Clubul "babelor" FIV-oase 74

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

vreau bebel,asa este...sunt femei care se chinuie mai mult.
dar...nah...cum nu amvem incotro...fiecare ne jucam cum credem si stim mai bine cartea.
tu trebuie sa crezi in sansa ta-am citit putin pe la fiv in Turcia si am vazut ca astepti un Beta-ti-l doresc urias...presupun ca ai facut FIV ca din cate imi aduc eu aminte sanse la natural la voi nu prea sunt.
oricum cred ca in fiecare dintre noi exista o voce care ne spune pe unde s-o luam cat sa inaintam pe un drum si tot asa...asa ca tot ce trebuie sa faci este sa-ti asculti vocea launtrica.

velvet,nu,nu,nu....mi-as dori sa nu mai aud asa ceva.
ce inseamna prea "mica"???
suferinta unui om nu poate fi cuantificata...e cumva data de numarul incercarilor nereusite???de anii de incercari???nu cred.
da...sunt unele fete mai incercate decat altele dar asta nu inseamna ca alea mai "norocoase" tre' sa stea cuminti la colt si sa nu spuna ceva de teama sa nu deranjeze.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Samira..cuvintele nu ma ajuta sa spun ce simt, imi pare rau, m-am gandit la tine mereu si am sperat sa fii bine.
Esti o adevarata luptatoare, calita in lupta grea, din pacate.
Iti doresc multa sanatate, pace, liniste si putere sa continui.[flo]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sami da,eu m-am gandit mereu ca durerea mea e mai mica sau altfel,pt ca nu am niciun FIV...eu sunt la inceput pe taramul asta si ma rog sa reusesc.asa cum ma rog pt toate fetele de aici,si pt tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

si pentru ca nu vreau sa devina atmosfera trista pe aici va povestesc cea mai amuzanta intamplare de acolo...am cautat-o in mail,in sent ca la vremea respectiva am povestit-o "fetelor mele"
vrea sa explic ce inseamna "fetele mele":
m-am gandit deseori la voi insa am simtit nevoia sa fac un pas inapoi si sa ma detasez o vreme de forum si sa ma eliberez de toata incrancenarea pe care o adunasem in suflet,frustrata fiind de lupta asta inegala si incorecta.
toate imi sunteti dragi insa doar cu cele cu care am stabilit si dezvoltat o legatura de prietenie reala,in timp,dincolo de hotarele forumului am pastrat legatura in aceste luni.
ele au fost foarte delicate si nu mi-au povestit despre evenimentele de pe forum desi ne-am auzit saptamanal la telefon...cu siguranta in ideea de a ma proteja si le multumesc pentru ca n-am facut-o pana acum.
trebuie sa va spun ca in perioada aia...au fost extrem de dulci:
lylyshoara,imi dadea cate un mail timid....elenusha cate un sms,la fel de timid....arisitca si adriana ma sunau mereu si trancaneam cate in luna si in stele-de fapt ele vroiau sa-mi verifice starea.stiu eu .....iar adina il suna pe Samiroi si-l intreba: cum e aia???e bine cu nervii capului???pot s-o sun???
foarte frumos....niste dovezi superbe de prietenie.

dar...sa revenim la amprenta pe care mi-am lasat-o eu la Acibadem...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samira hai ca desi stiu partea amuzanta abia astept sa o citesc din nou, nu de alta dar e savuroasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va postez tot mesajul ca sa intelegeti tot contextul:

