MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu azi am fost intr-o fuga continua, o masa nu am avut ca lumea, si pot spune ca am mancat aiurea de tot, am sarit peste MD, la pranz am mancat 2 turtite cu 2 cuburi de branza topita,asa, in goana si in picioare, peste vreo 3 ore 2 polonice de ciorba strecurata, apoi iar turtite cu cascaval in mersul masinii,iar seara, la 11 adica, iaurt degresat cu tarate de ovaz.Nu am avut timp sa pregatesc nimic si nici nu aveam nimic facut, gatit.Zi de carbo Monti...

In schimb am rezistat eroic la niste cartofi frantuzesti( doamne, ce pofta imi e de cartofi, nu va puteti imagina-exista vreun moment in care sunt permisi intr-o forma sau alta????), nici macar nu i-am gustat, ala a fost moemntul cu ciorba strecurata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata! Haideti la dulcea cafeluta de duminica dimineata

Caress, mie nu-mi plac cartofii si totusi am mancat aseara doua portii. Felicitari ca te-ai abtinut Eu am fost la o berarie unde auzisem ca sunt minunati cartofii cu rozmarin si cartofii taranesti. M-am gandit sa le incerc pe amandoua, sa nu mor proasta. nu mi-au placut nici de data asta...

In afara de asta, am fost cuminte ieri:
MD: iaurt cu biscuiti din tarate de ovaz si grau
P: salata de cruditati, varza si pui
C: Salau la cuptor cu salata de fasole rosie, ridichi, rosii

Weekend fain sa aveti!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Dana, ce ma bucur ca v-au placut. Neaparat sa incerci si biscuitii cu branza cedar. Aceia imi plac cel mai mult si de obicei ii fac de faza 2, numai cu faina integrala. Daca puneai numai albusul de ou erau conformi biscuitii tai.

Caress, esti de o corectitudine de speriat Bravo tie ca te poti abtine asa de eroic in fata tentatiilor

Ninha, esti o fericita ca nu iti plac cartofii. Nici eu nu sunt fan inrait, dar aseara de ex imi era pofta de cartofi rasi amestecati cu ou si condimente si prajite asa ca si placintelele. Cred ca era mai degraba nostalgie, dar m-am abtinut cu gratie.

Neaparat sa faceti crochetele de vinete ale lui Cristina pt ca sunt delicioase. Eu am avut vinete tocate la borcan, si le-am amestecat cu ou, telemea rasa, fulgi de drojdie, germeni de grau uscati si tarate de ovaz. Le-am servit la cina cu ridichi. Bestiale

Dana, ce fel de crap cumperi? As incerca si eu o data, sa mai schimb somonul si pastravul.

O saptamana usoara sa avem doamnelor si domnilor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata fetelor... Da, sunt cumintica si conforma, dar in we nu am respectat orarul meselor deloc, am sarit peste MD, am mancat seara foarte tarziu( cina copioasa la 10.30), daca inainte de Monti as fi mancat peste gras cu paine prajita sau orez, atat cat am mancat aseara, cred ca ma ingrasam 1 kg minim...Traiasca Monti ( ajung acum la cabinet si ma cantaresc, dar simt ca nu a avut nicio urmare).Revin si cu meniul de ieri.Si cu cea de-a doua cheese cake pe care am facut-o, care era de fapt un mousse de branza de vaci, muuult mai buna si mai dietetica decat prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor!

Citat:
citat din mesajul lui cge

Roxana, expkica-ne si noua cum faci aluatul de tarta.
Sau da-ne un link.



aluatul e super rapid: 300 g faina de naut (eu amestec cu integrala) -80 ml ulei, 100ml vin, sare. la robot 10 minute. nici nu trebuie sa stea la rece, este super maleabil, gustos, fraged.. o nebunie! (pusa aici)
fac tarta cu ceapa, quiche cu diverse umpluturi... super.

Brindu, drum bun!

