Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Cum sa evitam televizorul si calculatorul? | Autor: Savvy

Link direct la acest mesaj

Am crescut cu 10 minute de desene animate pe zi, asta fiind inainte de 1989 (evident!). Nu cred ca mi-a daunat prea tare chestia asta, am avut mult timp pentru citit.
Nu sunt un fan al educatiei prin intermediul televizorului si al calculatorului. Stiu ca avem nevoie de ele in viata de zi cu zi (ma rog, de televizor nu prea avem nevoie, poate fi si un drog), dar nu cred ca ar trebui sa-mi expun copilul prea curand la ele.
Viata bate filmul, bineinteles, asa ca am deschis si eu televizorul 10 minute pe zi si mi-am lasat copilul sa se uite, uneori in timp ce-i dadeam gustarea de seara. Sper sa nu devina un obicei, dar uneori oboseala te doboara si nu mai esti asa fresh si disponibil pe cat ar vrea copilul sa fii.
Cum facem sa evitam TV-ul si computerul pana la "varste inaintate"? Tot felul de articole spun ca ar trebui sa le evitam total pana la 2 ani sau chiar 5. Mai sunt pe-aici mamici care gandesc ca mine? Si cum reusiti? pentru ca teoria din capul meu e foarte frumoasa, dar practica e putin mai grea, uneori nu stiu ce jocuri sa mai inventez, ca sa umplu timpul... :D

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Eu zic ca nu televizorul sau calculatorul ne "omoara" pe noi ci excesul..daca se uita 30 min /zi la tv sau se joaca la calculator nu cred ca e tragedie..mai rau e cand se uita toata ziua..la noi iarna e teroare pt ca find ff bolnavicios mai nult stam in casa si nu stim ce sa mai facem sa invingem plictiseala..dar la tv il las 30 min /zi la Mickey Mouse si la Winnie the pooh..De Craciun ii voi lua tableta pt ca e inebunit dupa telefonul meu si se joaca la jocuri..dar rar..nu chiar zilnic si maxim 20 min toata ziua..Eu nu vad in nimik ceva ff daunator decat daca e facut in exces..asta e strict parerea meaSi conteaza si la ce se uita..daca priveste ceva educativ din care isi poate dezvolta limbajul si imaginatia e ok..dar cateva minute pe zi..sa nu inlocuiasca asta iesitul afara,jocul cu ceilalti si alte activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Pot sa spun ca sunt norocoaso....?
Nu stiu de ce nu s-a lipit tv de fiu-miu,avem doar unul in casa da mareeee,2 pc ,un tablet si telefoane cu jocuri...
Noi nu jucam la pc,la tv am incercat sa-l mai fac sa se uite ,se uita un pic si paaa......
Eu cred ca poate fii si programul nostru,a inceput gradi devreme(la un an jumate),apoi ne intoarcem acasa seara,avem de fc papa ,aranjat pt a 2 zi,etc. iar cpilul cat gatesc.. surpriza!....se joaca cu masinile,cu ce are pe acolo de mama focului,si tv e deschis asa de fondal.....
Mai intervine tacsu sau eu in jocurile lui,poate asa il fc sa uite complet de tv,,,cat de pc,foarte putin,la fel,.....
I-am tot lua jocuri captivante,nu stiu ce sa zic....noi una nu adoram tv deloc da deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tot ce pot sa spun e ca ar fi de preferat sa nu capate obiceiul de a manca la Tv. probleme de greutate, reducerea interactiunii in familie, tot tacamul.