Vineri,cand am fost la monitorizare mi-a zis dr.T sa fac declansarea.....mi-a zis Daniela sa fac Ovitrele la ora 23...mi-a zis ca masina vine sa ma ia Duminica dimineata la ora 9,30 si la ora 11 intru in punctie.
mai spre dupa-amiaza mi-a trimis sms ca sa fac Ovitrele la ora 24 de fapt-am constatat ca femeia asta incurca cifrele ca mereu imi zicea in loc de Menopur de 75 de UI de Menopur de 74 de UI si o corectam.
Sambata a plecat asta in vacanta...ce pana ei!!!!pentru o saptamana.
in fine...am facut Ovitrele la ora 24.....Duminica dimi am fost la clinica la fix la ora 9,40.
ce m-a dranjat si mi s-a parut nepotrivit,neprofesional si cum mai vreti voi e faptul ca primul lucru dupa ce am ajuns la clinica.....m-au pus sa platesc.
pai stai frate,inainte de punctie...ca la curve????daca aveam punctie oarba????daca nu se fertiliza niciun ou???daca nu se finaliza cu transfer????nu iei banii asa de la inceput ca sa fii tu sigur....credeau ca fug si nu platesc sau ce????
de la 9,40 si pana la ora 12 cand am intrat in punctie am stat singura cuc pe acolo....eu si cu barbate-miu....mai era o asistenta care nu vorbea engleza.
au mai fost alte 2 punctii si un transfer in ziua aia....eu am fost ultima....chiar si dupa transfer m-a luat pe mine.
la 12,30 cand am iesit din punctie nu mai era nimeni-nimeni in toata clinica.....si s-au evaporat in cateva minute si aia care au fost la punctia mea.
m-au dus la etajul 3 la Maternitate si m-au pus intr-un salon....a venit o asistenta de 2 ori sa-mi ia tensiunea si temparatura .....a venit si mi-a adus tava cu micul-dejun si dusi au fost toti.
cand m-am plictisit si m-au apucat nervii m-am imbracat si am plecat....aveam branula pe mana si mi-a scos-o o asistenta la lift.
am sunat la Daniela sa intreb de transport si asta destul de nedumerita m-a intrebat ce caut la ora aia la clinica....pai tuta Domnului????daca mi-ai decalat declansarea cu o ora....nu se decaleaza si punctia si sederea la clinica tot cu o ora????cum pana mea puteam sa fiu gata la ora 1 cand aveam masina cata vreme eu am iesit din punctie ora 12,30???
asa ca masina......yok dupa punctie.....am plecat cu taxiul acasa.
am asteptat sa ma sune in ziua aia-ca asa stabilisem si insistasem chiar sa fiu informata zilnic despre starea embrionilor mei....dar nu m-a sunat.
chiar m-a intrebat Vineri la ce ma ajuta sa stiu in fiecare zi ce fac embrionii mei......da e fi x treaba mea la ce ma ajuta si nu am de ce sa ma justific fata de tine.
stiam ca e plecata si am zis sa nu fiu poarca si sa o sacai chiar de Duminica cu telefoanele,convinsa fiind ca o sa ma sune ea Luni sa-mi spuna ce si cum.
da de unde!!!!!am asteptat toata ziua de Luni si n-am primit telefon.
Marti dimineata m-a sunat cineva de la laborator care vorbea extrem de prost engleza....tot ce am putut sa descifrez a fost ca Miercuri sa vin la ora 11 la clinica pentru transfer....in rest ea zica ceva acolo.....sustine ca vorbeste in engleza dar n-avea nicio legatura cu engleza pe care o stiu eu asa ca nu am inteles o iota.
pun mana pe telefon si o sun pe Daniela.....care iritata imi spune ca ce, nu am fost sunata de la clinica????ba da zic.....dar de catre cineva care vorbea klingoniana ca eu nu am inteles engleza pe care o vorbea.....iar madam Daniela imi spune ca lasa.....vorbiti maine cu doctorul la clinica....o sa va raspunda el la toate intrebarile.
azi dimineata....la ora 10 a venit masina-macar atat,mi-a organizat transportul Daniela pentru ziua de azi.....la 10,10 eram la clinica....tot asa....nici tipenie de om...doar o asistenta care nu vorbea decat turceste.
mi-a zis Tayfun sa vin cu vezica plina.....am baut 1,5 l de apa acasa.....si am fost inspirata sa mai iau o sticla de apa cu mine.
am stat eu cat am stat....aveam vezica gata sa explodeze si daca am vazut ca nu-i nici tipenie de om pe acolo....m-am dus si am facut shushu toata apa bauta.
am baut si a2a sticla cu apa...iar am stat cu vezica cat o mingie de fotbal.....iar m-am dus si am facut shushu apa ca nu mai puteam.
la un mom.dat eram doar eu si Samiroiu in tot blocul operator.
pe la 11,45 au inceput sa apara asistente....dr.Deniz....si 2 cupluri-pacienti veniti si ei tot la transfer.
la ora 12 fix....vine o asistenta si imi face semn sa o urmez.....ma conduce in sala de punctii/transferuri si imi arata masa ginecologica sa ma intind.
tineti cont ca era Miercuri,ora 12....eu fausem punctia pe Duminica si inca nu stiam cate oua am avut...cati embrioni am....ce urmeaza sa se intample...mai asteptam si de 2 ore ca niste caraghiosi pe acolo....mai faceam si pe mine.
eeeeeeeee...................si cum eram in sala de punctii.......am inceput sa urlu la asistenta aia.....da!!!!da!!!!da!!!! am inceput sa urlu cat m-au tinut plamanii si ma trageam de par:

