Reguli de comportament pentru parinti, pe Facebook

Reguli de comportament pentru parinti, pe Facebook | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Adolescentii sunt conectati pe internet de la o varsta cand noi, parintii - inca nu stiam de asa ceva. Toata ziua posteaza, dau like-uri sau fac sharing cu fisiere. Pentru a tine pasul cu copilul/copiii tai ai creat probabil si un cont de Facebook. Si iata ca se simte deja prezenta parintior cerberi pe Facebook. Conform ultimelor cifre oficiale ale Facebook, mediul social imbatraneste.
Si asta nu e este de mirare, pentru ca este deci timpul sa ne adaptam timpurilor. OK dar cu noile activitati ale unui parinte, apar si primele opinii diferite. Copilul isi creeaza o imagine pe Facebook care conteaza mult pentru el. Asadar, este cazul sa discutam serions: care este cea mai potrivita purtare a unui parinte intru-un mediu social online - precum Facebook? www.desprecopii.com/info-id-11736-nm-Reguli-de-comportament-pentru-parinti-pe-Facebook.htm" target="_blank">Iata parerea adolescentilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

"Mama mea nu are voie sa ma eticheteze pe o imagine sub nici o forma". Eu as spune ca intotdeauna, cel mai corect ar fi sa postam fotografii doar cu noi sau cu acordul expres a celor ce apar in aceeasi poza.

Mie se pare atat de firesc incat ma uit mereu cu uimire la.. realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

pe fb ai optiunea de a ti se cere acordul inainte sa apari etichetat in vreo poza. astfel nu risti sa apari acolo unde nu vrei.
fiul meu are doar 10 ani jumate, are cont pe fb dar inca nu am restrictii la likeuri sau comentarii. e drept ca nu e foarte activ pe acolo, mai mult sta pe minecraft sau creste dragoni si joaca baseball pe fb...


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mi se par reguli de bun simt, valabile si pentru parinti-copii si pentru prieteni/ colegi/ familia extinsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Intrebarea mea este putin off topic: Cum procedezi atunci cand apare pe facebook o poza cu copilul, insotita de comentarii neplacute, in conditiile in care acesta nu are cont pe facebook?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

O raportezi .Si ceri celui care a postat-o sa o scoata.

Mergi la inceput