si da, n-ai de ales decat sa-i ocupi tu timpul cu una alta. ce varsta are copilul tau? pt idei de activitati, daca e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Aqai, are un an si sapte luni. Si da, fetelor, va rog sa-mi dati idei concrete, spuneti-mi exact ce va jucati cu copiii vostri, daca nu-i cu suparare :).
Am si eu aceeasi problema cu vremea urata, m-am saturat de ploi si de vant si de aceea am mai deschis televizorul. Dar Robert nu prea-l baga in seama, gustarea lui dureaza 5 minute, timp in care televizorul merge pe Duck Tv, dupa care el incep sa alerge prin casa, sa-si gaseasca de lucru.
Pe mine ma insapaimanta usurinta cu care unele mame isi lasa copiii la tv, facand din acesta un fel de bona. Puteti sa dati cu rosii, dar eu vreau sa aud aici parerile mamelor "traditionaliste", ca si mine, care cred ca viata copilului poate fi umpluta cu lucruri mult mai interesante decat pixelii tv-ului sau calculatorului.
A nu se intelege ca vreau sa le elimin cu totul din viata mea, as fi o mare ipocrita sa spun asta. Dar din ce-am citit eu pana acum am inteles ca succesiunile rapide de imagini de la tv ii dauneaza copilului, care nu le poate asimila, nu le poate intelege, pana la 2 sau chiar 5 ani (depinde de articol), plus ca de fapt nici tv, nici calc nu i-ar dezvolta nimic, in niciun caz imaginatia, pentru ca ii sunt servite pe tava (imagini, sunete) niste lucruri pe care altfel ar fi fortat sa si le imagineze singur.
Deci: jocuri! Noi cantam, dansam, ascultam (pe calculator!) melodiile la moda, dupa care e innebunit (Loredana, Smiley etc.), ne ascundem, desenam (si pe pereti, din pacate), ma "ajuta" la curatenie, la facut mancare, alearga cu masinuta prin casa. Voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pe la varsta asta ce mai faceam noi... stai sa-mi amintesc

copilul singur (la joaca, pe langa tine) desenat mult pe pereti. plastilina. pune-i un lighean cu apa si niste ratuste/ ceva pe jos in baie. cuburi mari si moi. carti colorate si cu butoane de apasat. se jucau cu vasele pe jos in bucatarie cat lucram eu pe acolo. aveau un laptop cu butoane si chestii colorate la care apasau. masinute o multime.

impreuna: decupat (tu cu foarfeca:), lipit, colorat. gimnastica. alergat/ ascuns prin casa. spus povesti, dar e mic nu are rabdare la povesti lungi, ma gandesc. stai ca-mi amintesc. pictau la greu la varsta aceea. de preferat in baie fiindca gresia/ faianta se curata mai usor. si pictau mai mult cu degetele, nu cu pensula. aveam niste puzzle din acelea de lemn de potriveau formele in ele. labirinturi cu sarma si bile. construiam tot soiul de dracii din carton - niste case mari si dezlanate prin care se jucau, masini mari din cutii imense. modele cu lanterna pe perete seara.

si nu mai stiu. am uitat. dar sigur mai primesti sugestii. noi am inceput cu desenele dupa 3 ani si cu cele selectate de noi, nu la tv.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Lego Duplo.

Evolio Tabby

www.evolio.ro/stiri/evolio-lanseaza-prima-tableta-pentru-copii-din-romania.html" target="_blank">http://www.evolio.ro/stiri/evolio-lanseaza-prima-tableta-pentru-copii-din-romania.html

ii plac foarte mult jocurile de memorie si sa deseneze cu degetele.

A devenit foarte interesata de carti , ii place sa dea paginile sa se uite la ilustratii, povestim despre animale. Seria Miffy si celelalte carti ale lui Eric Carle de la cartea Copiilor sunt foarte bune. Are balansoar (un catel), masinuta, e lesinata dupoa butonat (nu-i mai ajunge telefonul de jucarie, a dat "atac" la videointerfon, masina de spalat rufe, termostatul centralei, orice are butoane e bun),a inceput sa coloreze si pe hartie...

