Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Mirela, inainte de a-si face griji romanii de Europa, ar trebui sa-si faca griji de romani. Ce vreau sa spun e ca decat sa ceara respect din partea Europei, sa ceara in primul rand respect si sa-si ceara drepturile de la alti romani! In romania respectul e mort! Nu exista respect fata de altii. Si in afara de asta, respectul nu e un drept cu care te nasti. Respectul se castiga. Cum arata Romania Europei ca merita respect? Eu personal nu am respect ptr. hoti, nici ptr. lenesi. (aici cand spun hoti ma refer, in primul rand la guvernanti; cand spun lenesi ma refer la toti romanii care asteapta sa le dea Europa, ca ei nu lucreaza ca zidar/gunoier, etc, ca doar ei au 8 clase, merita mai mult. Bleah!) Stii vorba aia cu "Charity begins at home." Asa e si cu respectul; trebuie lucrat mult sa castigi respectul unui singur om, daramite a unui continent. Ce a facut Romania de 23 de ani sa castige drepturi? Nimic! Am aratat Europei (si nu numai) ca suntem hoti si profitori! Astea sunt calitati? Cu asta incercam sa ne castigam increderea si respectul Europei? Atata te superi ca Daily Mail a publicat niste poze nefavorabile Romaniei; ei doar au pozat realitatea Romaniei! Nu Daily Mail i-a aruncat in ghetouri. Nu Daily Mail a construit ziduri in jurul lor. Nu Daily Mail ii discrimineaza. Ci tocmai Romania! Dar, daca UK (sau oricare alta tara) ii arata cu degetul, sar romanii de fund in sus ca roma sunt discriminati, ca UK nu-i vrea, ca Franta nu-i vrea. Pai nici Romania nu-i vrea. De ce nu sar romanii de fund in sus sa le apere romilor drepturilor in Romania??? De ce ALTII trebuie sa faca ptr. romani ce nu face Romania??? Romania trebuie sa arate ca-i pasa! Chiar si de romi, ca pana una-alta, tot oameni sunt si ei; copiii lor sufera exact la fel ca orice copil de roman, neamt, francez, etc.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA







Dar rromilor le pasa de Romania si de romani?? Ce zici, se dau ei de ceasul mortii sa isi depaseasca conditia? Pt. a construi ceva viabil trebuie sa existe actiuni din ambele tabere. Degeaba face Romania si le ofera parghii sociale, daca pe rromi , cei mai multi dintre ei, ii doare fix in cot de integrarea in societate.


Si la subiect, io cred ca nu e de vina Romania pt. imaginea ei, ci romanii din diaspora. Cetateanul european, indiferent de natie, n-a stiu si nici vrea sa stie prea multe despre Romania si cultura tarii pt. ca nu-i intereseaza. In schimb, de 20 de ani aud/intalnesc/vad etc tot felul de nazdravanii ce apartin romanilor (ca cetateni, etnia nu inseamna nimic). Si poate s-au cam saturat. Ca nu a fost cativa cei care au cersit/furat si s-au facut de cacao, incat sa zici ca oricum majoritatea e de buna calitate. Nu. Romanii de bun simt din diaspora, si de-au incercat sa faca ceva, n-au fost vazuti din cauza cersetorilor/hotilor. Si uite asa au curs kilometrii de presa ce le bate obrazul romanilor. Ce sa faca statul roman? Sa cenzure? Sa dezvinovateasca vinovatii? Ce sa faca? Probabil sa contrabalanseze cu ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

ladyJ, ba da m-am saturat!

Asta nu inseamna ca dau cu pietre dupa cineva, dar pot spune public ca m-am saturat ca natia mea sa fie asociata cu ispravile lor.
Cu impozitele te inseli, am lucrat la casa de sanatate si ntz, nu prea am vazut sa se inghesoaie la coada la platit sanatatea. Numa cand doctorul nu vroia sa opereze fara adeverinta de asigurat, abia atunci si cu mare scandal " ca el n-are si ca-i moare piranda!"
Pai batrana satului romanesc cum are bani de sanatate, hmm?

Nu intr-n polemici cu nimeni, dar vedem lucrurile diferit, din experiente diferite





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

De cand e lumea si pamantul invaziile ii sperie in general pe oameni.
Sa nu uitam ca si americanii au fost speriati de invazia italienilor,in special de mafia italiana.Chiar si italienii au avut o perioada ceva cu romanii...
O sa treaca si asta cu romanii si bulgarii,si apar altii...si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

De ce-i intereseaza? De ce nu-i intereseaza? Haba n-am. Si nu ma intereseaza pe mine asta.
Mai spun o data: discutia era (chiar daca intre timp a devenit o binecunoscuta disputa cu subiectul tigani) despre falsul interes al englezilor despre soarta tiganilor, cand in realitatea vor sa transmita mesajul "aia-s romanii care va vor cotropi".
Poate m-am facut inteles acum.

