Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Cand se ajunge la un asemenea subiect toate`s vechi si noua toate: daca nu esti de accord cu cei ce vor sa profite de sistem,de ajutoarele oferite, de cei ce solicita azil fara sa respecte legea se ridica voci cum cc ca tu ai fentat nitel sistemul din tara de adoptie ca sa ajungi acolo,ca ti-au dat pe un platou masa, casa si bani, te-ai vazut cu sacii in caruta si acum nu te mai intereseaza de altii.Si ca de obicei se citeste printre randuri si esti acuzat Domne ca uiti de unde ai plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


Mie mi-a placut mult mesajul asta...

Citat:
citat din mesajul lui saskia

In vecii vecilor nu o sa fiu de acord cu modul in care pune problema coracora fara suparare, dar faptul ca au fost sute de cazuri in care birocratia/statul olandez au facut greseli in aceste dosare ma face sa fiu circumspecta la absolut orice caz de genul asta.

Iar faptul ca sunt copii afgani (din parinti afgani) nascuti aici, intregati aici (la scoala, vorbesc olandeza, habar n-au unde este si cu ce se mananca viata in Afganistan) si sunt scosi din salile de clasa ca sa fie trimisi impreuna cu familia lor inapoi in Afganistan, care stim cu totii ce "minunatie" de tara sigura este ma face sa nu pot discuta mai mult pe acest subiect cu persoane care privesc lucrul asta cu maretie de la inaltimea scaunului de computer, unde e cald si bine si copiii lor nu vor fi dati afara cu blandete ce-i drept dar scosi dintre prieteni si pusi in avionul de Kabul (de pe o zi pe alta), doar pentru ca "dosarul" familiei lor "lucrat" vezi Doamne ani intregi de zile, inainte chiar de a se naste nu a fost solutionat pozitiv. E doar vina statului olandez ca isi bate joc de procedurile astea, fiind tras de urechi de nenumarate randuri de Amnesty International si alte organizatii umanitare si de drepturile omului.

Nu voi continua discutia sau sa dau raspunsuri ca nu e jobul meu sa fac oamenii mai empatici pe lumea asta, sau sa le schimb parerea, fiecare cum isi asterne asa doarme, tot ce vreau sa va doresc e sa nu fiti niciodata voi insiva in situatia unor asemenea oameni.

Nu o sa dau linkuri si asa mai departe, cele care traiesc in Olanda cu siguranta stiu despre ce se scrie si mediatizeaza despre situatia asta, vuieste presa olandeza despre cazurile copiilor astora, dar ce stim noi, sunt si ei doar niste azilanti acolo. Oricum eu lucrand direct cu bancile de alimente de aici, stiu foarte bine ca una e sa privesti asa de departe lacrimile unor copii care n-au gresit cu nimic pe lumea asta, decat ca parintii lor s-au nascut intr-o tara gresita si alta e sa ii vezi si sa-i auzi, nici o diferenta intre ei si copiii olandezilor nascuti aici. Dar asta e: Homo hominus lupus.


si asta:

Citat:
citat din Andries: De fapt ceea ce se considera "normal, legal si moral" in tara A nu e totdeauna egal cu ceea ce este "normal, legal si moral" in tara B.

Dar trebuie sa luam ca referinta tara de destinatie, in speta Olanda, vrei sa te naturalizezi in Olanda, trebuie sa te ajustezi in sensul normalitatii, legalitatii si moralitatii olandeze. Pe cat posibil este de dorit sa nu arunci cu noroi in tara din care ai plecat sau in alte tari din care au venit alti imigranti.

Andries


Asta asa ...ca sa nu uitam sa fim oameni...
Asa cum se spune si in Declaratia Drepturilor Omului "acordarea azilului este un act pasnic si umanitar" ... parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04


Mie mi-a placut mult mesajul asta...

Citat:
citat din mesajul lui saskia

In vecii vecilor nu o sa fiu de acord cu modul in care pune problema coracora fara suparare, dar faptul ca au fost sute de cazuri in care birocratia/statul olandez au facut greseli in aceste dosare ma face sa fiu circumspecta la absolut orice caz de genul asta.

