Analize proaste copil 7.5 ani

Analize proaste copil 7.5 ani | Autor: AdiS

Link direct la acest mesaj

Nu credeam sa ajung sa deschid un subiect aici.

Fii-miu s-a simtit rau saptamana asta. Intr-o seara a acuzat dureri de picioare. A doua zi dimineata nu putea merge pe picioare. Il dureau genunchii si in spatele gleznelor - articulatii. Medicul de familie ne-a dat analize de facut. Rezultate proaste. A primit rezultatele si tocmai ce m-a sunta in seara asta sa imi spuna sa mergem maine neaparat la spital, Matei Bals. Iata cateva rezultate:

Creatinkinaza - 2763 fata de valoare normala <=308

TGO - 152 fata de valoare normala < 50
TGP - 70 fata de valoare normala < 44

Nr leucocite - 3.12 fata de valoare normala 5 - 14.5
Nr. eritrocite - 4.95 fata de valoare normala 3.8 - 4.9
Hematocrit - 41.5 fata de valoare normala 33 - 41

Reticulocite - 10.4 fata de valoare normala 30-120
Fractia reticulocitelor imature - 0 fata de valoare normala 2.3 - 13.4
RET-He - 25.1 fata de valoare normala 28 - 35

Calciu ionic - 3.96 fata de valoare normala 4.2 - 5.2

Mai sunt si alte analize. Deocamdata nu avem rezultate la exudat.

Simptome: vineri noapte febra, sambata ziua raceala cu dureri de gat si amigdale. A facut des amigdalita. Marti seara dureri de picioare, Miercuri nu putea merge. Joi analize. Vineri repetare analize la TGO si TGP.

V-ati lovit de asemenea probleme? Ce ar insemna? Mi-e rau.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdiS

Nu credeam sa ajung sa deschid un subiect aici.

Fii-miu s-a simtit rau saptamana asta. Intr-o seara a acuzat dureri de picioare. A doua zi dimineata nu putea merge pe picioare. Il dureau genunchii si in spatele gleznelor - articulatii.

V-ati lovit de asemenea probleme? Ce ar insemna? Mi-e rau.



Da, la gripa. Tocmai am experimentat sss ceva cu Henrik saptamana trecuta. Diagnosticul dr. A fosst gripa.
Nu stiu sa iti spun nimic referitor la valorile analizelor pt ca aici nu se fac analize de sange la copii decat in cazuri foarte grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Asa m-am gandit si eu si mi-au mai spus si altii.
Treaba e serioasa, mi s-a spus la 10 seara sa mergem a doua zi la spital. La infectioase. Asta pentru a nu interveni ceva mai nasol intre timp.

Analizele de la urina au iesit si ele nashpa.

Recunosc ca ultimele analize le-a facut aku' 3 ani cand a fost internat pentru operatie de hernie si pe care de altfel nu le-am vazut decat prin cuvintele "e in regula, il operam".

Mi-am mai revenit dar de la Creatinkinaza aceea mare il verific din 5 in 5 minute sa vad daca e in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Este o viroza acum care face ravagii,darama oameni mari de-i pune la pat.

Asa de proaste analize a avut Eva cand avea citomegalovirus.
S-au reglat dupa ce a disparut virusul din organism.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Neaparat la Matei Bals. Sunt doctori foarte buni,dar īntreab#259; si de o dr.pe care o cheam#259; Angela,scunda,par ondulat ,foarte frumoasa.Are copii de vārsta baiatului tau si o data in plus #537;tie cum sa abordeze.Am fost acum trei ani cu copilul de #537;ase ani,cu gripa porcine,cu un plaman atins bine si am plecat in trei zile recuperat. Durerile la picioare sunt de la un piesei de febra. Nu intra in panica. Dup#259; asta,aten#539;ie foarte mare la sistemul imunitar. S#259;n#259;tate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Poate fi si borellia.Cat am stat internata la Bals cu fii miu,am intalnit o fetita cu borellia cu aceleasi manifestari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Cum mai e baietelul?
Poate spun o prostie, dar eu m-am gandit prima data la Streptococul Betahemolitic...ai spus de gat inflamat, si dureri articulare, stiu ca acest nenorocit de streptococ se localieaza si in articulatii. In schimb nu stiu absolut deloc ce semnifica valorile analizelor, de-aia zzic ca as putea spune aiureli...

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Am revenit de la spital.

Doamna doctor de acolo a fost foarte relaxata. Vazuse analize si mai proaste de atat. Ne-a trimis acasa, cu diagnosticul GRIPA. Chiar si antibioticul pe care ni l-a dat medicul de familie il considera in plus. O sa continui sa i-l dau. Dupa ce am sunat sa spun ce am facut la spital, m-a intrebat daca ne-a testat ce fel de tip de gripa ar fi. Nu l-a testat. Nici mie nu mi-a trecut prin cap sa intreb.

La streptococ betahemolitic se gandea medicul de familie.

Stam cu ochii pe el. Aku' a inceput sa miste si a inflorit dupa excursia de la spital.

Multumesc mult de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Adi, sanatate multa. Gripa asta e f pacatoasa, tine o saptamana cu febra mare si somn. Nu as da antibioticul.
Fetita mea a avut-o. a avut o saptamana febra 40. Apoi a trecut ca prin farmec. Am tratat-o cu antitermice Si vit C si a fost ok.


Vicky, Printzesone and BB (31+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Adi, leucocitele ii sunt usor scazute, deci e vorba de un virus. Daca ar fi fost infectie bacteriana, leucocitele ar fi fost crescute. Fiind vorba de virus si nu de bacterie, antibioticul nu ajuta cu nimic. Eventual ii poate face rau, afectandu-i flora intestinala. As zice sa crezi mai degraba drita de la Bals decat dr de familie, dar faci cum crezi. Sanatate multa copilasului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Adi, leucocitele ii sunt usor scazute, deci e vorba de un virus. Daca ar fi fost infectie bacteriana, leucocitele ar fi fost crescute.


Bune observatiile astea. De cand nu am mai avut asa probleme cu sanatatea nu mai stiu interpretari din acestea.

In alta ordine de idei, am terminat antibioticul din sticluta asa incat am terminat si cu el.

O intrebare daca se mai poate: sa il mai intepam odata pentru a-i reface analizele dupa ce se presupune ca s-a facut bine?
M-au terminat valorile acestea. As vrea sa stiu, asa, un baseline ca au fost bune la data X. Cand am fost la spital am fost intrebati cand i-am facut ultima oara analizele. Ori noi nu i le-am mai facut de ~ 3 ani, ultima experienta fiind tot la spital si deloc incantatoare ca am ramas marcati noi astia mari daramite el.

Mergi la inceput