Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Agnes, sigur ca pun problema intr-un mod reductionist din simplul motiv ca pentru mine problema nu exista. E doar ceva despre care e foarte bine sa vorbesti ca sa te inscrii in dinamica de grup.

Repet, parintele trebuie sa fie mult mai disponibil si mi se pare ca am precizat ca nu numai 'fizic', deci treaba cu mascariciul ar cam trebui rephrased.

Daca gasca alearga pe coclauri virtuale, gasesti una care inca se balaceste in noroaiele cartieresti, care inca merge cu bicicleta la Mogosoaia, care inca isi da cu dinozauri in cap si organizeaza concursuri de holbat.

La gradinita / scoala - adica orele petrecute acolo - nu stau in ochii-n computer sau TV. Apoi urmeaza tot felul de activitati cu prieteni, cu iesit in parc, cu galagie maxima.
Daca nici dupa ce te lasa in pace cateva ore bune, nu poti fi disponibil pentru ca e 'periculos' pentru dezvoltarea psiho-sociala a copilului, apai nu vad alta solutie decat sa ne gandim in continuare cum sa iesim din dilema, trilema, cvadrilema.

Ah, si daca se dovedeste stiintific ca se ingrasa copiii de la jucat bambilici pe computer o juma de ora sau de la pisici aristocrate (hai, chiar si de la Johnny Bravo, treaca de la mine) sa-mi spuneti si mie, ca l-as cam ingrasa pe principele mostenitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Daca-i soi rau, nu se-ngrasa in ciuda tuturor, ti-o zic din proprie experienta

Imi place ca ai mai nuantat si sunt de acord ca parintele trebuie sa ofere alternative copilului si sa fie disponibil pentru problemele lui. La fel sunt de acord ca e mai bine cind responsabilitatea e pe mina copilului si el reuseste sa gestioneze singur situatia. Doar ca, din cind in cind, s-ar putea sa fie nevoie si de NU din partea parintelui.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Am tot cautat un filmulet pe care l-am primit acum ceva timp. Se pare ca Steve Jobs, cred ca si Gates, dar nu sunt sigura, isi duce copiii la o scoala complet lipsita de tehnologie si cred ca pana in jurul varstei de 12 ani nu au acces la calculator.

Paradoxal, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Din cite stiu eu este vorba de o scoala in sistem Waldorf. Personal scolile Waldorf, cel putin asa cum le stiu eu din Germania nu sunt pe gustul meu. Si asta in nici un caz din cauza ca nu folosesc computere, altele sunt motivele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Agnes, ce ai impotriva scolilor waldorf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Am tot cautat un filmulet pe care l-am primit acum ceva timp. Se pare ca Steve Jobs, cred ca si Gates, dar nu sunt sigura, isi duce copiii la o scoala complet lipsita de tehnologie si cred ca pana in jurul varstei de 12 ani nu au acces la calculator.

Paradoxal, nu?

si eu am vazut UN interviu in urma cu citiva ani in care Gates spunea ca nu-si lasa copiii pe computer(aveau in jur de 10-12 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
si eu am vazut UN interviu in urma cu citiva ani in care Gates spunea ca nu-si lasa copiii pe computer(aveau in jur de 10-12 ani)


deci pot spune Bill Gates si cu mine..

sau eu si Bill Gates




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sau eu, tu si Bill Gates.
Lista ramane deschisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Si cat timp isi lasa copii la TV Bill Gates?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda550 spune:

N-am apucat sa citesc toate raspunsurile, dar ma intereseaza subiectul pentru viitor. Sofia are 6 luni jumate si expunere ~0 la TV. In principal pentru ca nici noi nu ne prea uitam de fel nici inainte, doar la cate un film, dar nu mergea TV-ul ca si zgomot de fond, cum se intampla de multe ori din pacate. Aici e simplu, ne propunem sa limitam accesul cat mai mult pana la 3 ani macar, si nu ma astept sa fie greu.

Cu calculatorul insa... nu cred ca imi va reusi izolarea, pentru ca asta facem toata ziua, tassu si cu mine, stam la calculator. E greu sa ii inerzici accesul la ceva ce tu folosesti extrem de mult, si avand in vedere ca el lucreaza de acasa si cu putin noroc si eu, nu vom putea sa nu mai facem asta, astea sunt job-urile noastre. E prea devreme sa imi pun problema concret, momentan singura idee care imi vine este sa nu instalez enshpe mii de joculete pe calculator, astfel incat sa nu fie tentata sa stea cu orele la el.

Mergi la inceput