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, si eu mai spun o data; nu conteaza de ce au postat englezii imaginile astea; conteaza ca ele sunr REALE! Ca e fals interes si de fapt e o punere in tema a englezilor despre ce-i asteapta, e dreptul lor sa-si informeze co-nationalii. Poate cineva sa spuna ca nu-i asa? Ca nu asta se va intampla in Anglia in urmatorii... cu indulgenta zic... 5 ani? Macar stiu oamenii la ce sa se astetpe, odata cu cascada de est-europeni. La pariu ca Nu vor pleca numai cei ce cu adevarat vor sa munceasca? Si ca marea majoritate va fi ecompusa din cersetori si spargatori de case si magazine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

ladyJ, ba da m-am saturat!

Asta nu inseamna ca dau cu pietre dupa cineva, dar pot spune public ca m-am saturat ca natia mea sa fie asociata cu ispravile lor.
Cu impozitele te inseli, am lucrat la casa de sanatate si ntz, nu prea am vazut sa se inghesoaie la coada la platit sanatatea. Numa cand doctorul nu vroia sa opereze fara adeverinta de asigurat, abia atunci si cu mare scandal " ca el n-are si ca-i moare piranda!"
Pai batrana satului romanesc cum are bani de sanatate, hmm?

Nu intr-n polemici cu nimeni, dar vedem lucrurile diferit, din experiente diferite





Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


poate li s-a oprit pe stat..zau..eu nu am platit niciodata sanatatea, s-a platit singura inainte sa primesc salariu, chiar sunt singurul roman care nu pierdut luni de zille la coada la asig de sanatate sa plateasca x lei? sau tu ii ridici pe toti la rang d eroman doar ca au carte de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:

scuze de edit, am facut o miscare gresita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Da, nu stiu ... ar fi simplu sa stau cuminte ... pentru ca theoretic, de ce mi-ar pasa? Imi pasa totusi pentru ca vreau sa traiesc intr-o Europa in care copilului meu sa nu ii fie rusine sa isi spuna roman. Si, cred ca pe toti romanii ar trebui sa ii intereseze acest lucru.

Ce observ cel mai des este ca in Romania nu se prea discuta despre Europa ... la faptul ca suntem europeni si avem dreptul sa fim tratati cu aceleasi drepturi. In Romania, stirile sunt numai despre gaina calcata de tren, despre ce cumpara romanii de craciun, depre ce mai spune becali sau altii ... Nici o viziune, nici o aspiratie ... iar a vorbi in termeni normali a ajuns - chiar si aici pe forum - un act de curaj.

Stiu ca sunt multi romani care strica imaginea Romaniei - dar nu e corect sa platim cu totii pentru asta. Ma revolt cand vad acest gen de campanii menite sa altereze titlul de roman. Degeaba ne batem noi in piept cu olimpicii nostrii - pentru ca despre ei acesti straini nu vor scrie niciodata ... degeaba acceptam mereu aceasta pozitie umila si ne facem ca nu se refera la noi ci la altii.

Ma intreba Letitia de ce ma agit in halul asta si de citesc acest ziar ... pai cum as putea sa nu il citesc cand stiu ca toti parintii colegilor copilului meu il citesc... cum sa nu aflu ce mizerii toarna englezii despre noi - despre romani? Pai daca vreau ca baiatul meu sa studieze undeva in Europa ... nu e normal sa stiu cum e vazut un roman?

Vorbesc insa prea des singura despre acest lucru ... pentru ca nimanui nu ii prea pasa. Insa de pasivitatea voastra (tacere)... vor avea de suferit copiii vostri in lumea de maine. Si nu guvernul trebuie sa faca ceva pentru asta, ci poate chiar NOI.





tu ai deschis un drum, ai creat despre copii.com, restul ar trebui sa vina de la sine si va veni tocmai din schimbul asta de discutii.
stii ca se spune ca trebuiesc intre 10 si 15 ani sa schimbi o idee . site-ul asta cati ani are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:





Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna


Dar rromilor le pasa de Romania si de romani?? Ce zici, se dau ei de ceasul mortii sa isi depaseasca conditia? Pt. a construi ceva viabil trebuie sa existe actiuni din ambele tabere. Degeaba face Romania si le ofera parghii sociale, daca pe rromi , cei mai multi dintre ei, ii doare fix in cot de integrarea in societate.


Si la subiect, io cred ca nu e de vina Romania pt. imaginea ei, ci romanii din diaspora. Cetateanul european, indiferent de natie, n-a stiu si nici vrea sa stie prea multe despre Romania si cultura tarii pt. ca nu-i intereseaza. In schimb, de 20 de ani aud/intalnesc/vad etc tot felul de nazdravanii ce apartin romanilor (ca cetateni, etnia nu inseamna nimic). Si poate s-au cam saturat. Ca nu a fost cativa cei care au cersit/furat si s-au facut de cacao, incat sa zici ca oricum majoritatea e de buna calitate. Nu. Romanii de bun simt din diaspora, si de-au incercat sa faca ceva, n-au fost vazuti din cauza cersetorilor/hotilor. Si uite asa au curs kilometrii de presa ce le bate obrazul romanilor. Ce sa faca statul roman? Sa cenzure? Sa dezvinovateasca vinovatii? Ce sa faca? Probabil sa contrabalanseze cu ceva.


