Fiv Turcia - 5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Hatice, asa este pisica este stapana casei, noi suntem doar vizitatori - colocatari
Bebel sunt aici cu ochii pe monitoare luni
Cristina ma tot gândeam aici... Hmm, pe la sfârsitul saptamanii viitoare si de la tine beta mare?!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Nu Nanne, ar trebui sa-l fac pe 10, duminica. Asa ca luni dimineata ma urc pe cai si la intepat ma opresc.
Apropo stie cineva un laborator care sa dea rezultatul la Beta la un timp rezonabil dupa recoltare? Pana acum am facut la clinicile care mi au facut transferurile si imi dadeau f greu raspunsul. L am primit si dupa ora 20:00. Nu cred ca ma mai tin nervii sa astept atat.
fetele.

2 IUI nereusite Clinica de fertilizare Bucuresti, 1 FIV, 2FET nereusite Genesys Bucuresti. Sotul 30 ani, OK, eu 36, relativ OK - trompa dreapta putin permisibila, trompa stanga se banuieste obstructinata. Ovar stang rasucit dupa uter. Nici o sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Deci o sa urmeze doua zile de luni cu emotii pozitive!
Eu cred ca toate laboratoarele mari - Synevo, RM, CMMB, chiar si Medlife - dau rezultatul in aceeasi zi; la unele se plateste taxa de urgenta.
Eu as face si progesteron in aceeasi zi.
Auzisem si de Victor Babes, dar nu stiu...
Important este sa folosesti acelasi lab si pentru analiza de la 48 de ore! Si asta pentru ca fiecare lab foloseste setari diferite si te-ar putea speria ca ar fi ceva in neregula in privinta dublarii si nu-i cazul. Din proprie experienta, of course
A, daca nu primesti rezultatul pana in ora 14, sa suni sa întrebi care e stadiul.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

O duminica frumoasa va doresc!
Nanne ce indica progesteronul si ce valoare tre sa aiba?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok, sotul 31,5 ani, azoospermie obstructiva.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - o minciuna
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozititiv
DOAMNE AJUTA-NE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna,
Sper sa zic cat de cat ok...
Progesteronul este unul din hormonii feminini. In mod normal se produce dupa ovulatie de "corpul galben". El ajuta la cresterea frumoasa a endometrului, dar o si mentine, lucru care ajuta la suportul sarcinii. De asemenea, ajuta la relaxarea musculaturii uterului - lipsa contractiilor care pot duce la avort.
Din trim. 2 producerea de progesteron este preluata de placenta...
In cazul FIV, nu exista corp galben, deci nu se produce natural progesteron, de aceea luam diverse suplimente sub forma de gel, ovule, pastilute, injectabil... in timpul trim. 1. In cele mai multe cazuri, începând cu trim 2 se începe reducerea suplimentarii si chiar se scoate. E in functie de situatie...
Despre limite chiar nu stiu, deoarece fiecare lab foloseste propria scala si/sau unitate de masura, dar cred car trebui sa fie mai mare de 10 ng/ml.
Cand am facut eu analiza aveam 140, iar limita max. a lab pt trim 1 era 147, deci cred ca era de bine.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinaddr

Nu Nanne, ar trebui sa-l fac pe 10, duminica. Asa ca luni dimineata ma urc pe cai si la intepat ma opresc.
Apropo stie cineva un laborator care sa dea rezultatul la Beta la un timp rezonabil dupa recoltare? Pana acum am facut la clinicile care mi au facut transferurile si imi dadeau f greu raspunsul. L am primit si dupa ora 20:00. Nu cred ca ma mai tin nervii sa astept atat.
fetele.

2 IUI nereusite Clinica de fertilizare Bucuresti, 1 FIV, 2FET nereusite Genesys Bucuresti. Sotul 30 ani, OK, eu 36, relativ OK - trompa dreapta putin permisibila, trompa stanga se banuieste obstructinata. Ovar stang rasucit dupa uter. Nici o sarcina.


La Centrul Medical Matei Basarab, cu taxa de urgenta 10 lei se da rezultatul in 2 ore. La receptie trebuie sa lasi adresa de mail si cand se inchide analiza intra pe mail. Si eu stiu asa cum zice Nanne de Victor Babes, unde se face chiar si duminica, insa nu stiu prea multe amanunte.
Bafta multa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumesc Nanne, m-ai scos din ceata
Inteleg ca daca la prima testare a progesteronului e in grafic, nu tre repetata si ea la 48 de ore, nu? Eventual la prima eco?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok, sotul 31,5 ani, azoospermie obstructiva.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - o minciuna
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozititiv
DOAMNE AJUTA-NE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Nu, nu se mai repeta decat daca e chiar nevoie. Oricum toti medicii cer doar beta prima data. Cea din urma ar arata ca totul e in regula...
Analizarea progesteronului este doar o masura de precautie.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Bonjour d-nelor,

hai ca, m-am mobilizat sa fac niste mici completari, in legatura cu prg:

nanne, sigur ca exista corp galben (pe scurt, produs de foliculul dominant, dupa ovulatie) in caz de fiv; la fiv, in urma stimularii hormonale, se matureaza mai multi foliculi decat la un ciclu nestimulat, asa ca, in urma punctiei (= ovulatie), raman, in principiu, atatea corpuri galbene, cate ovo ai avut (in cazul tau, parca 4, right?); acestea toate, secreta progesteron, pana spre sf. trim I, cand rolul respectiv va fi preluat de catre placenta;
singurul caz de "fiv" unde nu exista corp galben, este cel cu ovule donate, care, de fapt este un FET (doar transfer de embii) si se face intotdeauna pe ciclu suprimat (cu diphereline, decapeptyl, AC, etc), deci nu exista ovulatie-> nu exista corp galben-> corpul nu secreta singur prg..
motiv pt care, fetele care fac cu donate, au prg mic, si trebuie sa suplimenteze prg vaginal/oral/injectabil (functie de schema) pt a putea sustine o posibila sarcina..
acelasi lucru se intampla si la un FET, care nu se face pe ciclu natural (cum face PK), ci suprimat (la Sibiu, de exemplu);

la un fiv normal, desi organismul produce prg, se suplimenteaza pt a ajuta embrionii (cultivati in vitro) sa nideze, pt relaxarea uterina, etc (e.g. tot ce-ai enumerat, mai sus)..prg este un hormon necesar, pt dezvoltarea unei sarcini viabile

in afara de donate, analiza prg e facultativa, dar, vb aia..nu strica sa vezi ca e in limite normale (mai sunt cazuri, mai rare ce-i drept, cu deficit de faza luteala, unde suplimentarea prg, devine, mandatory)..

o duminica excelenta, va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Lara - esti o comoara la casa omului!
Multumim pentru clarificari!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput