Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vreau idei de mancare...ce sa fac de mancare....?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Iertati-ma daca v-am intristat




Hei, nu-ti fa griji...cu totii avem persoane dragi care ne lipsesc in momente speciale. Cred ca e ok sa-i simtim aproape si sa-i pomenim in vorbele noastre.
Mi-a facut placere sa le ofer fetelor mele martisoare si floricele. Le-am ales cu grija, s-au bucurat de ele, le poarta in piept. Fata de anii trecuti mi s-a parut oferta mai saraca, ma refer la martisoarele frumoase, insa nu-i o problema, este un simbol in fond. Ana a primit multe martisoare la scoala, e foarte incantata...Doamne, ce bine-i sa fii copil sa te bucuri de orice amanunt!
Revenind la "pomul cu martisoare", l-am fotografiat in 2010 la Shipka, o localitate in sudul Bulgariei, cunoscuta mai ales pentru manastirea construita acolo in memoria soldatilor rusi si bulgari in razboaiele din 1877-1878 cu turcii; turlele aurite ale bisericii sunt vizibile de la mare distanta, printre padurile de brazi ai Balcanilor centrali. Erau multi pomi cu martisoare, o frumusete.
Toate fetele mele poarta bratari-martisor la mana, pe care le agata si ele in...corcodusul din curtea din fata a casei Sa fie frumoase, destepte si, normal, sa se indeplineasca si o dorinta rapida...
Daca vreti, cititi aici cateceva despre martisor, un obicei tare frumos...a, ca un amanunt, am vazut ca pe la aeroport strainilor (si probabil nu numai lor...) le-au fost oferite martisoare si un pliant cu traditia martisorului, o actiune cica a Ministerului Turismului

http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83r%C8%9Bi%C8%99or

In ceea ce ma priveste, eu astept cele 40 de pahare de Mucenici, o alta sarbatoare de primavara, traditionala. Sigur ca la tara au mai multe semnificatii sarbatorile astea...dar macar sa le stim ca exista.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mucenici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mada, eu am facut o ciorba cu bors, piure si pulpe de pui la cuptor.
Mazare ii place fetitei sau fasole verde ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, saptamana care vine (si nu numai) stau in asteptare: o mancare de stevie cu piept de pui, o varza calita cu muschi afumat (daca nu-mi halesc termitele muschiul pana atunci, si atunci o sa fie cu carnati afumati) si o fasole verde (din congelator) probabil tot cu pui. De asemenea urmeaza cat de curand o fasole boabe, inca nu stiu daca o iahnie sau o ciorba. Eu mai am pregatite in congelator portii de peste, cand sunt in pana de idei Ana are ce manca, o fleica de peste pe legume pregatite in wok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,nu esti singurul care nu mai rezista nici macar juma de noapte....
A deci la boabe se incadreaza si fasolele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Salutari pinguini,va citesc din umbra fiindca sinteti haiosi.

Vroiam sa va spun "reteta" mea de galusti de gris care ies intotdeauna garantat si sint foarte bune.
Se cumpara cutie de matzo balls facute de Manishewich (sau ceva de genul asta ca nu stiu exact numele).Este pentru evrei ca e kosher,dar aici il gasesc si la magazinele obisnuite.E facut in State.

Primavara placuta pentru cine are ca aici sint munti de zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamitzica

Salutari pinguini,va citesc din umbra fiindca sinteti haiosi.

Vroiam sa va spun "reteta" mea de galusti de gris care ies intotdeauna garantat si sint foarte bune.
Se cumpara cutie de matzo balls facute de Manishewich (sau ceva de genul asta ca nu stiu exact numele).Este pentru evrei ca e kosher,dar aici il gasesc si la magazinele obisnuite.E facut in State.

Primavara placuta pentru cine are ca aici sint munti de zapada.


Stai la rand...asta e umbra mea si nu las pe nimeni sa mi-o ia! Primul venit primul servit...cu galuste, peste fasolici si alte boabe si bobite sau bobarnace...dupa caz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Pinguinelor....o intrebare...are cineva un sifon de facut mousse?
Sarate aperitiv sau desert
E ca vechiul sifon cu capsule.
??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Carmaw eu nu am si nici n-am auzit de el.

Sunny si Mamitzica e loc sub soare pt fiecare sau v-ati gandit in polonice sa va taieti sau in galuste sa va bateti

Rufus daca imi da voie Tora ,daca nu,ignora-l.

Eumada sunt bine,mi-a trecut starea,nu de alta dar nu vreau sa ma vada piticii asa,dimineata eram doar eu si voi si mi-am permis.
Fruntea o tin sus ca n-am de ales sunt atatia oameni care au nevoie de mine si asta ma ajuta.

Am gatit asa:ciorba de perisoare,limba de manzat cu masline si garnitura de piure,sarmale cu varza acra,iar in seara asta ne destrabalam cu ceafa la tigaie cu cartofi prajiti si usturoi cu smantana.Eu imi pun pofta in cui ca am voie amidoane si atat
Maine ma gandesc sa fac niste paste ca sa pot manca si eu.
Vedem.

Mai nu esti dusa daca din cand in cand mai faci schimb de atributii,e bine sa vada si el cum e in papucii tai .







Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Carmaw eu nu am si nici n-am auzit de el.

Sunny si Mamitzica e loc sub soare pt fiecare sau v-ati gandit in polonice sa va taieti sau in galuste sa va bateti

Rufus daca imi da voie Tora ,daca nu,ignora-l.

Eumada sunt bine,mi-a trecut starea,nu de alta dar nu vreau sa ma vada piticii asa,dimineata eram doar eu si voi si mi-am permis.
Fruntea o tin sus ca n-am de ales sunt atatia oameni care au nevoie de mine si asta ma ajuta.

Am gatit asa:ciorba de perisoare,limba de manzat cu masline si garnitura de piure,sarmale cu varza acra,iar in seara asta ne destrabalam cu ceafa la tigaie cu cartofi prajiti si usturoi cu smantana.Eu imi pun pofta in cui ca am voie amidoane si atat
Maine ma gandesc sa fac niste paste ca sa pot manca si eu.
Vedem.

Mai nu esti dusa daca din cand in cand mai faci schimb de atributii,e bine sa vada si el cum e in papucii tai .







Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!




La galuste bat pe oricine, fac niste galuste...o bunatate! Deci prefer galustele ca arme de bataie...daca vine Mamitzica cu polonicul va servim o supa cu galuste .Poate o servim in duet sa iesim din umbra si sa va aducem cateva raze de soare (dar cu dinti sa nu se topeasca ghetarul).

Mergi la inceput