Pai si ce sa fac eu, roman din diaspora? Nu-i suficient ca eu sunt unul dintre romanii cinstiti, ca lucrez, ca nu fur, nu cersesc, ca toooot povestesc, de ani buni despre valorile Romaniei si despre cum au contribuit ele la cultura europeana? Ce sa mai fac altceva, spune-mi tu! Tu ce faci?
Cum ce sa faca statul roman? Sa nu mai fure din fondurile europene alocate integrarii romilor, sa le taie alocatiile alor de nu-si trimit copiii la scoala, sa insiste ca asistentul social de etnie roma, al de-a intrat fara examen la facultate si-a facut scoala gratis, sa mearga la terminarea facultatii in comunitatea lui si sa-i convinga si pe alti romi sa le cumpere ghiozdane copiilor. Sa nu le mai dea voie sa construiasca palate cu turnulete fara autorizatii de constructie, sa le perceapa si lor impozite. Ah, si sa nu-i mai incurajeze cand o iau la galop prin Europa...
Pestele de la cap se-mpute, daca romii nu sunt ok in Romania, poate ca nu-i doar vina lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

ladyJ, ba da m-am saturat!

Asta nu inseamna ca dau cu pietre dupa cineva, dar pot spune public ca m-am saturat ca natia mea sa fie asociata cu ispravile lor.
Cu impozitele te inseli, am lucrat la casa de sanatate si ntz, nu prea am vazut sa se inghesoaie la coada la platit sanatatea. Numa cand doctorul nu vroia sa opereze fara adeverinta de asigurat, abia atunci si cu mare scandal " ca el n-are si ca-i moare piranda!"
Pai batrana satului romanesc cum are bani de sanatate, hmm?

Nu intr-n polemici cu nimeni, dar vedem lucrurile diferit, din experiente diferite





Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Stai putin, Giulia. Ai zis ca te-ai saturat sa le plangi de mila. Te-am intrebat, le-ai plans vreodata de mila?

Inteleg acum ca defapt te-ai saturat ca natia ta sa fie asociata cu ispravile lor. Pai numai niste limitati pot ajunge la generalizari de genul : ´´daca un roman fura, toti romanii sunt hoti´´

Deci te-ai saturat, cu alte cuvinte, ca o gloata de prosti sa te considere hoata/criminala/analfabeta/samd doar pentru ca esti romanca! Pot intelege revolta asta. :)
Cand ai ocazia spune-le pur si simplu ca nu toti romanii sunt hoti/asistati social/lenesi/scandalagii/samd. Vorbeste-le despre rromii din Romania, dar fereste-te de generalizari ca sa nu cazi in aceiasi groapa. Asistati social,hoti si pungasi sunt si printre romanii care se trag, mandrii nevoie mare, din decebal si traian.

Asta ca tot ai intrebat ce poti face. Si e un minim de reactie, sa deschizi gura si sa zici, nu sa te ascunzi ca esti romanca( nu spun ca tu ai face asta, dar sunt multi care, din aceleasi motive ca si tine, o fac)

De impozite, pai te-ai gandit ca nu toti tiganii poarta palarie si mustata? Ca nu toate tigancile au bani in par si fuste colorate?
Sunt destui tigani care muncesc si platesc taxe. Au carte de munca, au afaceri, samd.

Nu ma cert cu tine, discut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

De ce-i intereseaza? De ce nu-i intereseaza? Haba n-am. Si nu ma intereseaza pe mine asta.
Mai spun o data: discutia era (chiar daca intre timp a devenit o binecunoscuta disputa cu subiectul tigani) despre falsul interes al englezilor despre soarta tiganilor, cand in realitatea vor sa transmita mesajul "aia-s romanii care va vor cotropi".
Poate m-am facut inteles acum.

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, si eu mai spun o data; nu conteaza de ce au postat englezii imaginile astea; conteaza ca ele sunr REALE! Ca e fals interes si de fapt e o punere in tema a englezilor despre ce-i asteapta, e dreptul lor sa-si informeze co-nationalii. Poate cineva sa spuna ca nu-i asa? Ca nu asta se va intampla in Anglia in urmatorii... cu indulgenta zic... 5 ani? Macar stiu oamenii la ce sa se astetpe, odata cu cascada de est-europeni. La pariu ca Nu vor pleca numai cei ce cu adevarat vor sa munceasca? Si ca marea majoritate va fi ecompusa din cersetori si spargatori de case si magazine?


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






Victoria mami, vorbesti de parca pana acum granitele au fost batute in cuie
Cine a vrut sa plece a plecat demult.Fie la munca, fie la facut prostii. Nu inteleg ce e cu isteria asta acum.

Mergi la inceput