Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_popa27

Cris si mie mi-a fost greu sa renunt dar deja 2 prietene mi-au zis ca au ajuns la bijutier sa le taie de pe deget si am zis sa nu ma risc. Si a mai zis si Paula ca e si le-a scos deja. Le-am pus bine (port si inelul de logodna) si pana la vara ma asteapta ele


22+
viitoare mamica de Medeea


Eu am scos-o demult, pt ca nu-mi dadeam niciodata verigheta jos si nu-mi dadeam seama cand ma umflu la maini si nu voiam surprize. Daca verificat in fiecare seara, nu cred ac se poate ajunge la taiat de pe deget.

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 20+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mie inca mi-e buna ca la inceput , ma refer la verigheta , dar daca mi-i se vor umfla mainile cu siguramta am sa o scot ...decat sa o tai mai bine la pastare pana revin la forma initiala...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

22 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Paula asa am zis si eu ca eu tot insistam sa o las . Nu pot sa zic ca ma strangea. Eu o incercam in fiecare zi si dimineata o scoteam ceva mai greu dar dupa o ora, doua era iar larga . Nu stiu daca era de la pozitia de dormit pt ca dorm fortat pe mana stanga si de multe ori imi amorteste in timpul noptii. Nici nu am testat-o asa in fiecare dimineata, inainte de sarcina dar am zis sa nu risc mai ales ca si tu ai zis ca ai scos-o. Una dintre fete a zis ca a tot amanat s-a umflat brusc de la o zi la alta si a ajuns sa o taie, dar din cate am inteles ea a patit de s-a umflat si numai pe o parte , un singur picior si chestii de genul asta.

22+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ama zic si eu precum Paula, aprinde-ti una, trage 2-3 fumuri si gata, decat sa te gandesti non-stop la asta, nici n-o sa-ti priasca prea bine, dar cateva fumuri nu fac nimic, nu e nicio nenorocire; si pe mine prin S24 ma apucase si am fumat 1-2 tigari si apoi gata, mi-a trecut!

Dariana eu stiu ca nu prea e OK sa iei tarate de psyllium in sarcina si alaptare, eu am luat in sarcina trecuta prin S24 timp de cateva saptamani Duphalac pentru ca nu se mai putea, am patit-o cu o criza hemoroidala de nu mai puteam sa dorm si a trebuit sa iau tratament cu Detralex, Procto-glyvenol si crede-ma mai bine iei ceva acum decat sa stai asa ca pot sa apara alte probleme, dureri de burtica, te balonezi etc. dupa ce trece etapa asta renunti la Duphalac(lactuloza).

Dana ma bucur ca e bine, ce-a fost mai greu a trecut, se vede ca e tanar si lupta si organismul lui; insa de acum inainte sa nu faci greseala mea, mereu sa folosesti ceva, ori zgarda anticapuse ori Frontline (eu ii luam zgarda Scalibor, imi zisese dr ca e cea mai buna, dar nu e eficienta decat vreo 3 luni nu 6 cum scrie in prospect, daca n-o schimbam dupa 3 luni gaseam capuse pe caine ; oricum e mai bine decat Frontline care nu s-a mai dovedit atat de eficient si trebuie pus la maxim 3 saptamani deci te duce mult mai sump). Dr mi-a zis ca recent s-a demonstrat ca rezista capusele si la temperaturi de -10grdC, deci e un mit faptul ca iarna te fereste de capuse si de aceea trebuie protejat cainele practit tot timpul, dupa cum vezi cum da prima raza de soare ele incep sa se inmulteasca Eu am patit-o cu capusele si cu picea mea, am gasit capusa pe scalpul ei cand avea 2 luni, deci s-a catarat pe carut si a urcat in landou (ea dormea f mult in parc si parcam carutul pe iarba la umbra) am fost f f stresata atunci, i-am facut analize si i-am dat tratament antibiotic, mai ales ca era plin de cazuri de boala Lyme la TV numai asta auzeai cati copii au mai fost infectati cu borrelia

Deci aveti mare grija si la copilasi ca sint f periculoase, transmit f multe boli si eu numai cu sprayul anti-capuse umblu dupa mine de cand da caldura

Urasc capusele!!!