EEEEEEEEENNNNNNGLIIIIIIISHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!EEEEEEEEEEEENNNNNNNNNGGGGGGGLLLLIIIISSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!
si am continuat tot in engleza

m-am saturat de limba vooaaaaastraaaaa...vreau sa vina cineva care vorbeste engleza....vreau sa vina medicul....acuuuuuuummmm!!!!!
nu fac niciun transfer pana nu vine medicul si nu stau de vorba cu el.

asistenta a facut 3 pasi inapoi cand m-a auzit/vazut ....era chiar speriata si a iesit din sala val-vartej.
a revenit dupa cateva minute cu o domnisoara frumusica care vorbea engleza si m-a intrebat ce s-a intamplat.
eram deja ca o vijelie....cu mainile in san,calactura apasata ....dadeam ture la masa ginecologica si i-am desertat lu' aia tot sacu...ca am facut punctia Duminica.....nu stiu nimic nici pana acum....nu am cu cine comunica....etc etc...tot ce v-am povestit ca m-a deranjat.
intre timp-asa draci aveam ca nici macar nu vazusem....din dreapta aparuse si embriologul care statea pironit in usa laboratorului si urmarea spectacolul meu.....din stanga aparuse si asistentul Tayfunelului,dr Deniz-asta vorbeste engleza... nu stiu de ce naibilor n-a intervenit....cred ca s-a pierdut cu fiera in fata spectacolului meu ca statea prelins acolo pe perete si nici nu respira ..iar la intrarea in sala de punctii,dupa usa mai era vreo 2-3 asisntente,inclusiv aia la care urlasem...alea nici nu mai indrazneau sa intre in sala amaratele

eeeee.....in imaginea asta a intrat Tayfunelul in sala...era si el inainte de usa...se echipa asa ca mi-a auzit toata pledoaria.
cand ne-am vazut m-a intrebat de ce sunt suparata...si eu ce credeti ca am facut????
m-am asezat pe masa,in fund,cu picioarele bine stranse....am inceput sa plang cu niste lacrimi de crocodil si i-am zis ca nu fac transfer pana cu sta de vorba cu mine.
i-am reluat si lui toata povestea si l-am rugat sa-mi inteleaga frustrarea...atatea zile ca n-am stiut ceva....a fost foarte surprins si mi-a recunoscut ca Daniela ar fi trebui sa ma sune sa-mi comunice tot ce era de comunicat...si-a cerut omul scuze in numele ei.
a adus fisa din laborator...mi-a aratat poze,embrioni,gradadtii,evolutii ...tot ce trebuia....mi-a raspuns la toate intrebarile si ne-am apucat de treaba.
cand m-au dus inapoi in salon....Samiroiu,in loc sa ma pupe si el si sa zica: sa ne fie de bine mama!!!!sa fie cu reusita....zice:

