Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

deci tv nu e voie, il aruncam pe geam, calc. nu e voie, il aruncam si pe asta.
Totusi, daca vreau sa vad un film, sa vad un reportaj sau stirile zilei, ce fac?

Imi place sa ma uit la fotbal, snooker, patinaj si handbal. Daca nu am nici tv nici calc, cum fac sa vad transmisiuni sportive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

deci tv nu e voie, il aruncam pe geam, calc. nu e voie, il aruncam si pe asta.
Totusi, daca vreau sa vad un film, sa vad un reportaj sau stirile zilei, ce fac?


Punem un diafilm pe un cearceaf prins in pioneze in perete.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Imi place sa ma uit la fotbal, snooker, patinaj si handbal. Daca nu am nici tv nici calc, cum fac sa vad transmisiuni sportive?


Te joci cu copiii, imaginandu-ti ca e in real, cand ele sunt doar niste jucarii pe care le manuiesti ca pe marionete. Uraaa !!! Am scapat de tot ce inseamna tehnica moderna. Suuuper !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pe stadion ma duc din cand in cand, la hipodrom am fost cand a fost o competitie internatinala. dar ce ma fac daca vreau sa vad patinaj artistic si campionatele mondiale sunt in Canada de ex.?

Oricum eu la calc. si la net nu pot renunta pentru ca utilizandu-le imi castig salarul. Desi, daca ma gandesc mai bine, e mai sanatos in natura, asa ca vand laptopul si imi iau sapa, harlet, seminte ... ma duc sa fac agricultura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

pff...Normal ca trebuie sa ataci,Julia SM..
iti recomand sa mai citesti o data mesajul meu si mai lasa persoana mea deoparte. am specificat ca sunt profesoara tocmai pentru ca nu vorbesc exclusiv despre copilul meu. La acest subiect se discuta despre cum sa avitam tv sau calculatorul..
intru din ce in ce mai rar pentru ca observ ca sunt (aceleasi) persoana care mai degraba ataca alti useri decat sa raspunda la subiect,
Revenind la cazul baiatului meu, el sta mai mult de 4 ore la desene (Caiilou, Pingu sau Wallace and Gromit) plus Tv din bucatarie unde imediat buni da la desene. EU consider ca este prea mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

Problema, consider eu, apare atunci cand tv-ul sau calculatorul raman deschise si dupa stiri sau emisiunea la care ne uitam. In cazul nostru bunica tocmai pentru ca are multa treaba, il lasa la desene pana termina ea ce are de facut..sau in cazuri mai rare,pleaca din fata ecranului chiar el.
LEGAT de cat de educative sunt desenele,da, unele sunt, de aceea il las si eu pe baiat sa se uite. Dar atunci cand ,de exemplu buni, ca sa nu vorbesc despre straini, ii cumpara noua colectie cu cartile clubul lui mickey mouse,sau il lasa mult la desene tocmai pentru ca il invata sa numere,sa identifice forme geometrice,sa recunoasca obiecte, si da asa se intampla,dar desenele nu sunt numai de invatat..noi am vazut mai putine si mai tarziu si tot aici am ajuns. Asta vor multe mame sa spuna,dar eu ma opresc aici.
De fapt nici nu mai vreau sa scriu pentru ca oricum, nu intereseaza decat partea care poate fi combatuta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabeji

pff...Normal ca trebuie sa ataci,Julia SM..
iti recomand sa mai citesti o data mesajul meu si mai lasa persoana mea deoparte. am specificat ca sunt profesoara tocmai pentru ca nu vorbesc exclusiv despre copilul meu. La acest subiect se discuta despre cum sa avitam tv sau calculatorul..


Eu am comentat tocmai informatii scrise in postarea ta, nu am scris nimic neadevarat.
Ai scris pe un forum public, are dreptul oricine sa citeasca si sa isi spuna parerea vizavi de cele scrise de altii. Parerea asta poate fi favorabila sau nu, asta trebuie sa iti asumi inainte de a scrie. De regula esti combatut, se dezbat idei, principii de viata, chestii de-astea. Nu se impart numai floricele.
Am recitit ce ai scris tu si ce am scris eu si pe cuvant ca nu stiu de ce te-ai simtit atacata! Ca m-am rostogolit de ras?? Altceva din mesajul meu nu ti-a atras atentia? Pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Concluzia mea e una dureroasa: trebuie sa renunt eu la tv si calc, sa nu tentez copilul. Dar e greu, mai nene...
In sfarsit, azi ne-am jucat cu pensulele si culorile - minunat! si cu plastilina plutitoare - chiar pluteste, dar culorile nu prea pot fi amestecate intre ele, raman "independente".
Chestia cu 4 ore de tv pe zi - mi se pare prea mult, alte activitati nu are sau depinzi de bunica, andabeji?
E clar ca facem ce putem si ne adaptam la ce avem. Nu putem fi perfecti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu m-am convins de puterea exemplului. Daca eu imi petrec timpul la tv si calc, fac si ei la fel.
La Tv, noi parintii, ne rezumam seara, dupa ce ii culc si in week-end doar daca avemm de vazut o anume emisiune, Dupa ce am vazut inchidem. Asa fac si ei, vad desene un timp rezonabil (15 -30 min odata pe zi) si apoi inchid.
In week-end, daca ploua si nu ies, ceva mai mult sau un film mai lung.
Despre calc le-am explicat ca e pentru lucrat mami si tati.
Se mai joaca cate un joc, odata la cateva zile, dar atunci alegem intre Tv si joc pe calc.
Daca doresc joc pe tableta, atunci renuntam la calc sau Tv. I-am invatat sa aleaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De evitat, nu vad cum sa le eviti, decat daca efectiv nu le ai in casa. Insa asta depinde de stilul de viata si de importanta acelor aparate in viata unui om.

Pentru mine, calculatorul este foarte important, in primul rand pentru lucru si apoi pentru alte chestii, importante sau de lancezeala, asa. Carti nu pot citi online, efectiv nu ma tin capul si ochii. Insa zilnic am ceva de cautat pe Internet, plus, imi verific mailul de "n" ori.

Copilul este indragostit de Strumfi, asa ca se uita la diverse episoade, si in alte limbi decat romana, si joaca jocuri cu Strumfi. Ii plac cele cu "gaseste diferentele" si cele cu "formeaza perechi". Are 4,3 ani. Se uita si la desene, pe mine ma intereseaza mai mult continutul decat timpul.

Si eu ma uitam mult la desene, evident, eram mai mare, in scoala generala/liceu, dar ma uitam. Am avut, initial, un fir de la parabolica unui vecin si apoi ne-am luat antena noastra parabolica. Asa am invatat germana si, ulterior, italiana, la nivel conversational.

Mergi la inceput