Iar faptul ca sunt copii afgani (din parinti afgani) nascuti aici, intregati aici (la scoala, vorbesc olandeza, habar n-au unde este si cu ce se mananca viata in Afganistan) si sunt scosi din salile de clasa ca sa fie trimisi impreuna cu familia lor inapoi in Afganistan, care stim cu totii ce "minunatie" de tara sigura este ma face sa nu pot discuta mai mult pe acest subiect cu persoane care privesc lucrul asta cu maretie de la inaltimea scaunului de computer, unde e cald si bine si copiii lor nu vor fi dati afara cu blandete ce-i drept dar scosi dintre prieteni si pusi in avionul de Kabul (de pe o zi pe alta), doar pentru ca "dosarul" familiei lor "lucrat" vezi Doamne ani intregi de zile, inainte chiar de a se naste nu a fost solutionat pozitiv. E doar vina statului olandez ca isi bate joc de procedurile astea, fiind tras de urechi de nenumarate randuri de Amnesty International si alte organizatii umanitare si de drepturile omului.

Nu voi continua discutia sau sa dau raspunsuri ca nu e jobul meu sa fac oamenii mai empatici pe lumea asta, sau sa le schimb parerea, fiecare cum isi asterne asa doarme, tot ce vreau sa va doresc e sa nu fiti niciodata voi insiva in situatia unor asemenea oameni.

Nu o sa dau linkuri si asa mai departe, cele care traiesc in Olanda cu siguranta stiu despre ce se scrie si mediatizeaza despre situatia asta, vuieste presa olandeza despre cazurile copiilor astora, dar ce stim noi, sunt si ei doar niste azilanti acolo. Oricum eu lucrand direct cu bancile de alimente de aici, stiu foarte bine ca una e sa privesti asa de departe lacrimile unor copii care n-au gresit cu nimic pe lumea asta, decat ca parintii lor s-au nascut intr-o tara gresita si alta e sa ii vezi si sa-i auzi, nici o diferenta intre ei si copiii olandezilor nascuti aici. Dar asta e: Homo hominus lupus.


si asta:

Citat:
citat din Andries: De fapt ceea ce se considera "normal, legal si moral" in tara A nu e totdeauna egal cu ceea ce este "normal, legal si moral" in tara B.

Dar trebuie sa luam ca referinta tara de destinatie, in speta Olanda, vrei sa te naturalizezi in Olanda, trebuie sa te ajustezi in sensul normalitatii, legalitatii si moralitatii olandeze. Pe cat posibil este de dorit sa nu arunci cu noroi in tara din care ai plecat sau in alte tari din care au venit alti imigranti.

Andries


Asta asa ...ca sa nu uitam sa fim oameni...
Asa cum se spune si in Declaratia Drepturilor Omului "acordarea azilului este un act pasnic si umanitar" ... parca

Mami de: baietel & fetita



Deci Olanda incalca sistematic drepturile omului si nimeni nu sesizeaza, sau cum? Sau stii tu mai multe dar nu vrei sa ne spui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Letitia, eu faceam trimitere la un citat care arata ca nu e chiar asa usor sa spui nu mai vreau sa platesc impozite pt astia sau sa nu mai acordam azil...
Statele nu se pot prevala de aceasta obligatie. E o conventie intre state si un drept al omului de a nu fi ingradit de granite mai ales pe timp de razboi.
Eu nu stiu mai multe fatza de ce am citit aici, de la voi
Si da... nu imi pare nici moral... adica si la noi vin usbeci sau mai stiu eu ce natii... eu personal nu am nimic cu ei... si la cate impozite avem si noi, si ce salarii ...si ce viata de cacao...
Iar s-au scumpit toate ca la balamuc...
In fine... asta nu imi da dreptul de a spune.. statul ro nu ar mai trebui sa primeasca azilanti sau eu numai vreau sa platesc impozite pt oamenii astia.

Nu am inteles de ce m-a dezaprobat cineva... nu esti de acord cu parerea mea ca aceste 2 mesaje au fost realiste si ca mie mi-au placut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
In fine... asta nu imi da dreptul de a spune.. statul ro nu ar mai trebui sa primeasca azilanti sau eu numai vreau sa platesc impozite pt oamenii astia.

Nu am inteles de ce m-a dezaprobat cineva... nu esti de acord cu parerea mea ca aceste 2 mesaje au fost realiste si ca mie mi-au placut?


