Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Madalina, "aia de la Oltchim" sunt totusi niste oameni care muncesc. Ca le da statul ceva in plus, pe mine una nu ma deranjeaza (desi eu platesc taxele aici, in Romania).

Vorbeam aici de cei ce nu au chef de munca. Stiu ca vrei statistici, probabil ca ele si exista... Daca te plimbi prin Europa ai sa intelegi ce spun eu pe aici: toata Europa este exasperata de personajele ce au ajuns acolo cu orice alt gand in afara de cel de a munci.

Chiar ar fi interesant de aflat ce procent din cersetorii din capitalele Europene provin de la noi. Din experienta mea personala, as spune ca peste 50% (ii auzi vorbind romaneste). Nu pot intelege si pace de ce autoritatile nu-i aduna, de ce nu se inaspresc legile, de ce nu se face ceva. din pacate nu sunt doar cersetori, mai sunt si altii hoti, etc. - ce agraveaza situatia.

Nici nu ai idee ce mare deserviciu fac imagii noastre. S-a tot pasat problema de la unii la altii, nimeni nu e responsabil, altii au obligatii...nici nu ai idee cat de mult a afectat imaginii romanilor in Europa.

si eu asta nu inteleg: de ce ii invinovatim pe altii, cand ar trebui sa fim si noi insine revoltati de comportamentul concetatenilor nostri in alte state? zici tu ca procentul lor e nesemnificativ? Oh...vino cu mine sa facem un tur al capitalelor europene. este sufficient sa mergem la obiectivele turistice principale, prin metrou, pe arterele principale cu magazine, si ai sa te lamuresti exact cum sta situatia.

Edit sa mai zic ceva: cei ce au apucat sa cunoasca niste romani seriosi nu fac generalizari. Ei stiu ca exista si asa, si asa. totusi este posibil ca majoritatea sa nu aiba niciun cunoscut roman care sa fie om serios, sa munceasca, sa fie un exemplu diferit fata de ce vad ei in fiecare zi la metrou, la catedrala, la...



Aia de la Oltchim, sunt niste oameni care s-au facut ca ploua la problemele combinatului atata timp cat au fost platiti si acuma sunt platiti din banii nostrii (da, inca mai platesc bani la stat in Romania din impozit pe proprietate, impozitul pe profitul firme etc) ca sa taca. Si stii ce or sa faca? Or sa taca ca buzunarul lor e asigurat pe 2 ani de zile. Mai departe Dumnezeu cu mila, or vedea ei.
La fel a fost cu minerii, si cu alti "privatizati" cu success de statul roman. Inca imi mai aduc aminte de faimoasa privatizare Petrotel (eu sunt ploiesteanca si cunosc oameni angajati acolo). Habar n-ai ce satisfactie a fost pe ei cand au primit compensatoriile de la stat apoi i-a angajat Lukoil-ul la loc pe acelasi post in aceeasi rafinarie.
De ce banii aia nu se duc in sanatate? de ce nu in educatie? Nu cred ca mai are sens sa vorbim.

Cersetori ha? Asta ne defineste in viziunea ta pentru ca asta vezi pe strada. Nu mai conteaza ca aia sunt un procent mic din romani, si sub 50% din cei care emigreaza. Ai idee cati dintre ei sunt in retelele de cersetorie din vointa proprie si cati de fapt sunt sclavi? Stii ca sunt vanduti de la un proprietar la altul? Cel care face banii, nu e cel de e pe strada. Si singura chestie care ar rezolva problema ar fii ca politia sa-si faca treaba peste tot, la noi inclusiv (dar la noi statul e mai preocupat de marea "nedreptate" facuta lui Nastase si de limitarea accesului la informatia detinuta de "servicii").
Oricum cum se zice "vorbim vorbe". Ce vrea publicul din GB nu e limitarea accesului infractional (desi e de dorit intotdeauna) ei vor sa nu vina romanii si bulgarii sa le strice piata la salarii. Iar ce vor ei nu pot sa obtina si nu le ramane decat sa ne arate cu degetul desi nu e de loc moral.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

potrivit statisticilor publicate de comisia europeana doar 1 % (mai precis 13 000) din cele aproape doua milioane de cetateni din tarile europene care au aderat la UE in 2004, au aplicat pentru ajutor de somaj. o fi somaju' mare in MB da' majoritatea celor doua milioane de imigranti au "luat" de la bastinasi locuri de munca prost platite si pe care bastinasii nu le voiau.

da' asta nu conteaza. britanicii spun si simt ca sunt deja prea multi si acum cand dupa sapte ani de la intrarea in UE a Romaniei si a Bulgariei primesc si ei dreptu' la libera miscare stipulata de Tratatu' de la Roma, incep campania anti. si asta inca inainte ca romanii si bulgarii sa-i invadeze :) pentru cei interesati, romanii si bulgarii au acces deplin la piata muncii din Suedia din prima zi de cand Romania si Bulgaria au devenit membre UE.

imigratia o fi picatura care o umplut paharu' britanicilor care oricum erau sceptici in privinta UE. de cand cu promisiunea unui referendum UKIP a crescut ca un sufleu si a dus la discursuri gen Cameron care a promis sa reduca imigratia din "sute de mii la zeci de mii".

in Suedia cersetoria nu e ilegala atata timp cat cersetorii nu te agaseaza. nici macar atunci cand e organizata, daca cersetorii au consimtit. e cel mult considerata o afacere proasta. pentru cersetori nu si pentru cel care organizeaza cersetoria.

ecsz: sursa, presa suedeza :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Adela, dar ai voie sa aplici pentru ajutorul de somaj si in cazul in care nu ai lucrat nicio zi in tara respectiva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ajutor de somaj nu cred ca are cum s afie,vreun ajutor social ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

daca tin io bine minte din discutiile purtate prin 2004 :) ai dreptu' sa vii sa-ti cauti de lucru timp de trei luni. dupa care trebuie sa ceri viza de sedere. daca primesti de lucru cel putin un an, ai dreptu' de viza cu familia pe cinci ani.
si cred ca daca ai dreptu' la ajutor de somaj in tara de origine poti veni, lucrezi o zi si primesti ajutoru' de aici. dupa care poti pleca inapoi si primesti ajutoru' de aici timp de trei luni... cam asa ceva

eczs: daca vreti pot studia problema :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Adela,ma intreb oare de ce nu au luat emigrantzii cu asalt Suedia?(emo de se scarpina-n cap)

O fi limba una dintre cauze?

Acum referindu-ma strict la romani,ei au asltat italia,Spania...cred ca au mers pe principiul asemanarii limbilor,invatzarii mai repede a limbii acetsor tzari.

Anglia ar putea fi pe lista romanilor,pentru ca multzi romani"vorbesc"engleza!(am si eu exemplare in imediata mea apropiere care stiu doua cuvinte in engleza si afirma ca...stiu engleza:)))

Insa Suedia...cred ca limba e o mare piedica pentru emigrantzi.Clima nu cerd ca nici Anglia nu e Maladive!:))))

edit.M-am gindit ieri la tine ca am luat schrimpsi in "coaja"(nuuu...n-am stiut ca-s cu carapacea pe ei:)))si ma gindeam ce munca de ocnas,mai ales ca mi-am ars si degetele(Nuuu...nu m-am prins decit in cratitza ca-s cu cozile pe ei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nu ma pot pronunta nici daca Suedia e asaltata de imigranti si nici daca nu e asaltata de ce nu e asaltata :)
recent am vazut la stiri un fermier care aduce prin rotatie oameni la munca (crestea vacutze) din Romania. zicea ca e fericit ca si-a gasit filiera (a specificat si zona, da' io invarteam prin cratite si n-am retinut) ca de multa vreme tot dadea anunturi si nu se-nghesuia nimeni, ca suedezii nu vor sa curete grajduri. si angajatoru' si muncitorii erau multumiti. sindicatele mai ridica din sprancene :). cred ca am mai scris pe forum (sau doar am vrut) ca am vazut un reportaj cu un alt patron (de data asta mult mai mahar) care aducea la munca rromi din Romania dintr-un sat de munte. lucrau in constructii, la taiat lemne in padure. asta gasise si o portita sa fenteze statu'. in satu' din Romania incepusera oamenii sa-si construiasca case, patronu' din Suedia si comunitatea de acolo cu pastoru'-n frunte au construit scoala, azil de batrani, spital ... sindicatele de aici nemultumite ca romanii luau munca suedezilor, pe bani mai putini. concluzia reportajului: si oamenii aia au dreptu' la o viata demna. in prim plan poza copilului unuia dintre ei care voia sa devina medic. si acum prin munca tatalui in Suedia intrezareau si ei o sansa.

ha ha, inteleg ca nu numai ca te-ai gandit la mine, anda, ci poate mi-ai trimis si niste ganduri printre dinti :) a fost gustos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.



Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99


ha ha, inteleg ca nu numai ca te-ai gandit la mine, anda, ci poate mi-ai trimis si niste ganduri printre dinti :) a fost gustos?


Da...gustos ca orice schimps,nu tzi-am trimis ginduri ci doar ma intrebam-inca odata,de ce alegi varianta asta!Eu am mo bilizat si copilul asa ca ne-am ars degetele amindoi,da' a mers mai repede!

Scuze de off topic!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Bineinteles ca puteau fi 22 de proxeneti albanezi sau alti 22 marocani si nu romani neaparat(teoretic , da? :)
Ideea e ca trebuie aplicata legea (deci este necesara existenta ei) si oprita miscarea acestor persoane.
Peste ocean nu ajung in primul rand acesti oameni exact pentru ca nu se califica.De aceea, celor ce priviti de acolo, vi se pare probabil un nimic ceea ce se intampla dupa 2007 in Europa . Sunteti de acord ca la voi in SUA exista o politica mult mai dura de selectie a celor ce intra in state dar vi se pare ciudat ca MB de exemplu vrea sa puna restrictii. sau Franta? Ore nu e o discrepanta pe undeva? Aceiasi oameni cer azil si in UE si in SUA. Inteleg ca romanii si bulgarii vin cand vor in SUA si se angajeaza pe timp nelimitat din prima, altfel nu prea inteleg...perfizi americanii astia, selecteaza pe capete .


Hai sa ne intelegem. O tara are dreptul sa-si puna orice restrictii doreste. Dar daca tara aia a semnat un contract, din care a obtinut anumite beneficii, si in care se stipula libera circulatie a fortei de munca, iar acuma dupa ce a papat beneficiile vrea sa nu isi mai indeplineasca partea ei de contract, asta e rau. SUA poate face ce doreste pentru ca SUA nu a semnat un astfel de pact cum a semnat GB.

Apoi draga mea, daca eu trec astazi de security check-ul din US si obtin dreptul de rezidenta si maine devin proxenet, nu inseamna ca e vina biroului de imigrari ca n-au stiut sa-mi citeasca minte. Nu poti prezuma ca un individ va devenii infractor, asa ceva se numeste incalcarea drepturilor.



Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Nu te supara, imi dai si mie amanunte cu privire la contractul ala semnat de GB, sau vorbesti din burta? Despre de contract e vorba, ai link? Si imi dai si un link cu cit contribuie UK la bugetul EU te rog, ca vad ca stii mai mult despre uk decit stiu eu care traiesc aici. Stii ca e al 3 lea contribuitor la bugetul EU, dupa germania si franta? Stii ca daca uk se retrage, germania nu o sa poata tine in spate sandramaua singura? Stiti o gramada despre cum aceste tari pofita de pe uma estului, dar nu spuneti nimic de cit platesc aceste tari la bugetul EU. Si populatia acestorbtari s-a cam saturat sa o faca.


Apai nu stiu ce te tot faci ca nu pricepi, ca de 50 de pagini incoace lumea spune ca GB a semnat acorduri pentru aderare la UE si astea stipuleaza diverse chestii pe care acum trebuie sa le respecte si nu prea are chef. Tot pe ultimele 50 de pagini s-a spus intr-un fel sau altul ca GB nu poate sa aleaga si sa culeaga pe care dintre normele UE sa le respecte si pe care sa le respinga. Te-ai prins in. Hora, atunci trebuie sa joci. Daca nu vrei, iesi nene din uniune, dar nu mai face atata tam-tam pe spinarea unor state sarace, ca nu cred io ca englezii vor sa iasa acu' din cauza Ro si Bulgariei. Dar decat sa faca campanii jegoase, mai bine si-ar inaspri legile astfel incat sa-si protejeze cetatenii. Si sa mai taie din ajutoarele sociale-dar nah, asta da prost la electorat si boboru' vrea circ si paine...si asta i se da. Si ca tot te intebai ce avantaje a avut Gb din UE, citeste presseu si o sa vezi. Din cate stiu eu, ei au fost promotorii pietei unice si asta le aduce intre 1500 si 3000 gbp pe gospodarie (nu mi-e clar cate persoane acopera). In plus de asta 50% din comertul GB a fost cu diverse state membre UE, in timp ce, conform statisticilor UE , doar 11% din tranzactii au fost cu UK. Deci vorba lui Andries, de aia n-are ursul coada.

Mergi la inceput