-te-am auzit!!!!ai avut dreptate cu tot ce ai spus...dar ai spus cam rastit!!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

hello fetele
are Samiruta darul de ma scoate de la naftalina
soro, eu ti-as fi dat emailuri in fiecare zi,dar vorba lui adina,nu stiam cum esti cu nervi capului
astept sa povestesti cu savoarea care te caracterizeaza...dar referitor la ideea de a te intoarce iara la PK...eu am o bila neagra pt el ,pt ca la cat ti-a vazut dodoasca, putea sa iti vada si adenomioza...
eu as ramane tot la tayfunel,parerea mea....

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lyly,ti-am raspuns si in mail.

nu ma intorc bre la PK...doar ma simt nitel vinovata fata de el..ca m-am purtat urat si simt nevoia sa ma spovedesc in fata lui...sa-i zic:nah!!!ai avut dreptate.....

da nici la Tayfunel nu raman ca am senzatia ca ma conduce pe un drum cu nisipuri miscatoare.
nu-s suparata pe Tayfun...din contra...ii sunt recunoscatoare ca m-a ajutat sa-mi stabilesc/descopar limitele.

dar...cine stie unde ajung pentru urmatoarea procedura????
e posibil orice.....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

sami,,eee... partea de final cu parerea Samiroiului nu am stiut-o....
ok,am priceput...sper sa faci cea mai buna alegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ca fosta pacienta a clinicii Acibadem si a prof.Tayfun Bagys imi permit sa relatez aici despre odiseea mea turca.
informatiile prezentate nu se vor a fi adevaruri absolute...sunt doar trairile,experientele mele la Acibadem.
daca fetele care au grija de prima pagina considera utile informatiile postate de mine le rog sa le puna cu link pe prima pagina pentru a veni in intampinarea viitoarelor aspirante ce vor alege Acibademul pentru FIV.

DESPRE ACIBADEM......in general

Asadar...cine isi imagineaza ca va gasi la Acibadem punctualitatea si sobrietatea vesticilor....ei bine,sa se pregateasca pentru altceva.
Un impediment major este faptul ca asistentele,personalul auxiliar .....nimeni nu rupe o boaba de engleza.
Doar Tayfunelul si dr.Deniz-asistentul Tayfunelului vorbesc engleza.
In interiorul clinicii comunicati ca Daniela-este o romanca stabilita de 20 si ceva de ani la Stanbul.....nu am inteles exact care este statutul ei acolo....nu are studii medicale,nu este imbracata in cadru medical insa am vazut ca raspunde la telefonul clinicii,toata lumea o cunoaste si pare destul de bine infipta in problema.In general,aceasta doamna este draguta,amabila si serviabila.Are momente,insa,in care cam da cu batu in balta....spune prostii-din punct de vedere medical.....si cateodata se trezeste raspunzand la intrebarile adresate medicului cu....opiniile ei personale....deci atentie!!!!nu acceptati decat raspunsurile directe ale dr...nicidecum nu va multumiti cu aprcierile Danielei chiar daca ..."dl. dr. a mai procedat asa si in cazul altor paciente" ca s-o citez.
Liliana este cea cu care stabilitii detaliile legate de transferuri-cred ca deja este in prenatal daca nu cumva a nascut.
Comunicarea cu medicul este.....cum iti e norocul.Eu am experimentat toate tipurile de comunicare:i-am scris direct lui si fie mi-a raspuns in 2 ore....fie a2a zi....fie dupa 2 saptamani...fie deloc....fie a pus-o pe Daniela sa ma sune si sa-mi transmita prin viu grai ce-l intrebam in mail....asa ca nu stiu sa va spun care ar fi cea mai buna cale de comunicare....pot sa spun,insa,ca va trebuie multa insistenta si nervi de otel.

