se pot combina cu lipide pt ca par a avea un IG sub 35.

Dana, e vorba de briosele sarate. Eu le fac in diverse combinatii in functie de ce am prin casa. De ex ieri le-am facut cu praz, ardei, ciuperci si un pic de telemea. "Faina" a fost o combinatie de germeni de grau, tarate, faian de susan si faina de canepa.

Nu cred ca iti ies bezele din combinatia de care zici tu. Mai degraba piscoturi sau chec.

Am vazut la DM stevia pudra la borcan si ma bate gandul sa mai incerc o data, sa vad daca are aftertaste. Numai ca e cam scumpa, 45 de grame e vreo 20 de lei. Cred ca e foarte usoara pt ca e un borcan marisor plin.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Puisorule nu resuses sa ma conectez ... cu aceste date de intrare am si incercat zilele astea si degeaba .
Am intels cu briosele
Tu zici ca pot sa fac piscoturi din ou (ou intreg?) si faina de migdale ???
Mda, cam scumpa stevia ....

Caress sa stii ca eu la cafea am renuntat doar o perioada la inceput dupa care m-am reapucat de ea ... si o beau cu lapte ceea ce iar nu e ok ... si chiar in aceste conditii am slabit
Poti sa le combini asa ... mazare cu oua sau branza e ok , oua cu castravete si ardei , branza cu castravete sau ardei, turtite cu ardei sau castravetele
nu sunt sigura de combinatia turtitelor cu lipide ... eu nu le-as combina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii, asa ma gandeam si eu, turtitele alea ori le mananc singure( oricum le ador, sunt atat de bune..), ori le combin cu legume, ceea ce nu ma prea incanta.

So, cred ca ma puteti include in mod oficial in grup.Trebuie sa fac ceva , aveti nevoie de ceva date?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro iti recomand cu caldur astevia pudra..o sa te indragostesti de ea...nu are deloc after-taste. io is sensibiloasa rau la gusturi iar asta e ca un dream come true

andani eu nu astept sa ajung acasa decat sa apuc sa dorm..din lipsa de somn din ultimu timp am reusit sa dau 2 kg jos fara nici un efort..dar nu e bine nu e bine deloc
* io nu am mai intrat pe contul ala de vreo 2 luni...dar nu am schimbat nik

miha eu nu am nimic cu biorezonanta in sine ca idee..numai ca am eu feeling asa de cercetator ca e o mare insealatorie cu tot ce spun oamenii acolo. apropo de melatonina...mi-am intrebat prietena medic(in care am mare incredere) si mi-o spus ca e cam periculos sa iei suplimente cu asa ceva..nu din cauza melatoninei ci din cauza celorlalte substante pe care suplimentele le contin...ea spune ca decat supli cu din alea ar recomanda mai mult somnifere

liviu daca nu tze place vremea urata din ro..vino in UK..desi nu am de ce sa ma plang in dimi asta e cald si soare...dar aseara cand m-am dus acasa fulguia..desi nu era frig

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
(haha, la pranz)

Andanii, ma faci de ras . glumesc. sigur ca se poate bezea cu cacao/ciocolata topita si faina de migdale. si fructoza. sau chec din ala rapid la micro. n-ai reteta, zis si dau

Ninha ai fost super cu Ig-ul hartiei . o sa fac si eu briosele alea. cred ca trebuiau unse si hartiutele?

Liviu - teoria la Monti probabil ca ar fi ca el spune sa mancam fructele cu coaja - unul ca sunt neprelucrate, deci nimic nu le creste IG-ul care e si asa maricel (la unele) si doi - ca nu se amesteca fructele cu nimic.

caress, ai citit cartea? nu de alta dar ai tabel cu semintele printre primele pagini.. vezi ca asa te controlez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

caress, ai citit cartea? nu de alta dar ai tabel cu semintele printre primele pagini.. vezi ca asa te controlez


Am citit-o, am sarit doar peste capitolele cu alcoolul, ca nu ma afecteaza, oricum nu pun gura, si peste faza a doua, ca sa nu ma zapacesc de tot.
Am citit-o, nu am invatat-o, sa ne intelegem....La ce seminte te referi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai intrebai de "Dar oleaginoasele-arahide, nuci, migdale, samburi de caisa, caju, etc-sunt permise, se pot asocia cu ce, pot fi si de faza 1?"
io la alea le zic seminte
sunt de Faza 1 si le poti manca singure, cel mai bine, ca gustare. sau peste salate.
fructele uscate bune (cu Ig mic) - caise si smochine.
turtitele ori le mananci singure, ori cu branza 0% ori cu gem cu indulcitor. nu cu lipide.
ouale cu branza si cu legumele fac o super salata de pranz.
mazarea las-o ptr maine, sau pentru cina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

roxanaz daaaa, poti sa razi ... is cam paralela la prajiturit ..... mda, zi-mi te rog cum sa fac ceva cu faina de migdale sau nuca macinata ... mi-e pofta de mor de ceva cu nuca sau migdale si nu stiu sa fac

brandusik ai dat 2 kg ??? pai e bineeeeee

caress si eu fac turtite d'astea din ovaz si le mananc cu iaurt degresat

Mergi la inceput