Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Din nefericire, statistica a dovedit multe deja in legatura cu profitorii romani de dupa 2007.


Despre ce statistica vorbiti?



Nu pot acum citi tot ceea ce s-a scris,insa peste 90% din furturile la bancomate in Londra sunt comise de romani (dovediti) , 27000 cetateni romani arestati in ultimii 5 ani in Londra, etc..
Datele exista in multe locuri daca chiar vrei sa accepti adevarul. Daca nu, nu. Raman englezii rai si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mamica11 aici nu se discuta initial despre infractori -topicul asta a incins forumul ani la rand- ci despre dreptul la munca. Infractorii de orice natie nu stau ei acum dupa drepturile de munca.
UK poate sa adopte masuri sa ingradeasca accesul la piata muncii , in masura in care acordurile semnate ii permite. Dar sa tavalesti o natie intreaga in noroi ca sa castigi electorat nu mi se pare de admirat si faptul ca sunt taxati pentru asta e cumva firesc. Mai ales de catre noi. Eu nu stiu ce se asteapta de la subiectul asta. noi, ca romani sa nu ne indignam si sa le dam dreptate? Ba daca am putea sa le furnizam mai mult material?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Eu nu inteleg exact unde se tarfaleste o natie intreaga : atunci cand sunt denuntati infractorii pe care Romania nu a fost in stare niciodata sa ii denunte sau atunci cand ii numim pe altii perfizii albioni.

Personal mi se pare normal ca toti infractorii sa fie denuntati indiferent de cetatenia lor. Asta inseamna ca intra si romanii. Acordurile semnate s-au respectat pana acum si in urma lor romanii au un nume foarte prost.Este absurd sa ne ascundem aiurea. Deci, daca aceste acorduri pot fi schimbate pentru a fi mai eficiente eu cred ca este perfect.

Oamenii de buna credinta nu vor avea probleme de miscare (pentru ca de fapt in presa internationala se spune clar:se incearca un control al miscarii unei anumite categorii in final si nu doar control al dreptului de munca, tocmai pentru ca majoritatea infractorilor nu cer drept de munca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.



Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.


Apai nu stiu ce te tot faci ca nu pricepi, ca de 50 de pagini incoace lumea spune ca GB a semnat acorduri pentru aderare la UE si astea stipuleaza diverse chestii pe care acum trebuie sa le respecte si nu prea are chef. Tot pe ultimele 50 de pagini s-a spus intr-un fel sau altul ca GB nu poate sa aleaga si sa culeaga pe care dintre normele UE sa le respecte si pe care sa le respinga. Te-ai prins in. Hora, atunci trebuie sa joci. Daca nu vrei, iesi nene din uniune, dar nu mai face atata tam-tam pe spinarea unor state sarace, ca nu cred io ca englezii vor sa iasa acu' din cauza Ro si Bulgariei. Dar decat sa faca campanii jegoase, mai bine si-ar inaspri legile astfel incat sa-si protejeze cetatenii. Si sa mai taie din ajutoarele sociale-dar nah, asta da prost la electorat si boboru' vrea circ si paine...si asta i se da. Si ca tot te intebai ce avantaje a avut Gb din UE, citeste presseu si o sa vezi. Din cate stiu eu, ei au fost promotorii pietei unice si asta le aduce intre 1500 si 3000 gbp pe gospodarie (nu mi-e clar cate persoane acopera). In plus de asta 50% din comertul GB a fost cu diverse state membre UE, in timp ce, conform statisticilor UE , doar 11% din tranzactii au fost cu UK. Deci vorba lui Andries, de aia n-are ursul coada.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Un singur lucru este clar, din 2004 de cind tarile comuniste au inceput sa intre in EU inflatia a crescut, preturile sint in ce in ce mai mari, salariile au ramas la acelasi nivel. Omul de rind nu vede nici un fel de beneficiu din aceasta uniune, in schimb vede cum milioane din taxele noastre se duc la bugetelul europei si cum cei de la Brussels ne dau ordine cum sa conducem tara. Unde s-or duce banii aia de care vorbest, nu stiu, ca la populatie nu vin? De aia a si luat avint UKIP care probabil o sa cistige destule locuri in parlament in 2015.

Edit: si somajul a crescut enorm de atunci, numai bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.


Nu te supara, Letitia, dar tu cu cine te lupti? Si de ce?
Parca ai fi purtatorul de cuvant al ziarelor care scriu cat de naspa-s romanii, zau asa.


Tu ai dreptate cand sustii ca nemtii sau englezii sau francezii s-au saturat de UE, dar ce legatura are povestea asta cu romanii?
Daca UK s-a saturat de UE, sa faca cumva sa iasa din ea. Sau tot romanii(sau esticii) sunt de vina ca au semnat englezii aderarea?

Si hai sa nu-i facem martiri pe nici unul, ca pe langa obligatii au avut cu totii destule beneficii. Si au stiut foarte bine ce fac cand au aderat. Ca acum incepe sa le miroasa aderarea, e alta treaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Din nefericire, statistica a dovedit multe deja in legatura cu profitorii romani de dupa 2007.


Despre ce statistica vorbiti?



Nu pot acum citi tot ceea ce s-a scris,insa peste 90% din furturile la bancomate in Londra sunt comise de romani (dovediti) , 27000 cetateni romani arestati in ultimii 5 ani in Londra, etc..
Datele exista in multe locuri daca chiar vrei sa accepti adevarul. Daca nu, nu. Raman englezii rai si gata.






Am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ceea ce imi place mie este ca persoanele ce denunta drept negativa dorinta GB de a pune restrictii unei categorii a romanilor si bulgarilor sunt in general cele ce traiesc in Romania sau in America deci nu au avut de-a face in ultimii ani cu reculul rezultat in urma scandalurilor in care sunt implicati infractori romani. Nici nu au "vazut la fata " o ambasada a Romaniei din Franta, Belgia, Marea Britanie, Italia de exemplu. Poate ar fi bine sa va faceti o vacanta la Brussels de exemplu si sa mergeti pe la ambasada . Nimeni nu se fereste in cele doua ore de stat la coada a vorbi de "tsepele" din ultimul timp(ilegalitati comise). Cel putin acum doi ani asa era, acum din nefericire cam in acelasi fel incepe sa fie in Salonic vad.
Greu veti gasi romani la locul lor cu domiciliu stabil intr-una din tarile UE de peste 5 ani sa zicem si doar cu cetatenie romaneasca inca sa fie de acord cu situatia asta. Greu, va zic eu.
E cam satula lumea . Nu asta presupune democratia.

Madanic,daca tu esti persoana cinstita cu cazier curat si intri in USA asa cum ai spus dupa care dai in cap, nu aveau ce-ti face, nu puteau banui ca vei face asta, asa e. Dar, problema pusa de anumite tari din UE acum este urmatoarea: daca o persoana a fost prinsa in neregula si expulzata (retrimisa in Romania) si apoi revine in UE, ea poate intra iar. Deci nu e "alba " intelegi? Asta in veci de veci in USA nu ar mai intra dar in Franta da. Si in GB da. Ei bine, s-au saturat. E asa greu de inteles? Numai oamenii perfecti au rabdare infinita.
Lasa ca am citit mai demult un caz in care facuse nu stiu ce nelegiuire in Belgia un cetatean de-al nostru, l-au prins, l-au expulzat, in urma judecatii din Romania a fost eliberat si in trei luni era iar in Belgia.
Din moment ce majoritatea romanilor sun ca si mama mea:"sa-i rezolve ei daca sunt mai buni" (lucru ce se vede si aici pe forum) atunci nu e clar ca Romania nu isi va rezolva in timp util problema asta? E clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

In Romania acum este democratie.
In Romania acum se impune majoritatea.
Majoritatea din Romania este de acord cu situatia actuala in aceasta problema.
Majoritatea din Anglia nu este de acord cu situatia actuala in aceasta problema.

Ar trebui in aceasta situatie ca englezii sa munceasca ani si cu resurse proprii pentru a schimba conceptia altora , pentru a face educatie in casa altuia, pentru aplati ajutoare sociale unui numar mult mai mare (posibil) de romani decat celor de pana acum, etc? De ce? Nu vor si pace, Lady, uite aici pe la minutul 4 cam de ce nu mai pot astepta:

http://www.youtube.com/watch?v=V72mZCDwmY0&feature=player_embedded

Chiar va plac chestiile astea despre Romania spuse in fata unei lumi intregi? Poate sunt perfizi ca le spun, OK, dar nu ar fi mai bine sa nu li se mai dea ocazia sa le spuna? Nu ar fi mai bine sa fie ingraditi cei ce se preteaza la asemnea acte ?

Eu una sincer sper sa gaseasca o solutie viabila si sa nu mai aud asa ceva in viitor.

Edit: alt "perfid":" It is a matter of real concern that there should be such a substantial degree of criminality among those Romanians who have already come to Britain despite the treaty limitations on their right to work "
MigrationWatch chief Sir Andrew Green

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.


Nu te supara, Letitia, dar tu cu cine te lupti? Si de ce?
Parca ai fi purtatorul de cuvant al ziarelor care scriu cat de naspa-s romanii, zau asa.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Mey...nu stiu si nici nu cred ca se lupta cu cineva,insa recunosc ca si mie mi-a cam crescut tensiunea citind mesajul la care a dat quote!(ma refer in special la tonul mesajului)

Oricum o luam iar de la capat ,de fapt ne invirtim in cerc...aceleasi lamentari,concluzii,dezaprobari,acuze direct si indirecte...si tot asa!



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Mamica11 aici nu se discuta initial despre infractori -topicul asta a incins forumul ani la rand- ci despre dreptul la munca. Infractorii de orice natie nu stau ei acum dupa drepturile de munca.
UK poate sa adopte masuri sa ingradeasca accesul la piata muncii , in masura in care acordurile semnate ii permite.


Ba chiar imposibilitatea micsorarii infractionalitatii in randul imigrantilor romani din UE in conditiile actuale ale acordurilor semnate este problema. Chiar cu restrictiile existente situatia e tragica, normal ca se gandesc cu groaza ce va fi cand nici astea nu vor mai lucra. Se cere in mare "mentinerea restrictiilor impuse romanilor" insa e clar ca nu ajung.

Nici un acord nu este semnat "pe veci".

Mergi la inceput