Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia




A, doar o chestie mai vroiam sa spun. Sunt destul de sigura ca atunci cand vorbesc cu strainii cam toti romanii nu au decat cuvinte bune pentru Romania. Ca n-o promoveaza in mod activ, asta e altceva, dar nu-mi imaginez ca romanii, fie ei din tara sau de afara, le spun strainilor "stii, romanii fura, romanii sunt cu totii manelisti, nu stiu meserie, copiaza pe rupte etc". Chestiile astea, daca le discuti, le discuti doar cu ai tai, si de aia apar discutiile astea pe forum - aici sunt doar romanii discutand cu romani, si atunci punem toate cartile pe masa.
Parerea mea.





Venise un grup de turisti nemti in Romania(nimic deosebit pana aici) . Au luat motoarele si s-au avantat pe transfagarasan.
Intr-o parcare au dat de un roman care stia ceva germana si a inceput omul nostru sa se planga de cata mizerie e in tara noastra , ca noi nu suntem in stare sa avem grija de nimic, samd, tipicul discurs a romanului plangacios.

Nemtii care pana in acel moment admirau peisajul si ´´salbaticia´´ locurilor, au inceput sa se uite dupa pet-uri . Au vazut destule. Ba chiar unul din ei spunea ca s-a surprins urmarind cand cineva avea gunoin in mana(hartii, sticle, etc) sa vada ce va face cu el.

Cu alte cuvinte, romanul din parcare a avut ´´grija´´ sa nu le scape turistilor gunoiul din padurile noastre.

S-a rezolvat problema vorbind despre ea cu turistii straini? Evident ca nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Rufus: A vorbit peste tot despre probabil ultima tara in care mai exista ceva ce Europa pare sa fi pierdut demult; nu stiu daca mai are case prin lume, dar a ales una aici si o promoveaza intens in primul rand englezilor pe care-i reprezinta;


Rufus, eu citesc numai presa britanica si ma uit numai la stirile si televiziunile britanice si niciodata nu l-am auzit vorbind despre casele lui din Romania au despre Romania. Niciodata! Deci ma indoiesc ca britanicii stiu ceva despre asta, sau ma rog, nu multi stiu. Eu am aflat de aceste case de la voi. Eu cred ca-i place in Romania ca poate vina nestingherit pe cind in UK sint tot felul de restrictii la vinatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.




Lasind la o parte tonul tendentzios la dresa Letitzii,mie mesajul tau mi s epare asa din categoria"sic...eu stiu mai bine decit tine ,desi traiesc in Romania"

Nici eu n-am stiut pina acum vreo 2-3 ani,nu mai stiu exact ca printzul detzine proprietazi in Romania,n-am vazut nicaieri scris in prea.

Am aflat din Romania!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si Printul William e indragostit de Africa, mai precis de Kenya. Acolo a si cerut-o de nevasta pe Kate. Asta ce inseamna? Ca Kenyenii (???) o duc bine si ca pozele alea ce le vedem noi din Africa, cu copii subnutriti, care mor din cauza ca nu au apa potabila curata sau mancare sau medicamente, nu sunt reale? Ca toata lumea ar trebui sa venereze Kenya ptr. ca Printului William ii place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Printul nu numai ca detine proprietati in Romania. Printul se implica in ceea ce romanii ar trebui sa se implice: sustinerea si promovarea a ceea ce e frumos in Romania, a ceea ce e diferit si deosebit.

Comparatia cu kenia este deplasata, fara suparare, Nadia.
Nu cere nimeni nimanui sa venereze transulvania, doar pentru ca Chalrles se simte atras de locurile acelea, doar pentru ca investeste acolo si pastreaza traditiile care nici macar nu-s ale lui!(putin lucru, nu-i asa? ) Mi-e greu sa inteleg cum faci tu asocierile astea.

