Parchet

Parchet | Autor: lidsta

Link direct la acest mesaj

Buna, am si eu nevoie de ajutorul vostru (din nou).

Am primit o oferta pentru parchet natur stejar, grosime 20-22 mm (?), lamele 80-90 cm/ 8-10 cm, plinta intre 6 si 12 cm (dupa cum vreau) la pret de 128 lei/ mp (1-2 noduri sub 3 mm pe metru patrat) sau 166 lei/mp (0 noduri). Pretul include tot: material lemnos, montaj, materiale de montaj, transport, plinta, bageta, adeziv, lac si tot ce mai trebuie.

Asumand ca imi va placea cum arata (nu l-am vazut inca) credeti ca e un pret acceptabil sau as iesi mai ieftin cu dublu stratificat? Grosimea nu e cam mica 20-22 mm? Merita sa ma grabesc sa fac plata pana pe 8 martie, e chiar asa bun pretul?

Cele de mai sus sunt in fapt rezumatul a cele de mai jos:

Oferta finala; pentru o cantitate de minim 60mp parchet, 5mp treapta si aproximativ 1,5mc elemente lamelare si lambriu molid (astea sunt niste terase afara)
- pachet stejar clasa A natur red 20% discount =128 lei/mp
- parchet clasa A super red 15% discount= 166,5 lei/mp
- treapta scara; clasa A super red 5% discount =855lei/mp, ~288lei/treapta si contra-treapta
- elemente molid red 3% (reducere terasa ... )
- conditii plata materiei prime la livrare nu mai tîrziu de 08 03 2013 respectiv:
*******frize parchet natur 90 lei/mp
*******frize parchet super 120 lei/mp
*******frize teapta 450lei/mp -150lei/treapta
*******elemente lamelare si lambriu ~70% din valoare comanda (terasa)

Merci,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Greu de spus cat de bun e pretul.
La ce sa te gandesti:
-pretul nu e rau daca este un parchet de calitate; asta inseamna nu numai natura lemnului, ci si daca este taiat drept, adica este de calitate, daca este uscat;
-ai zis de lac, asta inseamna ca-l si finiseaza? deci e la gata?
-nu-i subtire 20-22 mm, este o grosime uzuala pentru parchet masiv
-suprafata de montaj trebuie pregatita-sapa autonivelanta (trebuie sa vezi exact daca ai diferente mari de nivel, deci dai un nivel general)
-inainte de montaj trebuie sa stea la tine in casa, de preferat si o saptamana, mai ales ca vine ambalat, la o temperatura normala a casei (nu il aduc si se si apuca de montaj)
Culmea este ca nu-i musai sa iesi mai ieftin cu cel stratificat. Un parchet bun este scump. Are max. 4 mm lemn "nobil", insa e destul pentru doua posibile raschetari.
Deci: daca rezultatul final iti place, pretul nu-i rau.
Cati mp ai? Poate mai negociezi ceva...
Ce alte oferte ai?
La asa ceva merita cel putin doua oferte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Stiam eu ca o sa imi raspunzi
Nu, nu mai am alte oferte, nu am cautat inca, asta a venit in contextul in care o sa cumpar ceva lemn pentru terase ... Ideea e ca e negociat deja avand in vedere suprafata (cca 70 mp), oferta ia in considerare suprafata. As mai astepta, mai am cateva luni pana pot pune parchetul dar mi-e ca nu mai gasesc asa "chilipir".

Asta daca e intradevar un pret bun, ca poate e un pret normal la negociere.

Si da, e la gata, include totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu este chiar un chilipir, este un pret bun.
Pe de alta parte, este perioada in care preturile sunt inca mai mici, ca nu-i vanzare. Este posibil sa creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu daca as mai cumpara parchet, acum, as merge pe stratificat, cel putin pentru sufragerie.
Am pus parchet din lemn masiv, care cica era uscat.Din pacate dupa 4-5 ani de cand l-am pus s-a uscat si mai mult si au aparut fante intre lamele.Poate ca la o urmatoare raschetare se pot umple din nou cu rumegus amestecat cu clei ( cred )elastic special si va arata mai bine.
Legat de contratreapta...tii neaparat sa fie din lemn? Noi am "pacalit" putin ochiul si am gasit o gresie mata bej deschis, deschis.Nu arata rau si e mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Unde erai Ali cand plateam avans la parchet? :( :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lidsta

Unde erai Ali cand plateam avans la parchet? :( :)


Acum ce pot sa zic...poate parchetul care il vei lua e mai uscat decat ce am cumparat noi.....succes....oricum arata bine dar eu ti-am spus offul meu.

Mergi la inceput