Vant de primavara pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

si asa arata o idee simpla ...geniala as spune

la coltz!

edit: doua idei
(a doua, cea cu baia pe un mp nu cred ca e ieftina deloc)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata buna.
Io am smotocit 2 ore aseara toti copiii, si nici urma de paduchi sau lindini chioara nu-s, doar un pic surda :-) , asa ca am dubii serioase daca chiar au avut vreodata. Oricum diseara le spal pe toate preventiv cu Paranix, daca tot am dat o tona de bani pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dusul ca dusul, dar pungile alea cu gaturi de peturi sunt geniale! Multumesc, o sa incerc sa le pun in practica, trebuie sa ma dotez cu niste pungi mai serioase ca nu prea am vazut decat subtiri nu prea rezista la stocat diverse in ele.

Buflea, eu sunt foarte lasa la situatii de genul asta si de cele mai multe ori ma resemnez. In locul tau probabil as ajunge la un asa nivel de lehamite incat as incerca sa ma revansez in alt fel si pe de alta parte as rari ocaziile in care as profita de ajutorul prietenei. Am si eu niste situatii similare, mai putin intorsul favorurilor, si tot nu sunt in stare sa zic "da' sper ca nu vine si cutare".

Am o prietena medic scolar si cu ocazia epidemiei de paduchi se cearta cu parintii care vin revoltati ca copiii lor nu au paduchi ci i se pare ei. Nu stiu ce e asa o mare scofala si rusine pentru unii paduchii astia. Eu am avut in copilarie si nu era sfarsitul lumii, mai ales ca de fiecare data ii luam si-i dadeam cel mai probabil mai departe numai la copii de familie buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salutare!

Mickyyy para...ala am aflat ca nu prea e asa eficace pe langa pretul piperat,o cunostiinta a mea la folosit degeaba ca fii-sa iar are paduchi.
La Maria la scoala iarasi s-au gasit copii cu paduchi si cum ea are parul pana la fund de lung am si spalat-o cu sampon antiparazitar de la Dr Soleil,l-am gasit in plafar,n-a fost scump,ulterior am aflat ca si cei de la azilul din cartier l-au folosit cu succes asta iarna cand au gazduit oameni fara adapost.

Ieri am hotarat sa fac un cadou asa ca de ziua femeii,asa ca m-am dus la donare de sange la sediul FRR ,m-am ales cu ambele maini gaurite ca pe dreapta cand a vrut sa-mi ia sange avea acul ceva in fine,am pus-o pe pe asistenta sa se mute la stanga,acolo a mers fara probleme si fara sa ma doara sau sa ma invinetesc,insa mana dreapta arata astazi chiar mai rau decat ieri si ma si doare.
Seara am facut turul magazinelor cu ursu sa cumparam d-ale gurii si uite asa s-a dus ziua.

Fug acum sa fac mucenici.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Lipseste omul citeva zile si treceti de la varicela la paduchi.Din astia nu am avut;dar de 2 ori venise mesaj de la scoala ca sa imi caut plodul prin cap si cum am citit mesajul cum m-a luat cu scarpinat.
Nu stiu despre ce primavara vorbiti voi ca aici s-a topit putin ieri dar tot munti de zapada avem.Si pe deasupra la noapte schimbam si ora asa ca miine ne trezim devreme ca plodul are hochei de la 7.30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

nu va spun cati mucenici am mancat

"mami marginicii (mucenici, nn.) astia nu sunt buni, sunt megaextraexceptionali"

A facut una dintre bunici din aia la cuptor cu nuca deasupra. Si i-am mai uns si cu putin serbet ...asa, de gust





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Sefa am venit sa dau raportu cum am promis,sa vezi de ce nu am putut sa scriu ca de citit va citeam mereu-ba de la tenis, ba de la swimmig, ba de pe buda
1. Mers pe la doctori pt diverse probleme importante, macar pt 1 an m-am linistit cu problemele majore dar intre timp cica sunt anemica,cu tensiune mica si ca ar trebui sa ma mai caut ca nici tiroida nu si-a revenit la normal inca-nu ma mai caut, anemia e si de la operatii si ca nu mai maninc carne de peste 3-4 luni, in afara de schrimpi si peste, e iaca o sa bag mai multe boabe, in principal de fasole si naut, insa...
2. Am ajuns fara sa vreau la greutatea dorita, 56 kg, la 1.69 si datorita faptului ca l-am gasit pe asta micu cu intoleranta l a gluten,si deci fara sa vreau mai pap si eu ca el si ma simt super iar el e mult mai bine-acum cica ar avea si la produsele lactate, ma indoiesc, dar merg luni sa iau trimitere de la medic si sa vedem dc asa e, intre timp e pe almonds and soya si astea nu sunt rele deloc..
3.Renovari am bagat la greu ca e inca socru aici, dar s-a miscat ca melcu si mi-a mincat nervii cam mult,oricat de indiferent treb sa fii,ba uneori a mai bagat tensiune si intre mine si sot,dar sa speram ca trece si termina sapt ce vine ca oricum de ziua mea pe 17 se cara....
Am pus hardood la cottage la main floor si gresie, sapt asta a fost acolo sa puna gresie-ca sa va dati seama de ce zic ca e super slow-6 zile a durat sa puna gresie intr-o baie de 80m liniari...eu inteleg perfectiune alui, dar e exagerat, pe cand sotu cand pune mana frate, tot inginer ca tasu lucreaza de 5 ori mai repede, e si varsta,dar totusi..
Acasa a facut laundry room, si la ala a lucrat for ever,dar ce ma enerveaza la culme insa si sper sa termine ca nu mai are decat mici chestii dar care stiu ca se va mocai la ele, e BUCATARIA...ca tot v-am auzit pe cele din zona ca vreti la vara sa o refeceti..
Noi am oscilat mult, sau mai bine zis eu ca sotu nu vroia sa schimbam chiar tot, dc sa facem una custom made de 15k sau doar standard de 5k-si la asta din urma am ajuns din mai multe motive si e mai bine asa, asta nu ins ca nu am adaugat inca 2 cabineti,deci aveti grij ala urmatoarele:
-nu exista bucatarie 100% din lemn la pret normal, si cele de 15k fara appliances da sunt tot din placaje,doar mai bune..
-dc nu se baga sotu, gasiti pe cineva care s epricepe cum trebuie sa instaleze si sa fie rapid, cei de la magazine, noi am lucrat cu hoemdepot si lowe cer aproape 2000 pe instalare, la o bucatarie mica, si standard,atentie:
- noi am pus granit pt countertop si trebuie avut grija ca masca de sub plat sa fie ocnsolidata,altfel cu ce luati nu prea sunteti in siguranta pe termen lung;
-am ales optiunea ieftina de bucatarie,dar care arata super ok zic eu ca e chestnut la exterior si maple in interior ca am zis ca nu stiim cat mai stam aici si dc vinzi casa nu se merita investitia, dc stiti ca stati 100% poate e ok, noi o sa vedem in 2-3 ani care e treaba cu scolile, desi zona ne place si sunt scoli bune, totusi casa are doar 3 bedr si ne treb cam 4...
-la noi s-a bagat socru sa ne faca aerisirea cum trebuie afara complet din perete la hota,desi i-am zis ca cum am stat 11 ani asa, era ok, nu gatesc zilnic, dar nu ca e musai in incapatinarea lui,si in loc sa dureze 1 zi, a durat 4,plus ca inca mai are de vopsit tavanu si 2 pereti ca a spart, nu a ales varianta simpla, noroc cu sotu ca si-a luat intr-o zi 3h libere si a venti si a facut lucrarea ca ma dura who knows..
-iar backsplashul si cu marginile de se pun in top la cabineti-astea le mai are de pus si se vaita ca sunt migaloase, is curioasa cat va dura zilele astea 6, ca abia maine vin de la cottage si ei vor sa isi bage nasu sa faca curat si in atelieru lui barbate-meu,ceea ce eu cred ca e un wrong step,but ...
Revin cu ceva urari,ca cred ca v-am ametit de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Asa, acum sa urez LA MULTI ANI FERICTI SI CU SANATATE VIVIANEI SI CARMAW!
Sper ca ati avut parte de zile frumoase!
Michele-tare scump catelul vostru, si ai mei ar vrea, dar inca nu ma tin balamalele si sper ca cu cei ce ii avem in jur sa se multumeasca copiii.
Scarlet, Alizee, Micky-welcome,sorry dc am uitat pe cineva..
Rufus-deci ce reteta cu boabe tii acuma exact?
Mamitzica-cum rezstati cu programul asta matinal la hockey-eu sper sa nu ajung vreodata la asa ceva si nici la soccer...Nu e ca dormim tarziu,dar totusi mi se pare greoi ca e de mers cand e campionat si in alte localitati, imi ziceau niste prieteni.
Ma omorati cu mucenicii astia, poate ar trebui sa sun la magazinu romanesc sa intreb dc au ca am altele pe ordinea de zi si nici nu ma vad azi gatind, ca avem de ieri, maine treb sa execut ceva,sper eu rapid...
Ca si Buflea, nu prea sunt prietena cu bucatareala, de nevoie doar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randuncilor

Femeia Kari e aici. sa dau raportul, ca sa-mi motiveze buflea absenta.
ieri povesteam la colegi de colesterolul meu bengos, asa ca s-a pus de-o sedinta ad-hoc-poc. drept cadou am primit tratament gratuit ptr trei luni, niste pastile din plante care cica purifica ficatul.
apoi copilu' ma sunat disperat ca are nevoie de mine sa nevedem in oras. disperarea s-a numit o cafea la Starbucks unde mi-a oferit un parfum si ceva declaratii de iubire mameasca. cand sa plecam si-a facut aparitia si dl V. ca o floricica, cu o fata nevinovata... suspect. ne-am continuat ziua cu o cina in doi. apoi acasa la depanat amintiri si la timp petrecut cu copii.

roxana, la mine Triglyceridele sunt crescute la 495, de la 234 acum doua luni, limita este de 150. stiu de anul trecut ac ficatul meu e cam gras si putin marit, densitatea problema) . cholesterinul este 214 iar limita e de 200. HDL-cholesterin este 35, limita de 35. LDL-cholesterin este 154, limita de 150. LDL:HDL este 4,4. limita pana la 3,6. Gesamt-Chol:HDL 6,7. iar limita pana la 5.
astept linkul de la doppelthetrz (am scris corect?)

mado, frumoasa floricica Eva. tu esti bine?


asa deci, a venit primavara. semnele sunt varicela, colesterolul, paduchii si alte floricele.

trebuie sa fierb mucenicii, si sa-i condimentez apoi cand s-ao raci. mancare nu mai crosetez astazi.


buflea, eu as risipi ceata in legatura cu relatiile despre care se crede ca sunt ok. desigur in cuvinte cat mai frumoase si elegante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Acuma sa va intreb si eu despre dilema mea:
-vrem sa mergem in vacanta-maxim 10 zile, babrbatu ma inebuneste cu sudul, eu nu mai vreau ca le-am vazut pe toate mai putin pe turks and bahamas, carora o sa le vina randu' ca el vrea musai la soare si la plaje..
-eu vroiam sa mergem la Wistler si sa vedem si vancouver, el nu si nu ca e tarziu, ca se topeste zapada, ca are de zburat si nu are chef, ma rog,motive puerile de ale lor..
-ma gandesc la florida ca nu am vazut-o inca si asa poate sa conduca cum vrea el, desi sunt vreo 20h,si poate bagam si 1 zi de disney pt kids-eu stiu de daytona ca e faina, napples area pt plaje superbe si ceva de vizitat, cum ar fi centru nasa si parcuri acvatice for kids..
Ce imi recomandati voi insa ca sa impac si capra si varza-el sa leneveasca si eu su fii-mea sa vizitam si sa avem mai mult fun, ca dc ne vede pe noi ca ne mobilizam se urneste si el
Multumesc si weekend fain!

Mergi la inceput