Happy Mom si S21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Yvyana nu stiam ca Frontline nu isi mai face efectu. Bine ca mi-ai spus ca acum o sapt i-am pus. O sa cumpar zgarda cu siguranta. Nu mai risc. Doc inca mai vrea sa il mai tina inca 3 zile la perfuzii. Maine mai cer parerea unui prieten veterinar pt ca totusi 5 mil pe zi nu e de ici de colo. Ms de sfaturi si acum sunt aproape sigura ca va fii bine Capusele astea sunt nenorocite si pt noi. Mie imi e tare frik si cand o fii bebe sa mearga cred ca o sa fiu o mamica disperata nu te duce acolo nu face aia

21+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dariana29
Fetelor, eu o iau razna cu constipatia asta! Trec si 5 zile fara sa rezolv problema. Schimbarile in alimentatie nu au niciun efect,nici prunele, kiwi, apa cu lamaie dimineata etc. In disperare de cauza, in ultimele 2 seri am luat Herbolax, cate 2 pstile. Fara efect.


Subscriu la disperarea ta! De 4 zile nici la mine nu se intampla nimic ... Si eu iau de 1 saptamana sirop Duphalac ... azi a incercat si sotul meu ... sa vada daca e bun siropul sau nu ... a mers cu succes de 3 ori la baie

E drept ca eu iau ceva calciu si alchemilla pentru sangerari ... sper ca nu au si astea ceva contributie la constipatia mea

17+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui unidanad

Yvyana nu stiam ca Frontline nu isi mai face efectu. Bine ca mi-ai spus ca acum o sapt i-am pus. O sa cumpar zgarda cu siguranta. Nu mai risc. Doc inca mai vrea sa il mai tina inca 3 zile la perfuzii. Maine mai cer parerea unui prieten veterinar pt ca totusi 5 mil pe zi nu e de ici de colo. Ms de sfaturi si acum sunt aproape sigura ca va fii bine Capusele astea sunt nenorocite si pt noi. Mie imi e tare frik si cand o fii bebe sa mearga cred ca o sa fiu o mamica disperata nu te duce acolo nu face aia

21+
Dana


Eu toata vara trecuta nu am lasat-o pe iarba
Pe urma cand am vazut ca nu am de ales si nu pot ocoli iarba mereu i-am dat pe picioruse si pe sandale non-stop cu Autan si stateam si eu mai linistita!

Dar cand vad parintii prin parcuri cum aseaza bebelusii pe iarba mi se face rau!



Happy Mom si S21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Ana La multi ani !

Despre subiectul educatie as avea multe de spus,numai ca e cam greu sa scriu
Am fost si eu in situatia cand vedeam diferiti copii cu fel si fel de toane si nu mi se parea tocmai ok.Sti cum e...inainte sa nasti te uiti la un copil care da cu curul de pamant,vai ce copil rasfatat.....mai tarziu copilul tau are un an si vine unul de 1 an jum si il loveste poate,iti trec tot felul de ganduri de revolta....si tot asa ,ai pretentii mult mai mari la copii mai mari decat copilasul tau,desii mai devreme sau mai tarziu toti trec prin diferite stari,fiecare pentru o anumita varsta.
Cat despre educatori,profesori,eu sunt de parere ca au un rol f important in viata copiilor nostrii. Eu ma sfatuiesc cu educatoarele copilasului meu,pentru ca impreuna ii putem modela comportamentul.Ele au mai multa experienta cu copii si chiar ne pot invata multe. Ganditi-va ca ele invata in jur de 20 de copii odata si multe lucruri care noi nu reusim sa invatam un copil.Eu vorbesc cu educatoarea cum am putea rezolva anumite probleme de comportament,sau de ce crede ca are anumite iesiri . Daca acasa are un comportament mai ciudat,intreb daca la gradinita s-a schimbat in vre-un fel. Consider ca legatura intre educator-parinte e f importanta.
Despre "bataie"(am puso in ghilimele ca nu ma refer la bataia de pe vremuri,cu nuiaua,cu cureaua,cu liniarul si alte obiecte ce se foloseau pe vremuri, ci ma refer la o palma la fundulet sau ciufulit un picut ) eream total contra pana nu demult. Daca auzeam pe cineva ca face asa ceva,mi se parea strigator la cer.Dar mi-am schimbat parerea,cateodata si eu mai imi ies din fire,mai ales atunci cand face anumite pozne de-mi sta inima in loc.Prefer sa-i dau o palma la fund atunci cand nu ne mai intelegem si risca sa se loveasca. Si nu cred ca exista parinte care sa-si certe copilul sau sa-i dea o palma la fund si sa nu i se franga inima.Si cand incerc sa stau suparata pe el si sa fiu mai autoritara mi se frage sufletul.
Si cum spuneti ca in educatia copiilor conteaza doar cum gestioneaza parintii problemele. In educatia copiilor intra si toate persoanele apropiate din jurul lor.De exemplu eu ca si parinte il invat ca un lucru este rau si cand e cu bunica ,bunica il lasa sa faca acel lucru,copilul nu mai intelege daca e rau sau bine.
Cat despre copii cuminti,cred ca toti avem copii cuminti,dar ca orice copil,au si ei diferite stari si trec prin multe etape caracteristice varstei.
Nu neg nici faptul ca in ziua de azi copii sunt mult mai rasfatati,din frica parintelui de a nu traumatiza copilul.
Sunt f multe de spus pe tema asta,dar ma lasa si neuronii la ora asta.