Chlarles nu e singurul care adora tinuturile transilvaniei. cand aveti ocazia, stati de vorba cu alti turisti straini care au vizitat Romania si fiti atente la ce spun. Obiectivitatea lor bate subiectivismul romanului satul pana peste cap de tot ce exista-n tara asta.

Dana, se prea poate ca Letitiei sa ii fi scapat faptul ca printul iubeste Transilvania(mai departe de cuvinte). Insa vad ca concluzii pripite se trag fara vreo urma de indoiala. Sa intelegem ca Chlarles vine in Transilvania pentru a vana nestingherit? Deci e ipocrit? ca el declara cu totul altceva.
E chiar asa de greu sa acceptam faptul ca unora chiar le place Romania si aleg sa vada lucrurile frumoase, sa se bucure de lucrurile simple, nu sa tot scormoneasca....balta dupa lucrurile urate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.




Lasind la o parte tonul tendentzios la dresa Letitzii,mie mesajul tau mi s epare asa din categoria"sic...eu stiu mai bine decit tine ,desi traiesc in Romania"



Dana


Dana, pai Lali chiar stie mai bine, a venit cu sursa. Care e problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Donia




A, doar o chestie mai vroiam sa spun. Sunt destul de sigura ca atunci cand vorbesc cu strainii cam toti romanii nu au decat cuvinte bune pentru Romania. Ca n-o promoveaza in mod activ, asta e altceva, dar nu-mi imaginez ca romanii, fie ei din tara sau de afara, le spun strainilor "stii, romanii fura, romanii sunt cu totii manelisti, nu stiu meserie, copiaza pe rupte etc". Chestiile astea, daca le discuti, le discuti doar cu ai tai, si de aia apar discutiile astea pe forum - aici sunt doar romanii discutand cu romani, si atunci punem toate cartile pe masa.
Parerea mea.





Venise un grup de turisti nemti in Romania(nimic deosebit pana aici) . Au luat motoarele si s-au avantat pe transfagarasan.
Intr-o parcare au dat de un roman care stia ceva germana si a inceput omul nostru sa se planga de cata mizerie e in tara noastra , ca noi nu suntem in stare sa avem grija de nimic, samd, tipicul discurs a romanului plangacios.

Nemtii care pana in acel moment admirau peisajul si ´´salbaticia´´ locurilor, au inceput sa se uite dupa pet-uri . Au vazut destule. Ba chiar unul din ei spunea ca s-a surprins urmarind cand cineva avea gunoin in mana(hartii, sticle, etc) sa vada ce va face cu el.

Cu alte cuvinte, romanul din parcare a avut ´´grija´´ sa nu le scape turistilor gunoiul din padurile noastre.

S-a rezolvat problema vorbind despre ea cu turistii straini? Evident ca nu.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Pai de aia am spus "cam toti romanii"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

LadyJ, poti sa imi explici de ce ti se pare deplasata comparatia? E Romania mai presus de Kenya? Sau e Charles mai presus decat William? Sau...? Ca de la mine se vede exact asa: 2 printi britanici carora le plac 2 tari diferite... cu bune si rele... de ce e deplasat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nadia, cred ca pui problema gresit, dar iti explic punctul meu de vedere.
Cand William va cumpara proprietati in kenia si se va implica in mentinerea obiceiurilor acelei tari, si se va asigura ca pune umarul la pastrarea frumosului locurilor, atunci putem compara povestea keniana cu cea a tatalui sau referitoare la transilvania.

Este angajat William in pastraea arhitecturii si culturii unor sate de exceptie din kenia? Daca da, atunci putem compara.

Tu ai inceput sa faci comparatie intre saracia din kenia si Transilvania si tu te-ai intrebat daca suntem acum obligati sa ne placa Kenia, in ciuda marilor probleme de acolo, doar pentru ca lui William ii place.
De asta am zis ca nu inteleg rationamentul, nu vad legatura.

Nu te supara dar ne invartim asa in jurul cozii doar ca sa subliniam a mia oara ce tara de kko avem.

Mergi la inceput