Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

La multi ani doamnelor, sa fiti fericite, rasfatate si iubite !

Multumim, Rufus !


Eu am avut o dimineata cumsecade de 8 martie cu gatit, facut lectii, pregatiri de musafiri. E ziua mamelor, nu ?


Mickyyy si eu m-am scarpinat vreo doua zile in cap cand au fost vizitatori in scoala lui fi-miu, cu toate ca el n-a avut, eu nici vorba. E un sampon la farmacie, vezi ca exista si unele care au un pieptene special atasat, fin, cu care sa pescuiesti din par. Si, din cate stiu eu se repeta samponatul asta parca la o saptamana, cand e posibil sa mai iasa altii din oua.

Alizee* melodia aceea e una din preferatele mele !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Apropos, stie cineva o reteta buna de mucenici moldovenesti? N-am facut niciodata, eu fac din cei fierti, da' ma bate gandul sa-ncerc week-endul asta, ma gandesc ca ar fi mai amuzat de facut cu fetele-n bucatarie aluat si format opturi, decat sa arunc intr-o oala niste mucenici gata facuti (oricum o sa fac si din aia sigur, ca's preferatii mei )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hai la multi ani!

Eu! Eu am cea mai buna reteta de mucenici moldovenesti! Luat kinderul de la scoala, mers 10 metri pana in coltul blocului la patiseria care la zi de sarbatoare ne face si cozonaci ca la mama acasa, si cumparat 8 bucati mucenici moldovenesti. In viata mea n-am gustat ceva mai delicios!
Am si pentru muntenesti, anul asta, o reteta similara. Intentionez sa ma sustrag si sa cer la socrela o galetusa gata preparati.

EDIT: si ca activitate placuta de facut cu fetele in loc de bucatareala, jucati carti, piticot, mima sau mergeti in parc. E clad si frumos, cred ca si noi o sa iesim. Ca sa nu fiu complet pe langa, dar deh, asa am "facut" eu mucenici anul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Micky, eu am facut o singura data din cei moldovenesti, din reteta clasica de cozonac. daca ai un preferata sau folosita, foloseste-o cu incredere,. mai ales ca poti face totul la masina.
sau reteta Androix-ei, care e tare rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Starlet spune:

La multi ani pingunici randunici!
Azi dimineata m-am trezit cu ciripit de pasarele. Asta inseamna ca vine primavara si pe banchiza mea.
Noi am ales sa locuim asa mai ....,, pe la tara,,. Nu suntem izolati , dar in coltisorul nostru nu auzim decat natura. Vara daca dormim cu geamurile deschise te culci in cantece de greierasi si te scoli in ciripit de pasarele. Bai.... sunt atatea pasari pe aici si atat de frumoase....Chiar si acum iarna sunt unele albastre si unele rosii de seamana cu papagalii. Se numesc Cardinali.

Fetelor multumesc pentru reteta de cremsnit. O sa incerc sa fac zilele astea neaparat.
Cand se fac mucenicii, maine?... Mi-ati facut pofta. Dar eu habar n-am sa fac coca aia asa ca daca nu gasesc gata facuti (am doua magazine romanesti pe aproape)o sa fac din aia cu macaroane.
Astazi am ultima zi libera caci de maine sa vedem cum o sa mai pot respira. Am primit un super super contract.
De paduchi imi amintesc si eu ca am avut de 3-4 ori in copilarie.
Intr-o vara trebuia sa plec in tabara la munte si mama aproape ca m-a ras in cap din cauza paduchiilor. Toata vara am purtat o palarie rosie cu buline albe . Aveam o moaca....Si bineanteles am fost gazata la greu.
Acum sunt sampoane speciale. Este deajuns sa te speli o data cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

continuarea

Mergi la inceput