Mony de Denis Adrian (01.08.2009) + 21+

puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Gata am mai aruncat si eu un ochi in picasa, am updatat cu S21+ si am admirat toate burticile frumoase!

Ama, Bobitza sint f f frumoase rochitele, mie insa nu-mi vine sa investesc bani in asa ceva, mai ales ca alt bb nu intentionez sa fac (prea curand) si mie nu-mi stau deloc bine rochitele de genul baby-doll pentru ca sint scunda si arat ca un balon; voi puteti sa le folositi si dupa aceea ca va sta bine; eu vreau sa investesc minimum in garderoba acum, nunti/botezuri nu am, imi iau o pereche de pantaloni scurti si cateva tricouri pentru la vara si gata! Si asa ma balenesc intr-un ritm ametitor

Doxy eu nu vad kg in plus deloc! Ai niste picioare subtiri si sexy eu deja am depasit masura cu fundul si soldurile, nici nu intra in discutie fusta mini
La fel si pentru Diana, Ele mie nu mi se pare ca v-ati ingrasat deloc, numai eu am crescut si prin alte parti nu numai la burtica, desi am 6 kg puse, inca nu e f alarmant, dar de acum incolo stiu cum ma voi umfla

La subiectul educatie nu ma bag, dupa cum zicea si Ele cel mai simplu e sa dai sfaturi si sa arati cu degetul! Fiecare isi educa plodul dupa cum il taie capul! Eu sint in mare parte de acord cu Paula, nu mi se pare deloc OK violenta fizica, nu o aprob, nu o practic, dar cred ca cel mai daunator este abuzul emotional si psihic; cate n-am vazut si auzit prin parc pe la divesre mamici, pur si simplu uneori ramai perplex de comportamentul unora fata de proprii copii, despre jignirile sau umilintele la care ii supun, incat consider ca in cazul asta mai bine le da o palma la fund si ar face mult mai putin rau decat sa-i numeasca "fatalau/tantalau/fraier" sau "esti tampit!", "te impiedici ca idiotul!" si altele mult mai grave, dar nu le mai insir acum la ora asta (pe o mamica asta vara am auzit-o cum tipa la ala mic ca daca mai face asa ceva ii scoate dintii unul cate unul , dar de lovit nu l-a lovit, cel putin nu in public).





INTERZIS POFTICIOSILOR!!!

Ama asta am papat in seara asta, salata de spanac verde cu ceapa verde, rosii cherry, masline si mini mozzarella balls, bineinteles asezonata cu piper, ulei de masline extravirgin, aceto balsamico si putin busuioc (uscat, de la mama din gradina ca verde nu aveam, dar a fost f aromattt). Cred ca daca nu mancam si vedeam poza salivammmmm...
Dupa am dat-o in bara cu niste clatite decadente cu multa nutella si banana extracoapta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Mony yvyana numai noi suntem cucuvele la ora asta .
yvyanaarati suuuppperrr . Numai burtica e de tine!
Pe mine nu ma sperie kg in total dar ma sperie cantitatea saptamanala . Un kg pe saptamana mi se pare mult pt ca mai e atat timp si toata lumea vb de ultimele luni cand se pune fara oprire. Si daca as pune in ritmul asta constant, am timp sa mai strang inca 18 . Sper sa se mai domoleasca. Azi e ziua mea de cantarit si de-aia ma apuca tragedia ..pana maine imi trece.
Azi am 6,300 sapt 22.
Mony e din ce in ce mai rara atitudinea asta din partea parintilor fata de profesori.


22+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput