Proba de toleranta orala la glucoza in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

TeoTeutza, imi pare rau, eu am avut noroc cu medicul meu de familie si am vrut sa le impartasesc si altora experienta mea. Nu stiu de ce inca se recomanda analiza asta, daca medicii si chiar si asistentele de la cel mai important institut de diabetologie din tara sunt impotriva ei. Asta e... uneori trebuie sa ne frigem noi ca sa-i credem pe cei patiti.
Mai bine povesteste-te tu cum merge sarcina, care -i rezultatul testului, daca tot l-ai facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TeoTeutza spune:

Savvy, presupun ca te referi la analiza Proba de toleranta orala la glucoza. Mi-a venit rezultatul repede.
Glicemia a jeunne: 86mg/100ml- limita maxima 110,deci asta a fost buna
Glicemia la 1 ora 218 mg/100ml- limita maxima 200, deci asta a fost mai mare
Glicemia la 2 ore 107 mg/100 ml- limita maxima 110, deci si asta a fost buna.
Acum astept rezultatul la hemoglobina glicozilata. Bineinteles ca m-am speriat putin fiindca mi-a iesit glicemia la 2 ore mai mare, desi doctorita a zis ca nu e nimic grav ca a iesit asa si am facut si hemoglobna glicozilata. Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

In Franta intradevar se recomanda testul de intoleranta la glucoza tuturor gravidelor.

Dar sunt 2 variante:
1. Prima in care iti face analiza pe nemancate si apoi iei o singura doza de glucoza si care se termina cam intr-o ora maxim.

Daca prima nu iese bine, se face a doua (pe care ai facut-o si tu) care dureaza ceva mai mult, dar nu chiar 4 ore.


Nu te impacienta, chiar daca iti iese un usor diabet gestational, nu e nici o problema, se trateaza cu regim (daca e usor). Eu am avut in timpul sarcinii si a fost ok doar cu regimul.

Iar dupa sarcina a trecut imediat.

Mergi la inceput