Caress, mmm, cum arata sosul ala de zmeura!!! super!

ce ati mai gatit in week end, bravo!

si eu am facut saratelele cu branza... nu e bine, am mancat o gramada!

o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ieri am facut mancarica de spanac, cu oua ochiuri, sufle de dovlecei( dovlecel ras si stors, oua, branza telemea, cascaval ras deasupra-super bun!!!) care s-a mancat cu ceapa verde, ridichi, castravete si ardei gras, iar seara peste-somon cu kiwi si usturoi cu salata iceberg.Bun si mult-chiar prea mult, as zice..

La pranz am avut si desert,crema de branza cu sos de zmeura ( mai ramasese o gramada), dar facuta doar cu branza degresata, fructoza - 2 linguri rase la 500 g branza -si 150 ml smantana de gatit 15 % grasime.Nu era dulce deloc, mai ales ca sosul de zmeura era mai mult decat acrisor.Si am pus-o in pahare, gata portionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Aseara am facut "pricomigdale" Monti - 200 gr nuca, 3 albusuri batute spuma, stevia - au iesit bunicele, insa nu erau aproape deloc dulci...nu mai fac; tot aseara am facut si o budinca de branza 0% cu 3 galbenusuri (restul de la pricomigdale), 2 linguri de tarate de ovaz si o lingurita de psyllium si stevia... bunicica!
Azi
dim: 2 linguri de budinca
pranz: 2 oua, masline, branza telemea
gustare: mar
seara: face mama scrumbie si putina ciorbita de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va puppp

Caress mai avem si zile de genul enumerat de tine de azi cuminte da ???

Eu am gatit crap pe pat de legume,incredibil de bun, mazare congelata cu ceapa verde si marar si carnita de vitel fiarta si in seara asta vreau sa fac salata de vinete cu putin tahini in ea si ma gandeam si la ceva crochete dupa modelul facut de voi zilele astea

Puisorule eu cumpar crap de dunare ....e putin mai slab decat cel de crescatorie ... si mai cumpar somn

de unde cumperi cedar ??? de la Lidl ??? si de faza Ia nu sunt bune ??? adica sa punem si tarate ?

crochetele le-ai pus pe hartie de copt in cuptor sau le-ai facut pe tigaia de clatite asa mai groase

hmm,m-am gandit eu ca nuca de cocos are indice mai mare de 35 si nu se combina cu grasimea din galbenus .... dar nu am apucat sa verific

roxanaz si eu la fel spun .... sunt pericol pentru mine saratelele .... sambata am suplinit doua mese cu ele (pranz si cina ) si ieri o masa (cina) ... adevarul e ca-s bune .... si copilului i-au placut, jumatatea a spus ca-s prea arse

ninha daca nu ti-au placut atunci chiar ca i-ai mancat degeaba

claudia dar de ce nu ti-au placut pricomigdalele ????? mie-mi plac

mda, ce pot sa spun ca mie-mi plac mult cartofii .... sub orice forma, preparati oricum din pacate sunt doar pentru faza a IIa .... si neaparat asociati doar cu chestiuni degresate sau legume

nu scriu meniul din we ca am mancat si eu destul de haotic , nu am respectat niste ore de masa bine definite
in schimb azi sunt cuminte, cuminte ... nu mai am nici un biscuite in casa si mai fac peste doua saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Azi sunt cuminte, promit...MD lapte 0% cu tarate de ovaz( mi le-as pune si in cafea, atat de mult imi plac!), la pranz spanac cu sufle de dovlecel si castravete verde, G2 un mar, Cina- o ora de sala si o salata asortata fara nimic.Ne degresam putin ca ieri am sarit calul rau de tot...

PS Andanii, sper ca nu s-a inteles ca am mancat paine prajita si orez,nici vorba...Asa as fi mancat inainte...Dar ieri mi-a fost pofta de paine, rau, in Cora, unde m-am dus pe foame-mare greseala- sa iau paine calda pentru lumea normala.M-a innebunit mirosul, si acolo si in masina pana acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress draga mea , am inteles exact ceea ce ai spus

si eu de o vreme in fiecare dimineata mananc tarate de ovaz cu iaurt si seminte ... inca nu m-am plictisit si nu m-am saturat de aceasta combinatie

Mergi la inceput