Curaj ca vine primavara, ieri a stat mult in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

LA 1.5 ani nici al meu nu era interesat de tv. La calculator avea niste filmulete pe youtube care ii placeau si i le tot puneam cand ramaneam in pana de idei.
Interesul pentru tv s-a aratat dupa 3.5 ani.... si acum vrea sa se uita la desene.. desene... cere el.
Solutia e sa-i gasesti activitati... dar nu tot timpul ai energie si disponibilitate asa ca mai plantezi si copilul o ora la tv daca vrei o pauza (repet, la varsta asta oricum nu va sta el)


Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

La 1 an si ceva, nici fetele mele nu erau interesate de TV, chiar daca il deschideam. Priveau 1-2-3 minute si o luau la picior prin casa. Interes vadit pt TV l-am observat pe la 2 ani -2 ani si jumatate (la cea mica putin mai devreme, adica pe la 2 ani, ca deja se uita cea mare la TV pe la desene). Insa nu le las mult, stabilim la ce ne uitam si pe urma gata. Normal, la desene se uita, incepand cu mickey mouse, si terminand cu orice alt desen pt copii. In orice caz, nu chestii violente.
La calculator mai ascultam muzica, ne uitam la diverse poze, nu joaca jocuri.
Se mai joaca pe tableta din cand in cand..

Si eu m-am plictisit de vremea urata, care vad ca e cam pe terminate, asa ca un prea am mai iesit pe afara.
Asa ca prin casa s-au jucat cu papusi, lego, masinute (curse de masini), puzzle, desenat/colorat, TV (in conditile de mai sus), citit povesti; am mai mers pe la locuri de joaca acoperite (mall, ikea, si diverse activitati acolo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Cea mai simpla cale este sa nu ai televizor in casa!

Noi avem unul mic, pe care-l tinem in bucatarie, si la care copilul cel mult se uita cand este in bucatarie, in trecere.....caci in timpul mesei, tv-ul sta inchis.

In mod constient am ales sa nu avem TV in casa. Ne-am tras cablurile pe sub parchet pana in camere atunci cand am amenajat casa, pe sistemul> sa fie acolo, in caz ca ne razgandim.

Am, din pacate, foarte multe exemple in jurul meu cand tv-ul a influentat negativ copilul, asa incat am zis NU.

Mi-e dor cateodata sa stau si eu tolanita intr-o canapea, sa casc ochii la tv , dar imi trece repede.

Copilul meu e atras de tv....vad cum se uita cand merge la bunici....cred ca l-as desprinde greu de tv daca l-am avea in casa.


Cu calculatorul e altceva.....are filmuletele ei la care se uita si asta cam juma de ora pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Cea mai simpla cale este sa nu ai televizor in casa!

Noi avem unul mic, pe care-l tinem in bucatarie, si la care copilul cel mult se uita cand este in bucatarie, in trecere.....caci in timpul mesei, tv-ul sta inchis.

In mod constient am ales sa nu avem TV in casa. Ne-am tras cablurile pe sub parchet pana in camere atunci cand am amenajat casa, pe sistemul> sa fie acolo, in caz ca ne razgandim.

Am, din pacate, foarte multe exemple in jurul meu cand tv-ul a influentat negativ copilul, asa incat am zis NU.

Mi-e dor cateodata sa stau si eu tolanita intr-o canapea, sa casc ochii la tv , dar imi trece repede.

Copilul meu e atras de tv....vad cum se uita cand merge la bunici....cred ca l-as desprinde greu de tv daca l-am avea in casa.


Cu calculatorul e altceva.....are filmuletele ei la care se uita si asta cam juma de ora pe zi.




Nici noi nu suntem cu tv,nu ne place....am unul si mare in sufragerie.....atat
Ne-am gandit si noi sa nu-l deschidem deloc dar tacsu s-a gandit ca il va decoperi mai tarziu si va fii mai rau.....
Acum merge in surdina,dar nu-l baga in seama.........deocamdata.
Nu-l inchid ca ne e teama ca il va descoperi ma tarziu pe la colegi,pe la amici ,rude,si poate ar fii mai rau.....nu stiu...

Mergi la inceput