Ciuperca pielea capului-adult.Remedii?

Ciuperca pielea capului-adult.Remedii? | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

De vreun an de zile,am pe pielea capului niste coji si un fel de bubite,plus ca ma si maninca Am fost la dermatolog de vreo 3 ori,am facut diferite tratamente:nizoral simplu,nizoral asociat cu un lichid uleios care se lasa pe cap 12 ore,bluecap,etc...si nimic,nici un rezultatA avut cineva asa ceva si a gasit remedii?Va rog mult,ca deja nu mai suport,mai ales ca o parte din bubitele de pe cap au migrat spre frunte,si tot timpul sint buboasa...
Multumiri anticipate

Iren&Bogdanelu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Ai incercat si cu SELSUN?E un sampon ca si Nizoralul dar e mai puternic.

Claudia&Laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Poti sa rizi de mine, ai incercat sa faci un ceai din tutun si sa tamponezi pielea cu el?
Eu am luat o nenorocita de ciuperca m-am tot spalat cu diverse sampoane si diverse preparate facute dupa retete, nu s-a lasat dusa, arata ca niste bubite.


There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Sau sampon Ducray, se gaseste doar la farmacii si e vreo 2-3 sute de mii.

SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Aceeasi problema, trece doar daca ma spal cu Selegel, un sampon de la Ducray; sunt convinsa ca e o solutie temporara, dar n-am gasit alta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by claudia_2803

Ai incercat si cu SELSUN?E un sampon ca si Nizoralul dar e mai puternic.

Claudia&Laurici


N-am incercat cu selsun,nu inca, acu folosesc bluecap,dar nu vad nici un rezultat,dupa o luna de folosire...
Coral,de unde iau tutunul si cum se prepara ceaiul?

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Nu mai stiti si alte remedii,chiar si naturiste?Ca daca tot plec vineri in tara,sa cumpar de acolo tot si sa le folosesc pe rind,pina cind scap de nenoroci ta asta de ciuperca!

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Eu stiu un tratament cu 10 aspirine pisate si amestecate cu 250 ml sampon dupa care te speli cu sapun cu sulf.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

mei fetelor din ce ziceti voi eu cred ca e vorba de psoriazis capilar precis si eu sunt cam veterana in asa ceva .si solutii sunt mai multe: local in primul rand trebuie folosit un sampon gen nizoral desi top este selsun blue cel fabricat in state se gaseste in supermarketuri acolo la numai 8 dolari 330 ml si este mai bun calitativ decat cel din farmaciile de aici.
2. inainte insa se face 3 saptamani tratament cu dermovate solutie capilara , nu ingrasa parul se puncteaza pielea capului si se maseaza usor de 2 ori pe zi.
polorma pe gurita se ia calciu, vit e si vit a plus d2 la greu se scoate cat se poate cafeau a si tutunul si cola si deasemenea orice fel de excitante.
Asta ar fi in linii mari. Acum despre eaa boala " sau ciuperca cum ii spuneti voi"
1 prima veste trista e ca daca ai facut-o odata nu mai trece . este o boala pe fond nervos care va reveni de fiecare data cand vei intinde coarda prea mult.
2 nu se ia nu se da mai departe
3 daca nu o tratati se va intinde mai mult
4 se face si pe alte zone ale corpului care se trateaza diferit
5 remedii naturiste nu stiu insa exista o clinica psorimiss care se lauda ca rezolva asemenea probleme si s unt dispusa sa incerc si eu.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Conform acestui articol http://www.inoan-press.com/san/noi/a071.html
se pare ca nu am psoriazis,sau daca doamne fereste am,e inca in faza incipienta.Dar ma pune pe ginduri,mai ales (se pare )ca apare pe fond nervos,or eu am facut chestia asta dupa ce am nascut,si a fost o perioada de cosmar -venirea socrilor,influentarea in rau a sotului meu pentru o perioada,etc...
Conform acestui articol,mi s-ar potrivi, oarecum, psoriazisul cu pete:
-coji in cap,mincarime,iritatii
-zona din jurul narilor este rosie si se cojeste mereu
Alte "coji" n-am mai observat nicaieri...ma intreb totusi daca faptul ca "jos" imi apare periodic cite-o buba -care nu e herpes si nici alta chestie contagioasa- are vreo legatura cu asta.Ginecologul a spus ca e o ciuperca,atit,dar tratamentul pt asta a dat rezultate trecatoare,din pacate.
Oricum,primul lucru,sau,ma rog,printre primele,este sa ma duc la un dermatolog bun din tara.Aveti cunostinta de vreunul?Ca sa merg la sigur,sa nu mai stau sa caut,ca si-asa n-am prea mult timp la dispozitie.Precizez ca o sa stau in Bucuresti.Multumesc anticipat

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blondutza spune:

Iren, daca spui ca e cu pustule cu lichid poate fi psoriazis, daca nu poate fi dermatita seboreica. Vestea proasta e ca nu exista tratament sa te scape de ele definitiv.
Vestea buna e ca poti s-o controlezi cat de cat. De Nizoral iti spun doar ca dupa parerea mea cel din Romania e mai bun ca cel din state fiindca are 2% ketoconazol in timp ce cel de aici, din state, de la supermarket are doar 1% , cel cu 2% se da doar cu prescription. Oricum si unul si altul dupa o vreme nu mai au nici un efect. Are legatura cu nervii si stresul dar din pacate nu are nici o legatura cu cafeaua, cola sau mancarea la fel ca acneea. Astea-s basme vechi de-o suta de ani :-)
Pe mine in tara ma ajuta foarte mult mersul la mare, era incredibil cat de bine imi facea sa stau cu sarea aia uscata in cap. Eu zic ca e o alternativa foarte buna la tratamentu ala de la marea moarta :-).
Pe fata poti incerca un unguent cu hidrocortizon slab care amelioreaza mancarimea (oribila de altfel) si reduce inflamatia dar nu in exces. Pentru pielea capului mi-am luat din Ro si ia-ti si tu unguent Locoid tot cu hidrocortizon dar mai puternic.
Eu am ajuns la o doctoritza foarte renumita si mi-a zis vestile alea 2 care ti le-am spus eu la inceput:-)
Si tot din experienta, iarna e mai rau si-n sezonul cald mai bine...
zi-mi daca te iti mai putem spune ceva...

Mergi la inceput