La Acibadem nu se respecta programarile.Poti foarte bine sa intri la dr. cu juma de ora inainte de ora stabillita sau poti la fel de bine sa intri dupa 1 ora de la ora stabilita.
Scuza universal acceptata este "you know...traffic"
Eu am fost lasata prin aeroport sa astept dupa soferi si 30 si 40 si 50 de minute...iar la hotel mereu intarzierea era de 10-15 minute.
La punctie m-au adus cu 3 ore inainte in clinica iar la transferuri m-au adus cu 2 ore inainte de fiecare data.

Nu se vorbeste engleza si nicio alta limba in afara de turca in clinica.
In afara de Daniela,Liliana-care nu este angajata clinicii,am mai spus si Valentina care intelege romaneste dar nu vrea sa vorbeasca....doar medicul vorbeste engleza si dr.Deniz-ajutorul lui Tayfun mai vorbeste engleza.

Tayfunelul este un...personaj,din punctul meu de vedere.
Nu are nimic din superioritatea,finetea,pretiozitatea lui PK.....e ca un copil mare....mereu cu un zambet larg pe fata....mereu pus pe sotii-adica,sa ne intelegem:face bilute din hartie si arunca in asistente...face piruete intr-un picior prin receptie...stripeste cu apa asistentele....le ciupeste etc etc.
Toata lumea este extrem de ralxata in prezenta lui....se rade foarte mult in prezenta lui...asta am remarcat.
Desi pare un om aerian,distrat-cum vine el cu puloverul cu manecile legate pe umar,cu camasa scoasa din pantaloni la spate.....se transforma total in timpul eco,punctiei,transferului...parca sunt 2 persoane.
Desi are 1,45 m cu mainile ridicate si 45 de kile imbracat de iarna....emana foarte multa forta...e un tip foarte pozitiv.

Ultima noastra intalnire,cea dinainte de al2-lea transfer a fost una destul de lunga si cu o discutie absolut libera si deschisa.
Ii displac pacientele care vin si-i pretind.Nu mi-a parut un dr. cu God Complex....insa mi-a spus ca nu-i plac pacientele care vin si "dau" cu pumnu in masa si ii spun inca dinainte sa inceapa procedura:vreau aia si aia si aia.....
Pai de ce nu-ti faci singura Fiv,acasa la tine????!!! daca oricum ai senzatia ca stii mai bine ce ai nevoie.
Ca el niciodata nu-si face planuri dinainte....si nu poate spune cu exactitate ce va face....deciziile le ia doar in funtie de ceea ce vede,simte,intuieste pe loc.Asadar....vedeti cum il abordati.
Imi spunea ca face parte din categoria medicilor care aleg sa spuna adevarul pacientilor...daca rezultatul,embrionii etc etc nu arata foarte bine...alege sa spuna adevarul in loc sa "amageasca" pacientii si sa le dea sperante mai mari decat sunt in realitate.Si tind sa cred ca este adevarat....stiu cel putin 2 cazuri in care rezultatul nu a fost unul pe masura asteptarilor si medicul a recunoscut asta.

Este un tip foarte pozitiv,foarte entuziast....nu crede in Fet-uri si procedurile cu material donat nu-i sunt pe plac.
Este un tip care nu se fereste sa-si exprime pozitia si parerea.

Spunea ca in Romania femeile sunt puse sa cheltuie mult prea multi bani pe analize si investigatii inutile.Din ce am observat eu....acorda importanta la 3 elemente:rezerva ovariana a pacientei,nr de foliculi antrali cu care pleaca la drum si aspectul endometrului.Dupa aceste 3 elemente isi conduce procedurile.Spunea ca se mai bazeaza si pe Laboratorul sau foarte mult.In momentul transferului el stie cu sigurantaca embrionii transferati arata asa cum trebuie,sunt embrioni viabili.....din momentul transferului...lucrurile nu mai pot fi controlate din punct de vedere medical.









Mergi la inceput