Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Leti,cu exceptia morcovului pe care eu nu l-am gasit(bio),restul produselor le-am gasit insa n-am cumparat eu..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Vera eu chiar am cumparat un kg(morcovi)-8 lei.Azi i-am facut suc si mi se pare ca sunt mai zemosi si mai dulci decat cei romanesti.Astia de la Lidl sunt din Italia(Almaverde bio) Chiar m-am uitat pe site-ul lor.Tu probabil ai auzit de ei locuind acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Mersi de raspunsuri...da legume si fructe am gasit bio dar carne si oua nu am vazut(ce i drept nici nu am prea cautat pana acum).ce ma Mira pe mine aici e ca nu e fff mare diferenta de pret la produsele bio...ceea ce ma face mai suspicioasa fata de cum eram oricum.de ex bananele 1,59e fata de 1,19e...morcovi 1 e fata de 0,59 mie mi se par ok preturile mai ales acum cand am vazut ca la noi e 8lei kg de morcovi???.
Ina in piete au preturi mult mai Mari si nici nu sunt bio

CE m as mai intalni si EU cu voi....sa faceti neaparat poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Nu-i stiu Leti..adevarul e ca pana sa-l am pe Mattia cumparam totul de la un supermarket,habar n-aveam eu de bio .Adica,tanjeam dupa lucrurile pe care le-am avut in copilarie insa ma resemnasem ca nu mai ai cum sa gasesti..
Oricum,eu tot euri pe paine mananc insa am grija ca pe el sa-l feresc pe cat posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Si eu la fel mananc numai prostii.
Incercam sa-i ferim,macar pana intra in colectivitate si apoi devine imposibil,mai ales daca prietenii isi fac ziua de nastere la Mc D.,etc.
Ii ferim cu produse bio si apoi in gimnaziu nu mai stim cum sa-i ferim de fumat si alte prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Am reusit sa recuperez cu cititul.

La multi ani ( cu intarziere ) Fleur si piersicutele nascute zilele astea.

Nu vreau sa starnesc polemici dar chestia asta cu BIO mie mi se pare un pic exagerata. Pana acum i-am dat legume cumparate din supermarket sau din piata fara sa imi fac griji daca sunt bio sau nu.
Am avantajul de a sta la curte si voi planta cateva legume in gradina dar nu cred ca vor fi suficiente sa trecem iarna. Ii voi da pui de curte dar si ala e crescut cu concentrate.

Si i-am dat si gluten pana in 6 luni. Merele nu le mananca decat daca au putin biscuite. A gustat si paine si mamaliga. Atat timp cat in familie nu avem istoric de alergii nu vad de ce nu ar gusta si ea putin din fiecare. ( mai putin carnea de porc)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Noi ne chinuim cu inca 2 dintisori , este tare nervos . Exersam mersul , daca s-ar putea ar dormi in picioare

Nici eu nu cred in bio , chiar acum a fost reportaj la TV cu acest bio dus la analize , apa de ploaie cel putin la noi in tara . Incerc pe cat posibil sa mancam de la soacra=mea din curte , macar pana face 3 ani . Dupa aceea D-zeu cu mila , sa ne apere .
Am inceput si eu sa-i cam de toate sa manance , exact ca si tine Zizou , fara porc . Daca am facut o supa cu galusti , sau un pilaf . Le gatesc fara sare . Ia placut maxim ce avem noi in farfurie .
Eu folosesc cu succes razatoarea " pestisor " nu mi se pare greu si tocmai bine ca nu iese chiar fin . Asa invata si el sa mai dea mancarea in parti , sa nu mai inghita precum gansacul . Gluten de la 6 luni, rontaie la cate un covrig sau codru de paine .

Multi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ile, faza cu razatoarea de sticla e urmatoarea. Am incercat sa-i fac marul cu blenderul si e prea mica cantitatea ca sa se faca pasta si am intrebat si eu in stanga si in dreapta si am zis sa incerc si razatoarea de sticla a bunicii care este minunata pt mar, se razuie usor, fin si repede si nici nu oxideaza asa repede. Insa cred ca mi-a scapat si cateva bunatel3 mici de tot, dar cate nu-i plac Onutei.... Cred ca o sa revin la blender ca o sa-i bag si cerealele in fructe si atunci va fi cantitatea mai mare de mixat, oricum am o strangere de inima dupa ce mi-a facut caca cu sange dupa cereale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Eu o parte din produse bio le am de la ai mei(mere,dovleac,pui,curcan,oua,etc).Ei si-au facut casa langa bucuresti si dupa preinfarctul tatalui meu au inceput sa cultive in curte si sa creasca si pasari.Eu nu suport pasarile de curte la gust,iar curcanul nici atat.
Si taica-miu fiind medic daca cu mine a pierdut controlul la cate porcarii mananc incearca sa-l alimenteze bine pe bb.
Anul asta cica pun toate legumele ca multe i-am dat din piata.
Nici eu nu eram cu trend-ul BIO dar daca tot au ei merg pe asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Nici eu nu eram cu bio si eram total ignoranta in privinta asta dar m-am schimbat dupa un eveniment of course

Gustul se educa , cu greu e adev

Ai mei beau suc de sfecla de ex dar vreo 18 luni mi-a luat sa il accepte

De ex de cand cu cura am luat indulcitor de stevie, de la plafar, este un altfel de dulce, nu ca nenorocirea de zahar, si m-am obisnuit cu el in cateva sapt

Pe i vreau sa o cresc cu bio cat se poate, am luat muuuulte pastile in sarcina, am facut eco cu duiumul si ma gandesc ca este afectata.De aceea vreau sa o si alaptez cat se poate

In rest, Bunul Dumnezeu sa ne apere si sa ne ajute

Din pacate bunica materna este pe stil vechi si ii rasfata cu danonino si cremvusti

Si mi i-a invatat la zahar cat cuprinde si desene non stop, dar asta e nimicbpe panga cat ne ajuta, e adevarat , nu am ce sa fac

Mergi la inceput