Ela, eu voi continua sa iti dau dezaprob atat timp cat ventilezi niste idei care nu au facut nici macar pret de o secunda obiectul dezbaterii de fata. Vezi fraza bolduita. Am senzatia ca intregul topic a fost deturnat din cauza acestor idei false.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Aha... nu-i bai.
E loc pt toti sub soare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Letitia, eu faceam trimitere la un citat care arata ca nu e chiar asa usor sa spui nu mai vreau sa platesc impozite pt astia sau sa nu mai acordam azil...
Statele nu se pot prevala de aceasta obligatie. E o conventie intre state si un drept al omului de a nu fi ingradit de granite mai ales pe timp de razboi.
Eu nu stiu mai multe fatza de ce am citit aici, de la voi
Si da... nu imi pare nici moral... adica si la noi vin usbeci sau mai stiu eu ce natii... eu personal nu am nimic cu ei... si la cate impozite avem si noi, si ce salarii ...si ce viata de cacao...
Iar s-au scumpit toate ca la balamuc...
In fine... asta nu imi da dreptul de a spune.. statul ro nu ar mai trebui sa primeasca azilanti sau eu numai vreau sa platesc impozite pt oamenii astia.

Nu am inteles de ce m-a dezaprobat cineva... nu esti de acord cu parerea mea ca aceste 2 mesaje au fost realiste si ca mie mi-au placut?

Mami de: baietel & fetita



Ba da, e dreptul ficaruia sa-si exprime nemultumirea referior la ce se face cu taxele si cu atit mai mult pe forumul asta, cita vreme o facem civilizat. Tu nu ti--ai exprimat nemultumirea la cum merg treburile in tara ta? Am venit eu de exemplu sa-ti spun ca nu e frumos sa o faci, mai ales cind e vorba de banii si taxele tale? Eu sint convinsa ca autoritatile olandeze sint foarte competente si trimit acasa numai pe cine incalca legea, ca acolo ca si in alte tari civilizate unde-i lege nu-i tocmeala. Asta-i conceptul pe care si romania ar trebui sa-l imbratiseze daca vrea sa iasa din rahat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Asa e Letitia, fiecare avem dreptul de a ne explima civilizat nemultumirile. Numai ca vezi tu...nemultumirea asta... era mai mult legata de acei Oameni! Ei nu sunt numai o cifra contabila ...sunt chiar oameni ca mine si ca tine. Copii ca si ai nostri, cu vise, sperante si tot pachetul pe care il poseda fiecare om.
Daca spunea...iar ne-au marit taxele nenorocitii astia... e ok... nimanui nu-i place sa plateasca taxe sau impozite.

Normal ca sunt nemultumita... am fost ieri sa cumpar peste si era kg 153 lei!!! Mai scump decat gramul de aur! La naiba! 3 fire de praz 10 lei/ 2,50 euro... au inebunit astia.

Si nu am pus la indoiala competenta autoritatilor olandeze, care banuiesc ca in situatia asta de criza ec care se resfrange asupra tuturor mai arunca si ei pisica dintr-o pare in alta... ca nu detinem noi monopolul nici pe asta...

Iar ca fapt divers "a fenta" legea nu este acelasi lucru cu a incalca legea... Asta poate sa ti-o confirme oricine are cat de cat cunostinte juridice. Atata timp cat oamenii aia nu au primit nici o sanctiune penala sau contraventionala inseamna ca ei au respectat legea. Numai ca au luptat pt o viata mai buna.
Si atunci cand pleci dintr-o zona de razboi sau cand lupti pt viata ta si a copiilor tai... a fenta legea este chiar ultima grija a ta...
Nu stiu... imi e greu sa ma gandesc macar cum o fi sa fi in papucii la oamenii aia! As cauta orice usita care imi poate da o speranta si as tine cu dintii de ea. Pt ca nu e vorba de bani, de locatie sau de confort... e vorba de viata si moartea unor oameni!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

coracora, pentru mine, metodele legale de a ramane in olanda (in vest, generally speaking) inseamna tocmai a fenta sistemul :). te mariti cu un bastinas, prinzi o bursa si apoi pasesti din piatra in piatra pana ajungi la un statut durabil, te angajezi (initial pe termen prestabilit si numai daca profilul tau profesional e la mare cautare) si apoi gasesti o cale sa-ti permanentizezi sederea... si tot asa. asta cu pfa-urile e din 2007 incoace, de cand e romania in UE.

astea-i si frumusetea fentei, ii faci perfect legal, prin bresele din sistem :).

deci nu, nu te acuzam de nicio ilegalitate, stai linistita. n-as indrazni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Noi am venit in 2000 cu work permit, sotul avind contract de munca pe termen nelimitat (e considerat highly skilled). Dupa 4 ani ne-am luat rezidenta permanenta si dupa 5 ani cetatenia. Nu-mi e clar cum am fentat noi sistemul absolut deloc.

Mergi la inceput